Internet věcí (IoT)
Obecné seznámení s modulem
Internet věcí stále častěji proniká do výrobních i velkoobchodních firem. Celá řada věcí kolem nás dnes dokáže sbírat určitá data a posílat je dále. Ať už jde o teplotu, vlhkost, míru opotřebení nebo otřesy, s využitím aktivních prvků internetu věcí (IoT) lze všechny tyto veličiny měřit, pomocí předem nastavených procesů na ně adekvátně reagovat a data ukládat k dalšímu použití.
Jednotlivým datům z čidel i strojů je navíc možné definovat vazby na další moduly v K2. Můžete tak například sledovat souvislost mezi podmínkami na pracovišti a výkonností zaměstnanců, kontrolovat, zda stroj byl skutečně v provozu v době, kterou zaměstnanec zadal při odvodu výroby nebo automaticky vytvářet požadavky na servisní údržbu strojů. Zároveň můžete data porovnávat se všemi ostatními údaji uloženými v K2, analyzovat je a nacházet zajímavé korelace, které nejsou na první pohled zřejmé.
Příklady použití
- Měření podmínek při přepravě – s pomocí bezdrátového čidla s vlastní SIM kartou máte k dispozici veškerá data o podmínkách během přepravy. Díky tomu můžete ručit za kvalitu výrobku a podmínky během přepravy.
- Automatická tvorba reportů pro audity – díky čidlům měřícím teplotu a vlhkost ve vašem skladu můžete při externím auditu jednoduše prokázat podmínky, za kterých své suroviny skladujete.
- Sledování spotřeby elektrické energie – vzhledem k navyšujícím se cenám za energie vás určitě bude zajímat, jakou spotřebu elektřiny má určité pracoviště a jestli například zbytečně nespotřebovává nějaký stroj energii i mimo pracovní dobu.
- Možnost podívat se na data neotřelým způsobem – zajímá vás, proč některé dny stihnete za jednu směnu vyrobit více zboží než jinde? Zkuste data z odvodu výroby porovnat třeba s množstvím CO2 v provozu nebo teplotou. Možná objevíte korelace, které by vás na první pohled nenapadly.
Způsob komunikace K2 s IoT
Protože celý svět IoT zařízení je poměrně dost roztříštěn a využívá řadu obecných nebo proprietárních protokolů, je potřeba vždy nejprve K2 naučit s daným typem zařízení správně komunikovat. Proto je celé řešení připraveno tak, aby bylo možno stahování dat řešit pomocí K2 skriptu.
V K2 jsou připraveny moduly pro evidenci zařízení a jednotlivých senzorů, a to včetně ukládání naměřených či jinak získaných dat.
Dále existuje definiční modul IoT – Ovladače, který definuje, jakým způsobem se s daným zařízením komunikuje a součástí tohoto ovladače je i skript, který celou komunikaci dále řeší. Komunikaci jako takovou následně provádí Plánovaná úloha, která se v požadovaném intervalu spustí a stáhne data podle vlastnosti daných ovladačů.
Zjednodušeně řečeno existují následující možnosti, jak se data do K2 ze zařízení mohou dostat:
- Data jsou stahována přímo ze zařízení, typicky přes síťové rozhraní (Ethernet nebo Wi-Fi).
- Data jsou stahována z cloudu výrobce daného zařízení pomocí API nebo HTTP požadavků.
- Data jsou do K2 zasílána aktivně zařízením nebo cloudem prostřednictvím K2 API.
- Data jsou importována do K2 pomocí speciálních skriptů ze souborů nebo jiné databáze.
Podle způsobu komunikace existují potom dva základní způsoby evidování zařízení v K2:
- Pokud jsou data stahována přímo ze zařízení, pak je potřeba zařízení založit do K2 ročně a typicky mu přiřadit minimálně jeho IP adresu. Skript následně při komunikaci zařízení osloví a již si může stáhnout další doplňující informace o zařízení i senzorech.
