Webová K2
Webová K2, jak již její název napovídá, je webová aplikace, která Vám zajistí přístup k datům a funkcím ERP systému K2 odkudkoliv a kdykoliv. Ke svému fungování potřebuje přístup k internetu. Díky němu pak funguje na kterémkoliv zařízení od mobilu, přes tablety, notebook, stolní počítač až po čtečku ve skladu.
Veškeré úpravy, které uživatel prostřednictvím webové K2 provede, ať už změny záznamů, vytváření nových či výmaz stávajících, jsou ihned zapisovány do databáze K2 a jsou tak ihned k dispozici v plném klientu K2 i z ostatních zařízení.
Testované operační systémy a prohlížeče
Operační systém\Prohlížeč |
Google Chrome |
Firefox |
Safari |
Windows 10 |
80+ |
75+ |
- |
Android 9 |
81+ |
68+ |
- |
iOS 13.3.1 |
- |
- |
13+ |
Přihlášení uživatele K2 v prohlížeči
Po spuštění webové K2 v prohlížeči prostřednictvím internetové adresy, na níž je aplikace nainstalovaná, se uživateli zobrazí přihlašovací okno. K přihlášení uživatel použije své Jméno a Heslo.
Obr. Přihlašovací okno Webové K2
Dvoufaktorové ověřování
Dvoufaktorové ověřování je moderní funkce pro zabezpečení přihlašování do webové K2. Nastavením této možnosti se výrazně zvýší Vaše bezpečnost a data budou lépe chráněna před napadením. Tato funkce využívá pro ověřování dva na sobě nezávislé faktory, které využívají odlišnou komunikační cestu.
Ověřování tedy probíhá na základě dvou fází (faktorů):
- Zadáním uživatelského jména a hesla.
- Potvrzením přihlášení na mobilním zařízení.
Podmínkou pro využívání dvoufaktorového ověřování je instalace K2 serveru webových služeb. Firma, která chce tuto bezpečnostní politiku aplikovat, musí mít pro tento produkt zakoupenou licenci. Druhou podmínkou je instalace aplikace K2 Security na příslušné mobilní zařízení. Aplikace je dostupná pro platformu Android i iOS. Server webových služeb pak slouží ke komunikaci s mobilní aplikací K2 Security pro ověření uživatele.
Zároveň je také nutné, aby měla firma, v rámci svého účtu u společnosti Google, vytvořen projekt na platformě Firebase. Údaje z tohoto projektu je pak nutné zadat do IS K2. Postup vytvoření projektu je uveden v kapitole Zřízení služby Firebase.
Registrace zařízení
Funkce dvoufaktorového ověřování je určena výhradně pro Webovou K2 a pracuje na principu ověření pomocí mobilní aplikace. V první fázi je tedy nutné, aby si uživatel stáhnul a nainstaloval na své mobilní zařízení aplikaci K2 Security.
Dále je nutné mobilní zařízení registrovat. To provedeme při prvním přihlášení s použitím této funkce. První přihlášení musí provést uživatel vždy v desktopové verzi IS K2! Po zadání jména a hesla se zobrazí QR kód, který v sobě nese přístupové údaje do IS K2 nastavené na kontaktní osobě spojené s daným uživatelem.
Obr.: QR kód pro přihlášení do IS K2
Tento QR kód dále naskenujeme pomocí aplikace K2 Security tak, že zde klikneme na tlačítko Naskenovat.
Obr.: Volba Naskenovat v aplikaci K2 Security
Po naskenování QR kódu dojde k přihlášení uživatele do desktopové IS K2, zároveň se v aplikaci K2 Security na obrazovce mobilního zařízení objeví informace o tom, že je registrováno. V tuto chvíli dojde k propojení mobilního zařízení a uživatelského účtu IS K2. Dvoufaktorové ověřování je pro daného uživatele nastaveno.
Obr.: Registrace zařízení
Pokud registrace proběhne úspěšně, doplní se toto zařízení danému uživateli mezi jeho seznam zařízení v desktopové verzi K2. Tento seznam nalezneme v nastavení notifikačního systému na záložce Příjemci a zařízení. Zde je uvedena, jako položka, Kontaktní osoba spojená s přihlášeným uživatelem.
