Book Contents

Book Index

Analytické služby

Součástí modulu Analytické služby jsou knihy Prvky dashboardů a Konfigurace dashboardů. Tyto knihy slouží k vytváření a evidenci Reportů Filtrů, Dlaždic a Dashboardů, pomocí kterých je možné vyhodnocovat data IS K2. Výsledné dashboardy je možné zobrazit v grafické podobě prostřednictvím K2 4 WEB, případně K2 Android klienta.

Knihovny pro manažerské přehledy

Pro správné fungování IS K2 a jeho komunikaci s Analytickou službou, v případě práce s dashboardy i konfigurací práv na kostky OLAPu a dalších modulů, je nutné mít nainstalované knihovny pro správu a komunikaci. Jedná se o Microsoft® SQL Server® ADOMD.NET a Microsoft® SQL Server® 2012 Analysis Management Objects. Vyhledat tyto knihovny je možné pomocí webového vyhledávače po zadání textu Feature Pack SQL Server.

Tyto knihovny IS K2 primárně vyhledává v systému uživatele. Pokud zde nejsou nalezeny, použijí se knihovny distribuované s verzí IS K2. Jedná se o "Microsoft.AnalysisServices.dll" a "Microsoft.AnalysisServicesAdomdClient.dll" komunikující z verzí SQL serveru 2008 R2.

Upozorňujeme uživatele, že tyto knihovny nemusí komunikovat se všemi dostupnými verzemi SQL serveru, proto doporučujeme lokální instalaci uvedených knihoven pro konkrétní používanou verzi SQL serveru!

Pro funkčnost detailu záznamů v OLAPu (Drillthrough) je nutné mít na klientských stanicích nainstalován Analysis Services OLE DB Provider odpovídající správné verzi Microsoft SQL Serveru. Podporované verze provideru jsou:

Book Contents

Book Index

Prvky dashboardů

Tato kniha slouží pro definici Reportů, Dlaždic, Filtrů a jejich závislostí. Z prvků nadefinovaných v této knize skládáme výsledné dashboardy. Novou položku zde založíme pomocí klávesy Insert. Zda se jedná o Filtr, Dlaždici nebo Report určujeme při vytváření nové položky v poli Typ.

pic_10037

Obr.: Formulář Prvky dashboardů - Podrobnosti

Pomocí tlačítka Editace prvku dashboardu zobrazíme formulář, ve kterém definujeme vlastnosti prvku dashboardu.

Report

V případě, že v poli Typ zvolíme možnost Report, zobrazí se po stisknutí tlačítka Editace prvku dashboardu formulář Definice reportu. Zde definujeme veškeré vlastnosti reportu.

pic_10040

Obr.: Formulář Definice reportu

Definice reportu

Na této záložce je možné zvolit typ zdroje dat pro vyhodnocování a způsob jejich zobrazení.

pic_10038

Obr.: Definice reportu

Typ zdroje dat

Zde určujeme způsob definice dotazu.

  • MDX dotaz (dynamický): vyhodnocování nad analytickou databází (Analysis Services), kostku nebo model volíme pod tlačítkem Nastavit připojení.
  • MDX dotaz (ručně psaný): tuto možnost zvolíme, pokud se chceme připojit k analytické databázi (Analysis Services) a nad touto databází vyhodnocovat pomocí zadávání MDX dotazu.
  • SQL dotaz (ručně psaný): vyhodnocování nad SQL databází pomocí SQL dotazu. Tuto možnost zvolíme v případě, že se chceme připojit k SQL serveru.
  • Skript K2: vyhodnocování s využitím skriptu K2. V závislosti na nastavení typu zobrazovaných dat skript očekává naplnění jedné série bodů (Datapointy) nebo celé tabulky hodnot (Tabulka)

Počet sérií

Způsob zobrazení dat.

  • Jedna série (Datapointy, Koláčový graf) - kolekce bodů se jménem a hodnotou. Jedná se o jednu sérii bodů.
  • Více sérií (Tabulka) - tabulka hodnot

Pomocí tlačítka Nastavit připojení se dostaneme k detailnímu nastavení zdroje dat pro vyhodnocení.

Na záložce Základní nastavení definujeme způsob připojení k analytické databázi.

