Book Contents

Book Index

Základní data modulu Výroba

Abychom mohli výrobní modul používat, je potřeba mít navedena data v základních číselnících, které pro výrobu potřebujeme. Jedná se o:

Book Contents

Book Index

Zboží

Na kartě Zboží jsou pro výrobu podstatná tato pole:

Druhy zboží

Všechny vstupy i výstupy do a z výroby musí být zavedeny v databázi Zboží bez ohledu na jejich typ. Tyto položky je nutné rozdělit do jednotlivých druhů zboží, přičemž každý druh má jiné vlastnosti.

Druh zboží je klíčovým číselníkem pro výrobu a slouží k rozlišování zboží na materiál, výkon, energii, výrobek, polotovar, výtěžnost a případně další kategorie, které si může individuálně nadefinovat přímo uživatel podle svých potřeb. Každý druh zboží má nadefinovány vlastnosti, které určují jeho chování ve výrobě. Výroba tedy nepracuje „natvrdo“ s materiály, výkony a časy, ale je definována parametricky. Pro změnu druhů zboží u více položek najednou je možné využít hromadné změny na filtru zboží.

Návrh užití druhů zboží:

A

Nakupované komp./mat.

B

Materiál B (nepřímý)

E

Kooperace

H

Hotový výrobek

K

Výkony výrobních zdrojů - závislé na čase výroby, nezávislé na vyráběném množství výrobku

M

Meziprodukt

P

Polotovar

PS

Polotovar vyráběný na sklad

R

Režie

V

Výkon pracovníků - závislé na vyráběném množství výrobku, nezávislé na čase výroby

W

Výkon - kooperace

Z

Zboží

pic_6313

Obr.: Číselník Druhy zboží - Seznam

Nastavení atributů druhů zboží:

 

A

B

E

H

K

M

P

PS

R

V

W

Z

Neevidovat skutečné množství

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nezávislost na vyráběném množství

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

Nezávislost na výtěžnosti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přednastavení příznaků rezervace

X

 

 

X

 

 

X

X

 

X

 

 

Přednastavení příznaků výdeje

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

Násobit časem operace

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

Výrobek nebo polotovar

 

 

 

X

 

 

X

X

 

 

 

 

Nevytvářet podřízené průvodky

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

Vazba převodek a průvodek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Položka kusovníku

X

X

 

X

 

X

X

X

 

 

 

 

pic_6314

Obr.: Druh zboží - Základní údaje

Popis polí v části Výroba:

Neevidovat skutečné množství

Karty zboží s touto vlastností se ve výrobě nespotřebovávají, tj. mají nulové skutečné množství. V klasických formulářích není taková položka na straně 4 v průvodce ani zobrazena.

Taková zboží lze však průvodkou vyrábět.

Příklady využití:

1) pro drobné materiály, jejichž spotřebu ve výrobě neevidujeme, ale vydáme je jednou za období výdejkou.

2) pro pracovní pomůcky či drobné nástroje, které mají být v plánu, aby uživatelé viděli, že je musejí nafasovat, ale tyto položky se nespotřebovávají.

Nezávislost na vyráběném množství

Při výrobě se celkové množství spotřeby nemění s vyráběným množstvím. Využívá se především pro oceňovací položky výkonů zdrojů a to současně s aktivací volby Násobit časem operace.

Pokud má být výkon zdroje ocěněn na základě vyráběného množství (a nikoliv na základě času ve výrobě), pak ponecháme tuto volbu nezatrženou. (Viz výše tabulky s návrhem na využití druhů a přednastavení jejich atributů.)

Stejného výsledku lze dosáhnout také u položek, které jsou závislé na vyráběném množství a to tak, že v položce technologického postupu (respektive průvodky) zvolíme položce v poli Čas operace jiný než "výrobní čas" ("přípravný" nebo "mezioperační"). Příkladem jsou situace, kdy se u určitých materiálů při výrobě kromě množství závislého na výrobě spotřebovává také určité fixní množství.

Nezávislost na výtěžnosti

Při výrobě se celkové množství spotřeby nemění s výtěžností operace.

Přednastavení příznaků rezervace

Při nakopírování technologického postupu do průvodky nebo při vložení nové položky ručně (Insert) se automaticky k položce zboží s touto vlastností vytvoří příznak rezervace pic_715i, tzn. že dané zboží je rezervováno (v Pokrytí vznikne požadavek výroby).

