Book Contents

Book Index

Vytváření dokladů

Všechny podřízené doklady nákupu a prodeje se vytváří z nadřízených dokladů stejnou technikou.

Obecně je možné vizuálně rozlišit 3 hlavní stavy dokladu:

Vytvoření dokladu pomocí příznaků

Jednou z možností, jak vytvořit podřízené doklady, je využít formuláře Položka nákupu (prodeje). Ve formuláři Položka nákupu jsou přístupná tlačítka pic_3536 a ve formuláři Položka prodeje jsou přístupná tlačítka pic_3538 (písmena označují příslušné doklady v nákupu či v prodeji). V jednotlivých polích je vyplněn příznak již existujícího podřízeného dokladu (malé písmeno - doklad je vytvořen, velké písmeno - doklad je potvrzen). Pokud doklad není vytvořen, je pole prázdné.

Možnost přiřazování a vytváření podřízených dokladů v položkách nákupu a prodeje je možné využít pouze v položkách nadřízených a podřízených vázaných dokladů. V položkách, které jsou již zařazeny na podřízeném potvrzeném dokladu (označení velkým písmenem a zelenou barvou), tuto možnost využít nelze. Stejně tak nelze tuto možnost využít tehdy, pokud máme formulář položky otevřený např. na faktuře a chtěli bychom vytvořit jinou fakturu.

Podřízené doklady můžeme vytvořit ve Změně nebo v Novém záznamu ve formulářích položek, a to kliknutím myši do políčka označeného jedním z výše uvedených příznaků nebo rozbalením nabídky u příznaku dokladu, případně označením mezerníkem na příslušném políčku. Systém nám však neumožní vytvořit podřízený doklad k takové položce, jejíž Druh zboží to svým nastavením zakazuje (blíže viz Druhy zboží), políčko k vytvoření dokladu v takovém případě není přístupné k editaci.

pic_3539

Obr.: Položká nákupu - nabídka příznaku příjemky

Postup vytváření faktury z objednávky bude tedy následující:

Přímo v objednávce vybereme kurzorem položku, která má být vložena do faktury. Stisknutím klávesy Enter přejdeme do formuláře Položka nákupu. V poli s příznakem 'F' klikneme myší. Mohou nastat tyto varianty:

Po stisku tlačítka 'pic_768i' se rozbalí nabídka s možnostmi zařadit nebo odstranit položku z dokladu. Podnabídkou Zařazení na doklad jsou:

Můžeme rovněž použít tlačítka v záhlaví dokladů. Tento postup zvolíme tehdy, když je výběr položek z objednávky do faktury rozmanitý. Můžeme tedy individuálně rozhodnout, kterou položku do faktury zařadíme a kterou ne. V případě, že položka nemůže být vzhledem k použitému Druhu zboží z karty Zboží na daný doklad zařazena, jsme na to upozorněni hláškou, že na požadovaném dokladu je daný Druh zboží zakázán.

Vytvoření dokladu pravým tlačítkem myši

Na konkrétní položce můžeme rovněž kliknout pravým tlačítkem myši na sloupeček s příznakem dokladu a z nabídky vybrat možnost Výdejka (nebo jiný - vytvářený doklad dle sloupečku) - Zařadit na doklad - konkrétní nabídka nepotvrzených dokladů / Nový doklad / Nový doklad s nastavením. Jednotlivé volby jsou popsány v kapitole Vytvoření dokladů pomocí příznaků v části rozkliknutí nabídky u příznaku dokladu.

PIC_1061

Obr.: Kontextové menu položky prodeje - sloupeček 'v'

Vytvoření dokladu pomocí F5 ve Změně

Na 2. straně ve Změně kteréhokoliv dokladu můžeme stisknout klávesu F5, čímž vyvoláme formulář Vytváření dokladů / Zařazení na doklady.

Vytvoření dokladu / zařazení položky na doklad:

Volbou typů dokladů zvolíme druhy dokladů, na něž si přejeme položky zařadit. Na doklad se zařadí pouze položky, pro něž dosud daný doklad neexistoval nebo ty položky, jejichž Druh zboží to svým nastavením nezakazuje (blíže viz Druhy zboží). Pokud jsou některé položky již zařazeny na nepotvrzeném dokladu, pak se nové položky přidají na již existující doklad.

Pro vytváření dokladů lze využít tyto rozšířené možnosti:

Obr.: Formulář Vytváření dokladů / Zařazení na doklady - F5 ve Změně na 2. straně dokladu v prodeji

PIC_1125

Obr.: Formulář Vytváření dokladů / Zařazení na doklady - F5 ve Změně na 2. straně dokladu v nákupu

Zrušení dokladu:

Ve formuláři můžeme zvolit nejen funkci hromadného vytváření dokladů, ale také funkci hromadného rušení již vytvořených dokladů, a to aktivací jedné z voleb Zruš… . Příznak dokladu se zruší pouze u těch položek, u kterých neexistuje potvrzený doklad.