Autentizace

Pole pro nastavení přístupu uživatelů IS K2 k datům. Má význam pouze v případě webového přístupu, kdy jsou data zpracovávána aplikačním serverem. V případě desktopové K2 se vždy identita předává podle doménového uživatele.

  • Přes účet služby (Anonymní) - dotaz do analytické databáze je proveden pod uživatelem, pod kterým běží aplikační server ve službách Windows. Tato možnost není doporučována.
  • Předávat identitu uživatele - dotaz do analytické databáze je proveden pod doménovým uživatelem, se kterým je uživatel K2 spárován. Díky nastavení práv uživatelů na kostky a dimenze lze tímto způsobem omezit přístup jednotlivých uživatelů k datům.

Přebírat připojení podle konfigurace K2

Zapnuto: K analytické databázi se připojujeme dle konfigurace K2 (v souboru "K2.ini") - v případě netabulárního modelu dle parametrů SERVER a CATALOG, v případě tabulárního modelu dle parametrů DSOTABULARSERVER a DSOTABULARDATABASE).

Vypnuto: Na formuláři se zobrazí sekce Vlastní nastavení připojení v pohledu. Zde vyplníme název analytického serveru a název katalogu s daty.

Kostka / Vybrané oblasti

Kostka nebo business oblast (oblasti) analytického modelu (při aktivaci volby Použít tabulární model), z nichž čerpáme data pro vyhodnocení.

Na záložce Pokročilé nastavení můžeme nastavit:

Časový limit dotazu

Omezení maximální doby trvání dotazu. Při zobrazení dashboardu je realizován dotaz. V tomto poli lze nastavit maximální dobu trvání dotazu, než vyprší časový limit. Hodnotu do tohoto pole zadáváme v sekundách. Implicitní hodnota je -1 (10 sekund). Hodnota 0 znamená neomezené trvání dotazu.

Jazyk uživatele

Pro ovlivnění oddělovačů, formátu čísel, atd.

pic_10039

Obr.: Zdroj dat - Nastavení připojení

Na záložce Definice reportu dále nastavujeme dodatečné přidání agregací, pomocí něhož můžeme do tabulky přidávat výsledné součty nebo průměry.

Formát zobrazení

Formátování pro dodatečné přidání agregací, tzn. pro výsledné součty nebo průměry. Pomocí tohoto pole lze např. přidat do agregace text "Kč" nebo hodnoty zaokrouhlit.

Typ agregace

V tomto poli volíme typ agregační funkce (součet nebo průměr).

Přidávat do řádků

Zatržením tohoto pole přidáme vybranou agregaci (součet nebo průměr) do řádků tabulky.

Přidávat do sloupců

Zatržením tohoto pole přidáme vybranou agregaci do sloupců tabulky.

Book Contents

Book Index

Definice dotazu / Parametry skriptu

Podle typu zdroje dat se zobrazuje buď záložka Definice dotazu nebo Parametry skriptu. Slouží pro ruční zadávání MDX a SQL dotazů a pro zadávání parametrů k těmto dotazům či skriptu. Tyto parametry je možné využít v ručně psaném SQL a MDX dotazu. Nový parametr zde zakládáme pomocí klávesy Insert. Hodnota (string) z MDX dotazu zadaná v poli Název bude nahrazena hodnotou parametru zadanou v poli Hodnota.

Principy tvorby reportu SQL dotazem

SQL dotaz využívá datapointy. Je tedy nutné správně nastavit Typ zobrazovaných dat na hodnotu Jedna série (Datapointy, Koláčový graf). SQL dotaz vytváříme ve tvaru X, Y, tzn., SELECT (HODNOTA MÍRY, IDENTIFIKACE BODU NA SOUŘADNICI Y). Z toho vyplývá použití jedné série (datapointy).

V SELECTU je možné používat klauzuli FROM jméno databáze (JMENO DATABAZE.DBO.TABULKA).

Data jsou čteny z datového skladu. Pro přístup na jiný server doporučujeme používat Linked server. Reporty vytvořené ručně psaným SQL dotazem nepodporují interaktivní odkazy.