Přednastavení příznaků výdeje

Při nakopírování technologického postupu do průvodky nebo při vložení nové položky ručně (Insert) se automaticky k položce zboží s touto vlastností vytvoří příznak výdeje pic_719i, tzn. že dané zboží je zadáno výrobou (v Pokrytí vznikne záznam s typem "zadáno-průvodkou"). U plánovacích průvodek je respektováno nastavení parametru mandanta Blokace materiálů plánovací průvodkou.

Násobit časem operace

Celková cena spotřeby těchto položek ve výrobě je dána nejen spotřebovaným množstvím vstupu ale i časem operace, tj. jak dlouho se daný zdroj využíval. Využívá se především pro oceňovací položky výkonů zdrojů a to současně s aktivací volby Nezávislost na vyráběném množství.(Viz výše tabulky s návrhem na využití druhů a přednastavení jejich atributů.)

Výrobek nebo polotovar

Pole aktivujeme na druzích, který mají přiřazeny karty výrobků a polotovarů. Vlastnost slouží pro identifikaci těchto karet zboží ve výrobě.

Nevytvářet podřízené průvodky

Je-li volba aktivována, pak se pro polotovary s tímto druhem nevytvářejí průvodky, pokud by mělý být průvodkami podřízenými v rámci výrobních stromů. Tato volba v Druhu se vyhodnocuje pouze při vytváření nových průvodek. Se vznikem nadřízené průvodky se do položky polotovaru zapisuje hodnota do pole "NotCreateSubJobCards", a při načítání stromů do Dispečera z existující průvodky se pak již vyhodnocuje toto pole z položky průvodky. Je-li v průběhu existence průvodek tato volba v Druhu změněna, pak je potřeba nad průvodkami, ve kterých se má změna projevit, spustit funkci Kopie TP (Ctrl+F3) pro nové vytvoření položek.

Využívá se v situaci, kdy polotovary vyrábíme samostatnými průvodkami do zásoby na sklad, a při výrobě výrobku se polotovar následně považuje za materiál.

Vazba převodek a průvodek

Při vytváření převodky spojené s průvodkou se nakopírují na 2. stranu převodky pouze položky průvodky s druhem zboží, který má zatrženou tuto vlastnost.

Nepřidávat do plánovací průvodky

Tato volba je využitelná pro odvádění výroby. Pokud je do odváděcí průvodky přidána karta zboží, která není v technologickém postupu vyráběného produktu, pak není tato položka přidána a zobrazena v plánovací průvodce.

Položka kusovníku

Aktivováno: karty zboží s tímto druhem jsou v technologickém postupu indikovány ikonou pic_1067i. Práce s těmito položkami je dána nastavením práva Výroba / Technologické postupy / Změna položek kusovníku.

Neaktivováno: karty zboží s tímto druhem jsou v technologickém postupu indikovány ikonou pic_1068i. Nejčastěji se jedná o karty oceňovacích položek zdrojů. Práce s těmito položkami je dána nastavením práva Výroba / Technologické postupy / Změna ostatních položek.

KV plánovaný

V poli zadáváme kalkulační vzorec v případě, že se jedná o výrobek nebo polotovar. Podle tohoto kalkulačního vzorce je počítána plánovaná cena výrobku.

KV skladový

V poli zadáváme kalkulační vzorec v případě, že se jedná o výrobek nebo polotovar. Podle tohoto kalkulačního vzorce je počítána skutečná skladová cena výrobku, která vstupuje do účetnictví.

KV nákladový

V poli zadáváme kalkulační vzorec v případě, že se jedná o výrobek nebo polotovar. Podle tohoto kalkulačního vzorce je počítána nákladová cena výrobku, chceme-li ještě kromě plánované a skutečné ceny sledovat jinou cenu výrobku.

KV hmotnostní

V poli zadáváme kalkulační vzorec v případě, že se jedná o výrobek nebo polotovar. Podle tohoto kalkulačního vzorce je počítána hmotnost výrobku.

Popis polí v části Ostatní:

Zpracování přepočtů po periodách

Pole slouží pro nastavení Přepočtu skladů. Je vhodné jej aktivovat u karet zboží s velkým počtem pohybů u nichž by mohlo docházet například k nedostatku paměti na zpracování. Na takové karty upozorní přepočet v logu hlášením "Počet položek skladových dokladů je příliš velký". Přepočet pak načítá skladové pohyby zboží samostatně po periodách - každou periodu postupně zvlášť. (Tím je zvýšen počet dotazů na položky, ale objem jednotlivých dávek je menší).

Zákaz účetního přepočtu

Pole slouží pro nastavení Přepočtu skladů. Karty zboží s tímto druhem nebudou procházeny účetním přepočtem (který je vnitřní součástí Přepočtu skladů). Využívá se v případě, kdy si u určité skupiny karet zboží nepřejeme přepočítávat (korigovat) skladové ceny na dokladech (chceme je oceňovat vlastní pevnou cenou).