- Pokud jsou data stahována z cloudu nebo importem, pak i zařízení jako taková může zakládat přímo komunikační skript.
Podporovaná zařízení
Momentálně jsou připraveny skripty pro následující dva dodavatele IoT zařízení:
- HW group s.r.o. (https://www.hw-group.com) – způsob komunikace: 1, 2
- COMET SYSTÉM, s.r.o. (https://www.cometsystem.cz/) – způsob komunikace: 2
IoT - Ovladače
Definuje způsob komunikace s daným zařízením. Každé IoT - Zařízení v K2 tedy má přiřazen právě jeden ovladač. Daný Ovladač zde můžeme pojmenovat a nastavit mu vlastnost, zda je Povolen. Komunikace probíhá pouze přes ovladače, které povoleny jsou. Dále je nutné přiřadit skript, který bude komunikaci provádět a případně mu nastavit parametry. Na dalších stranách se zobrazují všechny zařízení, které tento ovladač používají a na straně Logy jsou zapisovány případné chybové situace při komunikaci.
IoT - Zařízení
Zařízením je myšleno samotný IoT přístroj, který typicky shromažďuje data z jednoho nebo více připojených senzorů. Každé zařízení tedy má své označení a přiřazen IoT - Ovladač, pomocí kterého probíhá komunikace mezi ním a K2.
Přímo na zařízení je možno definovat vazby na další moduly v K2 a tím definovat souvislosti pro případné další zpracování a vyhodnocení dat. Je možno tedy Zařízení přiřadit jednomu z následujících modul v K2:
- Sklad
- Zóna
- Umístění
- Vozidlo
- Zdroj (výrobní)
- Servisované zařízení
V každém z těchto modulů se nachází tlačítko pro zobrazení všech senzorů, které patří k připojenému zařízení, a to včetně možnosti zobrazit naměřená data v jednoduchém grafu.
Další evidované údaje se týkají informací pro komunikaci se zařízením a interními údaji sloužícími pro korektní synchronizaci údajů.
Na dalších stranách je zobrazeny:
- Seznam všech senzorů, které jsou k tomuto zařízení připojeny.
- Parametry, které se stahují z daného zařízení a parametry, které mohou sloužit pro definování komunikace.
- Logy zobrazující typicky chybové události při získávání dat ze zařízení nebo jeho cloudu.
IoT - Senzory
Senzorem je typicky čidlo připojené k IoT - Zařízení, které měří požadovaný parametr. K jednomu zařízení může být připojeno senzorů několik.
Stejně jako u zařízení, tak i u senzoru je možno nadefinovat vazby na další moduly v K2, na kterých se následně informace o těchto senzorech mohou zobrazovat.
Na dalších stranách je zobrazeny:
- Seznam měření, které jsou k tomuto senzoru zaznamenány. Mimko zobrazení v tabulce je zde i průběh změn hodnot zobrazen v grafu.
- Parametry, které se stahují z daného zařízení pro tento senzor a parametry, které mohou sloužit pro definování komunikace.
- Logy zobrazující typicky chybové události při získávání dat pro senzor.
IoT - Měření
Kniha zobrazuje všechny hodnoty pro evidované Iot - Senzory. Slouží tedy pro rychlý přehled nad kompletními daty s možností filtrování a širšímu vyhodnocování těchto údajů.
IoT - Parametry
Kniha zobrazuje všechny parametry pro IoT – Zařízení i IoT – Senzory. Slouží především pro potřebu provádění hromadných změn nad skupinami parametrů.
IoT - Logy
Kniha zobrazuje všechny logy pro Iot – Zařízení i IoT – Senzory.
IoT - Aktualizace dat
Jedná se o nevizuální akci, která vyvolá komunikaci pro všechny povolené IoT - Ovladače a stáhne data ze zařízení a senzorů, které následně zapíše do K2. Tato akce je určena pro použití v Plánované úloze.