Příklad:

select SUM (T.Brutto), T.Firma from (

SELECT TOP 100

ZAK.Z_Firma as Firma,

Brutto as Brutto

FROM [dbo].[K2_FaktVyda] as FV

JOIN [dbo].[Zakaznik] as ZAK on ZAK.[Z_IdBaz] = FV.[CDo]

where ('%kod%' = '0') or (FV.[ContractCode] = '%kod%') order by IdDT desc ) as T GROUP BY T.Firma ORDER BY SUM(T.Brutto) desc

Interaktivní odkazy

Na této záložce definujeme interaktivní odkazy. Pomocí těchto odkazů může daný report ovlivňovat další reporty a kontingenční tabulky v rámci jednoho dashboardu, otevřít jiný dashboardu či webovou stránku a nebo zobrazit detail napočtených dat.

Interaktivní odkaz zde vložíme pomocí klávesy Insert.

pic_10042

Obr.: Formulář pro nastavení interaktivních odkazů

Popis polí

Název

Popis

Typ odkazu

Druh interaktivního odkazu:

  • Interaktivní výběr v rámci dashboardu - tento druh interaktivního odkazu umožní kliknutím levého tlačítka myši na prvek jednoho reportu (prvek grafu nebo buňku tabulky) filtrovat hodnoty dle tohoto prvku v jiném reportu v rámci jednoho dashboardu.
  • Odkaz do jiného dashboardu z kontextového menu - tento druh interaktivního odkazu umožní kliknutím pravého tlačítka myši na prvek jednoho reportu (prvek grafu nebo buňku tabulky) a zvolením nabídky z kontextového menu se přepnout do jiného dashboardu.
  • Odkaz na detailní záznamy z kontextového menu - tento druh interaktivního odkazu umožní kliknutím pravého tlačítka myši na prvek jednoho reportu (prvek grafu nebo buňku tabulky) a zvolením nabídky z kontextového menu si zobrazit detail záznamů (např. seznam dokladů), které jsou výsledkem vyhodnocení (tj. které tvoří výslednou napočtenou hodnotu). Z tohoto seznamu se lze pomocí tlačítka Přejít na záznam do knihy přepnout na konkrétní záznam (doklad).
  • Odkaz na webovou stránku z kontextového menu - interaktivní odkaz pro možnost zobrazení webové stránky z dashboardu.

Cílový dashboard

Cílový dashboard pro přepnutí z kontextového menu reportu. Pole se zobrazuje pouze pro typ odkazu Odkaz do jiného dashboardu z kontextového menu.

Text pro kontextové menu

Text, který se bude zobrazovat v kontextovém menu po kliknutí pravým tlačítkem myši na prvek reportu (prvek grafu nebo buňku tabulky). Za %S se doplní hodnota z reportu, jehož hodnotu předáváme. Pole se nezobrazuje pro typ odkazu Interaktivní výběr v rámci dashboardu.

Typ předávané hodnoty

Unikátní jméno.

Předávání dimenze ze zdroje

Pole pro nastavení dimenze, jejíž hodnotu předáváme, tzn. dimenze, přes kterou budeme filtrovat hodnoty jiného reportu / kontingenční tabulky, případně jiného dashboardu.

Předávání cílové dimenze

Hodnotu dimenze je možné předávat jako dimenzi nebo jako parametr pro ručně psaný MDX dotaz. Název použitého parametru pak doplníme do tohoto pole.

Po vytvoření interaktivních odkazů je nutné v definici dashboardu na jednotlivých prvcích nastavit závislé části (tj. které další prvky bude ovlivňovat). Tato problematika je popsána v kapitole Kontejnery dashboardu / Závislost prvků.

Book Contents

Book Index

Podmíněné formátování

Na této záložce můžeme nastavit vlastní formátování vybraných měr nebo prvků. Na základě definice podmínky lze obarvit písmo v tabulce, buňku v tabulce nebo nastavit formát textu.

Typy formátování:

Pokročilé nastavení sérií

Tato záložka slouží k nastavení některých aspektů pro jednotlivé série u typu prezentace Podle podrobného nastavení sérií. Pro každou sérii zde můžeme nastavit Typ zobrazení série, Popis série a Barvu série.

pic_10043

Obr.: Záložka Nastavení sérií

Klávesou Insert zobrazíme formulář kde je možné vlastnosti jednotlivým sériím nadefinovat.

pic_10044

Obr.: Formulář pro nastavení sérií

V poli Typ zobrazené série volíme typ grafu pro konkrétní sérii. Je zde možné volit mezi zobrazením ve sloupcovém a čárovém grafu. Pole Popis série slouží pro popis k legendě. V poli Barva série definujeme barvu zobrazení konkrétní série.