Zákaz fyzických přepočtů

Pole slouží pro nastavení Přepočtu skladů. Lze nastavit například pro některé nezbožní karty zboží, u nichž není potřeba, aby je procházel fyzický přepočet (který je vnitřní součástí Přepočtu skladů).

Vedlejší náklad

Přednastavení volby Vedlejší náklad na položce nákupu. Volba má využití ve funkci Rozpouštění vedlejších nákladů v nákupu.

Oddělit v sestavách

Pole není standardem K2 využíváno.

Zakázat na dokladech

V části Zakázat na dokladech definujeme, na kterých dokladech nelze zboží s daným druhem použít. Nastavení je vázáno právem Nastavení zákazu zařazení druhu zboží na doklady.

Přednastavení skladové evidence

Na Druhu zboží lze přednastavit pomocnou skladovou evidenci pro karty zboží. Nastavení skladové evidence na kartě zboží se pak provede při přiřazení druhu na kartu zboží. Pro každou osu pomocné skladové evidence (šarže, umístění, kód zakázky, sériová čísla) můžeme provést toto přednastavení:

Nastavit Ano

Na kartě zboží dojde k aktivaci volby (Evidence šarží, Evidence umístění, apod.). V případě tohoto přednastavení lze také u příslušných polí aktivovat volbu Automat.

Nastavit Ne

Na kartě zboží dojde k deaktivaci volby (Evidence šarží, Evidence umístění, apod.)

Nenastavovat

Nastavení skladové evidence se na kartě zboží nezmění.

Přímé materiály (Druh A)

Přímé materiály jsou vstupy do výroby, u kterých je potřeba vést přesnou skladovou evidenci a jejichž cena se promítá do skladové ceny výrobku. Jsou tedy podstatnou složkou výrobku. Druh a množství přímého materiálu jsou zadány v technologickém postupu výrobku a v kalkulačním vzorci. Je potřeba, aby se do průvodek zadávalo skutečně spotřebované množství přímých materiálů pro statistiku rozdílu plánované a skutečné spotřeby, popřípadě změnu technologického postupu.

Přímým materiálem jsou při výrobě perníku tyto suroviny - cukr, med, mouka, vejce, rum, soda, kakao, citrón, anýz, badyán, hřebíček, nové koření, skořice, vanilka a kypřící prášek do perníku.

Obr.: Přímé materiály (Druh A)

Nepřímé a přídavné materiály (Druh B)

Tento druh se používá u těch materiálů, kdy nelze prakticky sledovat skutečně spotřebované množství na jednotlivých průvodkách, ale je nutná evidence jmenovitě za jednotlivé skladové karty materiálů a jejich rozpis v rámci technologického postupu. Jedná se např. o barvy, laky, lepidla.

Materiály převedeme na výrobní sklad. Na konci periody se pak na základě inventury vytvoří korekce stavů těchto materiálů. Tento rozdíl se pak buď korekční průvodkou srovná, nebo jej lze standardním skriptem Rozpuštění režií ve výrobě dodatečně rozpustit do průvodek daného období a tím zpřesnit skutečně spotřebované množství. Toto rozpouštění je vhodné tehdy, když potřebujeme znát přesně rozdíl mezi kalkulovanou a skutečnou spotřebou na jednotlivé výrobky a dále, když potřebujeme znát přesnou výrobní cenu konkrétních průvodek.

Za nepřímý materiál lze v našem případě považovat Heru na vymazání plechu. Pro přípravu perníku ji nepotřebujeme, je však nutná jako doplňková surovina, bez které bychom se při pečení neobešli. Nebudeme ji odvažovat, neboť pro vymazání plechu je potřebné pouze zanedbatelné množství tuku. Podobné je to u kyseliny citrónové - použijeme jí pouze „špetku“.

Obr.: Nepřímé materiály (Druh B)

Kooperace (Druh E)

Jedná se o druh pro kooperační položky. Druh nemá žádný povinný atribut, doporučeno je pouze aktivovat volbu Přednastavení příznaku rezervace. Kooperační karty Zboží jsou pak zbožní položky se zapnutou evidencí šarží.

Kooperační položka se vkládá do technologického postupu pod vybranou operaci. Lze ji zadat přímo v knize TPV nebo až v průvodce. Položka s tímto druhem se poté vkládá na objednávku kooperace (pomocí skriptu Objednání kooperace).