Obr.: Nastavení notifikací - záložka Příjemci a zařízení
Jakmile rozklikneme tuto položku zobrazí se formulář kde je na záložce Zařízení uveden seznam všech zaregistrovaných zařízení daného uživatele. Po registraci zařízení pro dvoufaktorové ověřování zde funkce doplní položku, která bude mít ve sloupci Typ zařízení uvedeno Firebase. Po rozkliknutí této položky má ještě pro identifikaci nastaven příznak Two Factor Auth.
Obr.: Seznam zaregistrovaných zařízení uživatele
Zařízení s typem Firebase je určeno pro dvoufaktorové ověřování. To je důležité např. pokud musí uživatel registrovat nové zařízení. V tomto případě stačí vymazat z tohoto seznamu položku s typem Firebase. Následně se při prvním pokusu o přihlášení do desktopové verze K2 znovu zobrazí QR kód pro registraci zařízení.
Druhou možností jak ihned vyvolat novou registraci zařízení, např. v případě nutnosti použít nové mobilní zařízení, je pomocí funkce, která je dostupná v knize Uživatelé nastavení zabezpečení.
Obr.: Tlačítko pro spuštění funkce pro registraci mobilního zařízení
Kliknutím na tlačítko Registrovat mobilní zařízení, se zobrazí QR kód pro registraci uživatele. Takto lze registraci mobilního zařízení vynutit.
Přihlášení uživatele s využitím dvoufaktorového ověřování
Každé přihlášení do Webové K2 s využitím dvoufaktorového ověřování probíhá tak, že se po zadání internetové adresy a vyplnění přihlašovacího jména a hesla, zobrazí okno s informací o pokračování na mobilním zařízení.
Obr.: Informace o potvrzení přihlášení na mobilním zařízení
Zároveň je na mobilní zařízení odeslána notifikace pro potvrzení přihlášení do systému.
Obr.: Notifikace pro potvrzení přihlášení
Jakmile tuto notifikaci rozklikneme, zobrazí se v rámci aplikace K2 Security v mobilním zařízení detailní informace o probíhajícím přihlašovaní.
Obr.: Detailní informace o probíhajícím přihlašování
Popis polí:
Uživatelské jméno |
Název uživatele, který se aktuálně přihlašuje do webové K2. |
Prohlížeč |
Prohlížeč, na kterém je spuštěna webová K2. |
Operační systém |
Verze operačního systému. |
IP adresa |
IP adresa počítače, na kterém se uživatel aktuálně přihlašuje do webové K2. |
Stisknutím tlačítka Přihlásit se dojde k přihlášení uživatele do webové K2. Toto přihlášení musí uživatel ještě potvrdit využitím bezpečnostního prvku mobilního zařízení (otisk prstu, gesto nebo PIN kód).
Následně se v mobilní aplikaci K2 Security se zobrazí obrazovka, která uživatele informuje o úspěšném přihlášení a nutnosti pokračovat v systému K2.
Obr.: Informace o příhlášení uživatele do webové K2
Popis obrazovky
Pracovní plocha Webové K2 je rozdělena do dvou částí:
- Navigační panel, na kterém se ikonami přepínáme mezi plochami (modrý panel v levé části obrazovky).
- Hlavní oblast, která zobrazuje aktuálně otevřené knihy, doklady, funkce, se kterými se pracuje.
Navigační panel
Obr. Navigační panel (vyznačený v červeném rámečku)
V navigačním panelu se modrými ikonami přepínáme mezi různými plochami:
Zobrazí se Pracovní plocha se všemi otevřenými knihami. |
|
Zobrazí se plocha s oblíbenými položkami. Implicitně je záložka prázdná. Oblíbené položky lze prozatím vložit pouze přes plného klienta K2. Po uložení plochy se ikony zobrazí i ve webové K2. |
|
Zobrazí se výchozí seznam ikon, stejný jako v lokální K2. |
|
Tato ikona jako jediná po zvolení nemění barvu. Zobrazí se pouze volba, která umožní odhlášení uživatele. |
Pozn.: Ikona, která je právě aktivní (tzn. jejíž plocha je zobrazena), má světle modré pozadí. Ostatní ikony, jejichž plochy nejsou aktivní, jsou tmavě modré.