Book Contents

Book Index

Třídění a selekce

Na této záložce můžeme hodnotám v řádcích a sloupcích nastavit jejich setřídění a selekci. Selekci chápeme jako zobrazení omezeného množství hodnot podle zvolené možnosti (např. zobrazení pouze 5 partnerů s nejvyšším počtem aktivit).

pic_10225

Obr.: Třídění a selekce, s rozbalenou nabídkou Typ selekce

Typ selekce:

Hodnotu pro selekci (dle povahy selekce počet / sumu / procento) zadáváme vždy do pole Počet prvků.

Book Contents

Book Index

Filtr

Pokud v poli Typ při vytváření prvku reportu zvolíme Filtr, zobrazí se po stisknutí tlačítka Editace prvku dashboardu formulář Nastavení filtru, kde definujeme jeho vlastnosti.

pic_10045

Obr.: Formulář Nastavení filtru

Na formuláři zadáme název filtru a nastavíme typ zdroje dat pro filtr a typ filtru.

Pokud máme v dashboardu filtr, potřebujeme dále nastavit, aby tento filtr ovlivňoval zobrazovaná data v reportech. K tomu využíváme následující možná nastavení:

Zdroje dat

Pomocí tlačítka Zdroje dat nastavujeme zdroj dat pro filtr a také jeho zobrazené a vybrané prvky.

pic_10427

Obr.: Zdroj dat pro filtr

Autentizace

Pole pro nastavení přístupu uživatelů IS K2 k datům. Má význam pouze v případě webového přístupu, kdy jsou data zpracovávána aplikačním serverem. V případě desktopové K2 se vždy identita předává podle doménového uživatele.

  • Přes účet služby (Anonymní) - dotaz do analytické databáze je proveden pod uživatelem, pod kterým běží aplikační server ve službách Windows. Tato možnost není doporučována.
  • Předávat identitu uživatele - dotaz do analytické databáze je proveden pod doménovým uživatelem, se kterým je uživatel K2 spárován. Díky nastavení práv uživatelů na kostky a dimenze lze tímto způsobem omezit přístup jednotlivých uživatelů k datům.

Server / Katalog

Název serveru a katalogu s daty, ke kterému se připojujeme. Není-li server a katalog zadán, pak se připojujeme k analytické databázi dle konfigurace K2 (v souboru "K2.ini") - v případě netabulárního modelu dle parametrů SERVER a CATALOG, v případě tabulárního modelu dle parametrů DSOTABULARSERVER a DSOTABULARDATABASE).

Kostka / Výběr oblastí

Kostka nebo business oblast (oblasti) analytického modelu (při aktivaci volby Použít tabulární model), z nichž čerpáme data pro vyhodnocení.

Dimenze

Osa, přes jejíž hodnoty filtrujeme.

Tlačítkem Zobrazené prvky ve filtru vybíráme hodnoty, které budou ve filtru viditelné. Nastavení neplatí v případě, že Typ filtru = "Stromový filtr".

Tlačítko Výchozí prvky ve filtru slouží pro nastavení prvků filtru, které budou po spuštění již vybrány.

Pomocí volby Pamatovat si vybranou hodnotu na uživatele zajistíme, že vybrané hodnoty filtru se budou pamatovat pro další spuštění dashboardu.

Při volbě prvků není nutné je jednotlivě zatrhávat. Pravým tlačítkem myši nad konkrétním prvkem lze zobrazit nabídku možností pro výběr prvků. K dispozici jsou následující možnosti a pro výběr prvků je potřeba vždy zvolit vyhovující dle konkrétní potřeby a struktury dané dimenze:

Výpis zvolených prvků je pak uveden ve spodní části formuláře pro výběr prvků osy.

pic_7003

Obr.: Výpis vybraných prvků ve formuláři

Jsou-li nějaké prvky vybrány (označeny), lze celý výběr vymazat a to tlačítkem Vymazat celý výběr prvků.

Pokud je filtr vytvářen jako ručně psaný MDX nebo SQL dotaz, definujeme zobrazené a vybrané prvky filtru na záložkách Vybrané prvky a Zobrazené prvky.

Při tvorbě filtrů je možné využívat tlačítko Test, které vždy vrátí a zobrazí výsledné hodnoty odpovídající nadefinovanému filtru.