Hotový výrobek (Druh H)

Hotový výrobek je výsledek výroby jako souhrn všech ekonomických a technologických aktivit od původní výroby (těžby přírodních surovin) přes jejich opracování a zpracování ve výrobním procesu. Hotový výrobek má na 3. straně karty zboží odkazy na definovaný technologický postup.

Hotové výrobky při výrobě perníků - perník hotový odležený.

Obr.: Hotové výrobky (Druh H)

Výkony výrobních zdrojů (Druh K)

Jedná se o nezbožní položky, kterými oceňujeme použití zdrojů (pracovníků, strojů) v operacích. Např. ke zdroji Kuchař evidujeme v knize Zboží nezbožní kartu -Kuchař, která má rovněž zadefinovány skladové jednotky a svou nákladovou sazbu (cenu).

Nákladovou sazbu stanovujeme pro základní skladovou jednotku, která je v minutách, tzn. definovaná skladová cena pak odráží minutový náklad. Sazbu zadáváme na 2. stranu karty Zboží do pole Plán. skl. cena. Máme-li pro ocenění profesí, strojů apod. založeno vždy pouze po jedné kartě Zboží, sazbu můžeme pro jednotlivé profese a stroje přesně definovat až v technologickém postupu v položce TP a to v řádku Předefinuj cenu.

pic_1984

Obr.: Výkony výrobních zdrojů (Druh K)

Meziprodukty, zmetky (Druh M)

V hlavičce průvodky je zadán pouze jeden výrobek, který je danou průvodkou vyráběn. Pokud však v rámci jedné průvodky vznikají zmetky, popř. jiné vedlejší produkty (recykláty), zadávají se tyto do položek průvodky znaménkem mínus. Při potvrzení průvodky jsou pak tyto položky přijímány na předdefinovaný sklad. Sklad je možné definovat v položce technologického postupu v poli Sklad.

Citrónová kůra je jednou ze základních přísad těsta. Abychom ji získali, musíme ostrouhat citrón (A), z něhož vznikne kromě citrónové kůry i ostrouhaný citrón (M). Při zadávání TP do karty Těsto vypracované pak musíme zadat jak citrón, tak ostrouhaný citrón. Ostrouhaný citrón zavedeme se znaménkem mínus a tím určíme, že při výrobě polotovaru vzniká meziprodukt, jehož cena se odečte od ceny těsta. Ostrouhaný citrón využijeme později při výrobě polevy, kde z něj získáme citrónovou šťávu.

Dalším meziproduktem jsou Figurky poškozené a Figurky připálené, které vznikají při výrobě polotovaru Perník politý polevou. Na obou kartách figurek bude zavedena nulová skladová cena. Hodnota zmetků nebude započítána do ceny polotovaru Perník politý polevou.

Obr.: Meziprodukty (Druh M)

Obr.: Meziprodukt - Položka TP

Polotovar (Druh P)

Polotovar je výrobek, který není primárně určen k prodeji, ale vstupuje do technologického postupu jiného výrobku. Polotovar má na 3. straně karty Zboží definovaný odkaz na technologický postup.

Polotovary při výrobě perníků - perníkové koření, vypracované těsto, odleželé těsto, poleva a perník politý polevou.

Obr.: Polotovary (Druh P)

Režie (Druh R)

Režie jsou položky, jejichž spotřeba není přímo závislá na výrobě. Jako režie mohou být zavedeny karty zboží např. Režijní mzdy, Režijní odpisy, Režie ostatní jako nezbožní položky, nebo např. Voda jako zbožní položka. Jednotky těchto zboží jsou podle jejich povahy (, minuty, litry, apod.). V technologických postupech jsou zavedeny tyto položky zpravidla jednou na jeden TP, např. ve speciální operaci. Skutečné hodnoty režií (mzdy, odpisy) se pak v pravidelných intervalech rozpouštějí podobně jako režijní materiály na základě Controllingu do 4. strany průvodek.

Režijní materiály jsou ty, které sice vstupují do výroby, ale nejsou součástí TP a není žádoucí jejich evidence v rámci konkrétních průvodek. Jedná se např. o ochranné pomůcky, čistící prostředky, vodu apod. Je však žádoucí skladová evidence těchto materiálů a dále je žádoucí zakalkulování jejich spotřeby do ceny výrobků.

Vedle těchto skladových karet je tedy nutné vytvořit speciální kartu zboží s názvem Režijní materiál rovněž s druhem 'R', jehož jednotka však bude v Kč, protože její sledování je pouze ve financích, a ne v množství. V technologických postupech jsou zavedeny tyto položky zpravidla jednou na jeden TP ve speciální operaci. Hodnota (množství) této položky bude odpovídat kalkulované spotřebě režijních materiálů.