Hlavní oblast
Hlavní oblast je stejná jako v plném klientu K2. Skládá se tedy z několika částí:
- Seznamu záložek, které jsou v tomto modulu dostupné.
- Seznamu záznamů/Detailu aktuálního záznamu – zde se zobrazuje obsah záložky, kterou jsme vybrali ze seznamu.
- Náhledu záznamu – jedná se o panel rychlého náhledu, na němž jsou vždy vidět základní informace aktuálně označeného záznamu.
- Nástrojového panelu formulářů, který obsahuje veškeré funkce, které mohou uživatelé v daném modulu využít. Funkce jsou rozčleněny do 4 záložek: Domů, Funkce, Hromadné akce, Systém.
Obr.: Základní členění plochy knihy - Seznam záložek, Seznam záznamů/Detail záznamu, Náhled záznamu, Nástrojový panel
Moduly a komponenty podporované ve Webové K2
Ve webové K2 lze pracovat v modulech, pro které existuje tzv. univerzální formulář (modrý formulář). Veškeré funkce a významy polí těchto modulů jsou popsány v uživatelském manuálu IS K2. Zde jsou popsány jen odlišnosti od práce v K2 IS. Webová K2 nepodporuje zobrazení původního uživatelského rozhraní (šedé formuláře) a generovaných šedých formulářů. Ve chvíli, kdy dojde na server k požadavku pro zobrazení takového formuláře, končí Webová K2 chybou.
Webová K2 bude nadále postupně rozšiřována o další moduly a komponenty UI.
Seznam implementovaných komponentů:
KONTEJNEROVÉ KOMPONENTY:
- Expander (Rozbalovací seznam)
- Group box
- Panel
- Preview (Náhled záznamu)
PROSTÉ KOMPONENTY:
- Label
- Input
- Read-only text box
- Check box
- Grid data (zobrazuje se stejně jako v plném klientovi, avšak zatím nefunguje přepínání knih přes hypertextový odkaz v záhlaví gridu)
- Grid data simple
- Tab control
- Tab control view
- Splitter (Rozdělovník)
- Button (Tlačítko)
- Combo box (Jednoduchý rozbalovací seznam)
- Empty space
- Lookup (Nabídková tabulka)
- Ribbon
- Locator
- Stack panel
- Floater (Plovoucí formulář)
- Library reference
- MultiContent
- List view
- Image
- File Preview
Prostřednictvím webové K2 a jejich komponentů je možné pracovat s moduly K2 jako v plném klientu, včetně spouštění sestav a skriptů. Úprava sestav a skriptů je možná zatím pouze v plném klientovi, neboť, jak již bylo zmíněno výše, nepodporuje zobrazování formulářů v šedých formulářích. Pro spuštění sestavy nebo skriptu je potřeba, aby měly příznak AS3Compatible.
Ve webové K2 je možnost pomocí File Preview zobrazovat náhled dokumentů, s tím že je podpora prohlížení obrázků a souborů typu PDF.
Speciální funkce Webové K2
Reconnect
Reconnect je vlastnost webové K2, díky které uživatel neztratí rozdělanou práci ani ve chvíli, kdy dočasně ztratí připojení k internetu. V případě, že uživateli vypadne signál, pokusí se aplikace v definovaných intervalech o opětovné připojení. Jakmile je připojení k dispozici, načte se poslední stav aplikace uživatele. Při X neúspěšných pokusech se aplikace ukončí.
Podpis dokumentu na dotykovém zařízení prostřednictvím Webové K2
Podepisování dokumentů je jedna z předností Webové K2. Pro to, aby bylo podepisování funkční, je potřeba mít nainstalovanou webovou K2 a vytvořenou sestavu (příp. sestavy), která bude mít pro tuto akci vytvořená pole: SignPicture a SignText.