Principy tvorby filtru SQL dotazem

Obecný formát dotazu pro SQL plnění filtru je SELECT NADPIS, HODNOTA. Doporučujeme omezit počet záznamů přes TOP N.

Pro zobrazené prvky se dá použít klauzule UNION se spojením SELECT NADPIS, HODNOTA (viz. příklad na připojení fixních hodnot). Pro filtr vytvořený SQL dotazem doporučujeme používat jako typ filtru Rozbalovací seznam s možností výběru jednoho prvku.

Příklad filtru na připojení fixních hodnot:

SELECT 'Vývoj / Testy',1

UNION

SELECT 'Obchod / SI',2

UNION

SELECT 'Zákazníci',3

Ve vytvořeném filtru budou na výběr hodnoty: Vývoj / Testy, Obchod / SI, Zákazníci.

Příklad filtru na připojení fixních hodnot:

SELECT '10','10'

UNION SELECT '15','15'

UNION SELECT '20','20'

UNION SELECT '30','30'

UNION SELECT '50','50'

Ve vytvořeném filtru budou na výběr hodnoty: 10, 15, 20, 30, 50.

Příklad filtru z databázové tabulky:

SELECT

IT.[Name] AS 'Etapa',

IT.[RID]

FROM [dbo].[PROJECT] PR

JOIN [dbo].[PROJECTSTAGEPLANNEDOPERATION] IT ON IT.MasterRID = PR.RID

ORDER BY IT.[DateTo_OP]

Příklad filtru z databázové tabulky:

select "Kód Zakázky",MAX (T.[ContractCode]) from (

SELECT TOP 100

KODZAK.[Zkratka] as "Kód Zakázky", [ContractCode]

FROM [dbo].[K2_FaktVyda] as FV

JOIN [dbo].[Kod_Zakazky] as KODZAK on KODZAK.[OriginalCi] = FV.[ContractCode]

order by IdDT desc ) as T GROUP BY "Kód Zakázky"

UNION SELECT 'Všechny kódy','0'

Book Contents

Book Index

Dlaždice (Tile)

Dlaždice je prvek, který obsahuje odkaz na dashboard, který se po kliku na danou dlaždici zobrazí. Dashboard může obsahovat finální reporty / tabulky, nebo naopak může obsahovat další dlaždice. Takto lze skládat postupně na sebe navazující menu.

Jednotlivým dlaždicím je možné nadefinovat barvu, ikonu, případně číselné hodnoty (fixní nebo definované MDX dotazem) a tyto hodnoty porovnávat. Výsledek porovnání těchto hodnot se může do dlaždice promítnout, např. prostřednictvím ikony vyjadřující hodnocení.

Na následujících obrázcích je postupně uvedeno celé složení menu na příkladu s dlaždicí "Sklad":

pic_9755

Obr.: Dashboard "Hlavní menu" s dlaždicemi

pic_9756

Obr.: Definice dlaždice "Sklad", která odkazuje na dashboard "Menu Sklad"

pic_9757

Obr.: Dashboard "Menu Sklad" s dlaždicemi

pic_9758

Obr.: Definice dlaždice "Zůstatky na skladech", která odkazuje na finální dashboard s daty "Zůstatky na skladech"

pic_9759

Obr.: Finální dashboard s daty "Zůstatky na skladech"

Definice dlaždice

Detailní nastavení prvku Dlaždice:

pic_10047

Obr.: Definice dlaždice

Obecné vlastnosti:

Název dlaždice

Název dlaždice. Text se zobrazí v nadefinované dlaždici.

Odkaz na dashboard

Zde definujeme odkaz na konkrétní dashboard. Pole je vazbou do knihy Konfigurace dashboardů, kde vybíráme ze seznamu všech nadefinovaných dashboardů.

Typ navigace

Typ navigace na připojený dashboard:

  • V aktuálním dashboardu - v aktuálním okně se zobrazí připojený dashboard.
  • V novém okně - zobrazí se nové okno s připojeným dashboardem.
  • V nové záložce - připojený dashboard se zobrazí v nové záložce.

Velká ikona

Název hlavní ikony, která bude v dlaždici viditelná.

Barva dlaždice

Pole pro definování barvy dlaždice.