Výdej režijních materiálů do výroby se provádí dokladem Převodka do výroby. Protože však tyto materiály nejsou součástí TP, dochází ke kumulaci těchto vydaných režijních materiálů ve výrobě. Na konci periody se vytvoří tzv. korekční průvodka, která obsahuje pouze položky, a to tak, že nejdříve je zadán příjem položky s názvem Režijní materiál (se znaménkem mínus) v množství 1, a za ní následuje výdej za danou periodu spotřebovaného množství režijních materiálů zjištěného inventurou.

Po zadání takovéto průvodky se pak spustí automat, který nejdříve spočítá hodnotu spotřebovaných materiálů, dále opraví množství (cenu) přijímaného režijního materiálu a nakonec toto přijaté množství rozpustí do filtru průvodek tak, aby se toto přijaté množství na skladě vynulovalo.

Tímto dojde ke korekci skutečného ocenění režijních materiálů v průvodkách, a tedy i k jejich přesnému zakalkulování do ceny výrobků.

Režijním materiálem je voda. Vodu neobjednáváme, neděláme inventuru, pouze na konci roku provedeme vyúčtování spotřeby.

PIC_164

Obr. Druh zboží R - voda

Výkony pracovníků (Druh V)

Výkony pracovníků se rozumí nezbožní položky, které nejsou hmotného charakteru, ale jejich sledování je nutné v množství (odpracovaný čas, jednotky operací apod.). Mohou tedy mít podobný charakter jako režie s tím rozdílem, že jejich jednotky nejsou Kč, ale množství daného výkonu.

Na 2. straně průvodky bude zadán plánovaný čas operace (normominuty), po odvedení výroby ke konkrétnímu příkazu a následné kontrole bude na 4. stranu průvodky zadán čas skutečný. Tento čas pak bude vykázán jako podklad pro mzdy.

Do položky s druhem Výkon pracovníků pak lze zadat i osobní číslo konkrétního pracovníka.

Zboží (Druh Z)

Zboží jsou statky, které se nevyrábí, ale nakupují a následně prodávají.

Kalkulační vzorce

Kalkulační vzorec vychází z technologického postupu a definuje všechny druhy zboží, které vstupují do kalkulace skladové ceny výrobku nebo polotovaru. Kalkulační vzorce přiřazujeme následně Druhu zboží.

pic_6315

Obr.: Kalkulační vzorce - Základní údaje a Položka KV

Podle potřeby lze zvolit připočtení režie jak k ceně druhu, který vstupuje do výrobku, tak přirážku k ceně hotového výrobku či polotovaru.

Přirážka k ceně druhu:

Každá položka TP může mít definovánu přirážku (výrobní režie), kterou zadáváme na kartě Zboží na záložce Výroba v poli Režie. Přirážka může být zadána absolutně nebo v procentech vztažených ke skladové ceně. Připočítává se ke skladové ceně pouze v tom případě, je-li u položky kalkulačního vzorce zapnuta volba Připočíst režii. U druhů s aktivovanou režií je ve sloupci "P" zobrazena ikona pic_1097i.

Přirážka k ceně hotového výrobku:

Výrobek nebo polotovar může mít rovněž definovanou přirážku (výrobní režie), která se připočítává ke skladové ceně. Podmínkou je opět zadat na kartě Zboží na záložce Výroba v poli Režie přirážku (absolutně nebo v procentech) a zatrhnout ve formuláři pro zadání kalkulačního vzorce pole Přirážka výrobku. Po zadání přirážky do kalkulačního vzorce je v knize Kalkulační vzorce zobrazena ve sloupci 'P' ikona pic_1097i. Pozor: Použití této volby je určeno pouze pro jednoduchou výrobu která vzniká jednou průvodkou (tj. tedy buď normální průvodka nebo jednooperační plánovací průvodka).

Výpočet ceny výrobku (Kalkulace)

Výpočet skladové ceny umožňuje určit plánovanou skladovou cenu výrobku na základě definovaných technologických postupů a na základě zvoleného kalkulačního vzorce. Výpočet plánované skladové ceny výrobků a polotovarů se provádí v knize Zboží a to pomocí funkce Přepočet výrobků. Bližší popis funkce naleznete v kapitole Formulář - Akce - Zboží.

Pozn.: Cena doplňku se do ceny výrobku či polotovaru automaticky nezapočítává. Na přání zákazníka je možné vytvořit uživatelský skript, ve kterém je uvedeno, za jakých podmínek se má cena doplňku do kalkulace započítat.

K výpočtu plánované skladové ceny lze využít také modul Kalkulací.