Postup pro přidání tlačítka pro podpis do ribbonu:
1. Zapneme návrhář formulářů, pomocí kláves CTRL+ALT+SHIFT+D , v knize, kde chceme, aby tato akce byla zprovozněna, v našem případě jsou to Dodací listy vydané.
2. Po otevření návrháře formulářů přejdeme k přidání nové akce tak, že dvojím kliknutím myší na fragment ribbonu, se nám otevře nový formulář.
Obr.: Přidání nové akce do Ribbonu
3. Klikneme na tlačítko Strom akcí, kde v novém formuláři vybereme umístění, kde chceme Podpis zobrazovat. Na obrázku níže je vybrána záložka Domů, sekce Ostatní. Když máme označenou sekci, můžeme přejít k zařazení samotné Akce, kliknutím na stejnojmenné tlačítko „Akci“.
Obr.: Přidání nové akce do Stromu akcí
4. Následně se otevře další formulář, viz níže. Na tomto formuláři nejprve v sekci Parametry zobrazení akcí vypneme volbu „TopLevelOnly“, pak vyhledáme command pro komponentu Ribbon, a to SignAMReportCOMAND, který vybereme.
Obr.: Hledání commandu SignAMReportCOMAND pro komponentu Ribbon
5. V dalším formuláři si zvolený command pojmenujeme v poli Title – to pak bude viditelné jako popis tlačítka v ribbonu. Ve spodním gridu Parametry vybereme jediný dostupný parametr Configuration.
Obr.: Pojmenování akce a vložení parametrů
6. Na dalším formuláři odtrhneme volbu User input a klikneme na tlačítko s tužkou pro další úpravy.
Obr.: Úprava parametru Configuration
7. Na novém formuláři vložíme do pole Sestava název sestavy, která splňuje předpoklady pro úspěšné podepsání (tj. pole s textem, nejčastěji Jméno a Příjmení; pole pro obrázek podpisu). V našem případě je pro podepsání nachystána sestava dokladu dodacího listu vydaného ::\\DBNAME\Standard\DLV_DOK01.AM. Dále je pak potřeba vyplnit pole DocumentTypeId: 33 (Jedná se o identifikační číslo typu dokumentu, který se má po podpisu vygenerovat. V tomto případě jde o pdf soubor.). V gridu pro Parametry přidáme pomocí klávesy Insert, nebo tlačítka Nový, dva parametry: JoinSign a Sign. Parametr JoinSign musí mít nastavenou hodnotu parametru na True.
Obr.: Vložení parametrů sestavy: JoinSign a Sign
8. Následně projdeme přes všechny otevřené formuláře a odsouhlasíme je tlačítkem OK. Jakmile návrh formuláře dokončíme je potřeba jej uložit. Tlačítko se zobrazí v horní liště tam, kde jsme jej umístili. V našem případě je to záložka Domů, sekce Ostatní.
Obr.: Tlačítko Podepsat na formuláři Dodací listy vydané
Podpis sestavy na mobilním zařízení
1. Ze seznamu záznamů označíme pravítkem ten, který chceme podepsat a poté klikneme na tlačítko Podepsat (příp. jinak nazvané tlačítko pro podpis dokumentu).
Obr.: Podpis sestavy Dodacího listu vydaného
2. Po kliknutí vidíme dokument, který si uživatel před samotným podpisem může ještě zkontrolovat. Pokud je vše v pořádku, napíšeme do pole vespod formuláře Jméno a Příjmení osoby, která dokument podepisuje. Následně klikneme na tlačítko Podepsat a přeneseme se tak do nového formuláře pro podpis.
Obr.: Náhled sestavy před podpisem
3. Na vyznačené místo se podepíšeme. Potvrzením přes tlačítko OK se vygeneruje požadovaná sestava (v našem případě Dodací list vydaný) se jménem a podpisem.
Obr.: Formulář pro umístění podpisu
Obr.: Náhled automaticky vygenerovaného dokumentu - Dodací list vydaný
4. Sestava se po vygenerování automaticky přiřadí na záložku Přílohy daného záznamu v K2.
Obr.: Dodací listy vydané - záložka Přílohy