Pozn.: Pakliže chceme zrušit rezervační listy a zároveň vytvořit výdejky, může dojít k situaci, kdy se sice zruší rezervační listy, ale v důsledku nedostatečné dispozici při pokusu o vytvoření výdejky, dojde k opětovnému vytvoření rezervačního listu, případně k rozpadu položky na položku s výdejkou a položku s rezervačním listem.

Vytvoření dokladu ze svého modulu klávesou Ins

Přímo v knize Faktur přijatých zmáčkneme klávesu Ins (nesmí být zapnut kontejner). Zobrazí se Průvodce pro vytváření nových dokladů (Wizard), kde si zvolíme, jestli chceme vytvořit volný nebo vázaný doklad. V případě vázaného dokladu je nutné tento doklad vybrat z číselníku, ke kterému bude nově vytvářený doklad navázán. Po ukončení pomocníka se do dokladu automaticky vloží všechny položky, které na daný podřízený doklad mohou být umístěny (tzn. ještě jej neobsahují a ani tento doklad nemají zakázaný).

pic_3581

Obr.: Průvodce pro vytváření nových dokladů

Vytvoření dokladu ze svého modulu klávesou F6

Tento postup je podobný jako v předchozím případě, předpokládá však, že v knize faktur již existuje nějaká faktura k objednávce, ke které chceme vytvořit novou fakturu. Jeho výhodou je zkopírování většiny hlavičkových hodnot z původní faktury.

Vstoupíme do knihy Faktur přijatých. Zde vyhledáme fakturu, která je vázaná k objednávce, ze které chceme vytvořit novou fakturu, a zmáčkneme klávesu F6. Číslo objednávky se tak automaticky doplní a vloží se opět všechny položky, které nemají daný doklad zatím přiřazen ani ho nemají zakázaný. Tyto položky se vloží vždy bez ohledu na nastavení parametru uživatele Nekopírovat položky.

Vytvoření / úprava dokladu s potřebou výběru položek

Pokud potřebujeme na vybrané položky vytvořit např. více dokladů najednou, můžeme tyto položky označit hvězdičkami (pomocí kláves nebo pomocí tlačítek vpravo nad položkami). Poté zobrazíme pouze tyto položky tlačítkem . Následně můžeme použít výše popsanou funkci "F5" - příznaky vytvářených dokladů se doplní pouze na zobrazené (tedy námi vybrané) položky. Rušení příznaku funguje obdobně.

Jakmile upravujeme již existující fakturu, můžeme položky nákupu upravit následujícími způsoby:

Vytvoření dokladu pomocí vzoru

Stiskneme-li v knize dokladů (Faktur přijatých) klávesy Shift+F6, objeví se nám nabídka vzorů. Z tabulky vzorů pak vybíráme klávesou Enter některý z existujících (nabízených) vzorů a tím vytváříme nový doklad. Bližší popis je uveden v kapitole Základní funkce - Vzory dokladů.

Vytvoření dokladu hromadně na kontejneru

V nabídce Menu modulu - Hromadné akce - Vytváření dokladů lze na kontejneru záznamů označitt doklady, které chceme vytvořit. Systém však nevytvoří doklady k těm položkám, jejíž Druh zboží to svým nastavením zakazuje (bližší popis viz Druhy zboží). Pokud se má vytvořit výdejka, ale příslušné zboží není na skladě, pak se pro položku vytvoří rezervační list.

Nově vytvořené doklady lze zároveň přidat do příslušných kontejnerů a zároveň je možné tyto doklady potvrdit.

Vytvoření dokladu pomocí Průvodce vytvářením podřízených dokladů

Při vkládání položky klávesou Ins do nadřízeného dokladu, přičemž na původní položce existují nějaké potvrzené podřízené doklady, se zobrazí před samotnou novou položkou dokladu formulář Průvodce vytvářením podřízených dokladů. Na něm jsou aktivní a zatržené všechny doklady, které jsou na nadřízeném dokladu potvrzené. Uživatel má možnost zrušit zatržení u dokladů, které nemají vzniknout na nově vkládané položce, nebo může stisknout tlačítko Storno či klávesu Esc, nevytvoří se tak žádný z těchto podřízených dokladů. Příznaky nepotvrzených dokladů se do nové položky kopírují vždy.

pic_3688

Obr.: Formulář Průvodce vytvářením podřízených dokladů