Zdroj dat:

Pomocí tlačítek Zdroj dat pro aktuální hodnotu / Zdroj dat pro cílovou hodnotu je možné nastavit zdroj dat pro získání porovnávaných hodnoty.

Druhý řádek s ikonou trendu:

Ikona pozitivního hodnocení

Ikona, která se zobrazí v dlaždici v případě pozitivního hodnocení, tzn., výsledná hodnota získaná ze zdroje dat pro aktuální hodnotu je větší než hodnota ze zdroje dat pro plánovanou hodnotu.

Ikona neutrálního hodnocení

Ikona, která se zobrazí v dlaždici v případě neutrálního hodnocení, tzn., výsledná hodnota získaná ze zdroje dat pro aktuální hodnotu a hodnota získaná ze zdroje dat pro plánovanou hodnotu jsou v Toleranci pro neutrální hodnocení.

Ikona negativního hodnocení

Ikona, která se zobrazí v dlaždici v případě negativního hodnocení, tzn. výsledná hodnota získaná ze zdroje dat pro aktuální hodnotu je menší než hodnota ze zdroje dat pro plánovanou hodnotu.

Tolerance (%) pro neutrální hodnocení

Pole pro nastavení tolerance neutrálního hodnocení. Udává se v % z plánované hodnoty. Na číselné ose se jedná o toleranci směrem doleva (skutečnost se blíží plánu).

Předpis pro výpis hodnoty

Text, který se zobrazí v dlaždici za výsledkem porovnání hodnot skutečnosti a plánu. %n vyjadřuje výsledek porovnání.

Book Contents

Book Index

Kontingenční tabulka

Kontingenční tabulku tvoříme pomocí nástroje Kontingenční tabulka a následně ji do dashboardu exportujeme.

Bližší popis práce s nástrojem Kontingenční tabulka je uveden v kapitole Kontingenční tabulka.

pic_10048

Obr.: Formulář Definice Kontingenční tabulky

Pokud editujeme kontingenční tabulku přímo z dashboardu přes Návrhář kontingenční tabulky, pak musíme provedené změny do dashboardu uložit, a to volbou Uložit změny do dashboardu v Návrháři kontingenční tabulky. Postup je uveden na následujících obrázcích:

pic_10308

Obr.: Editace kontingenční tabulky přímo z dashboardu

pic_10309

Obr.: Uložení změn po editaci kontingenční tabulky přímo z dashboardu

Book Contents

Book Index

Interaktivní odkazy

Na této záložce definujeme interaktivní odkazy. Pomocí těchto odkazů může daná kontingenční tabulka ovlivňovat další reporty a kontingenční tabulky v rámci jednoho dashboardu, otevřít jiný dashboardu či webovou stránku a nebo zobrazit detail napočtených dat.

Interaktivní odkaz zde vložíme pomocí klávesy Insert.

pic_10042

Obr.: Formulář pro nastavení interaktivních odkazů

Popis polí

Název

Popis

Typ odkazu

Druh interaktivního odkazu:

  • Interaktivní výběr v rámci dashboardu - tento druh interaktivního odkazu umožní kliknutím pravého tlačítka myši do libovolné buňky v řádku nebo sloupci kontingeční tabulky a zvolením nabídky z kontextového menu filtrovat hodnoty v jiném reportu / kontingenční tabulce v rámci jednoho dashboardu. Předávanou hodnotou je hodnota předávané dimenze z aktuálního řádku / sloupce.

    Příklad: Kontingenční tabulka má v řádcích regiony ČR a ve sloupcích Časovou dimenzi (roky), sledovanou mírou je obrat prodeje. Dále máme v dashboardu graf zobrazující obrat po zákaznících. Graf si přejeme filtrovat podle konkrétního regionu. V definici interaktivního odkazu zadáme zdrojovou dimenzi "Regiony". Když budeme chtít graf odfiltrovat podle např. regionu Středočeský kraj, klikneme pravým tlačítkem myši do libovolné buňky na řádku Středočeského kraje. Graf nám zobrazí prodej zákazníkům z tohoto regionu (do grafu se jako filtr předá hodnota Středočeský kraj).

  • Odkaz do jiného dashboardu z kontextového menu - tento druh interaktivního odkazu umožní kliknutím pravého tlačítka myši do libovolné buňky v řádku nebo sloupci kontingeční tabulky a zvolením nabídky z kontextového menu se přepnout do jiného dashboardu. Předávanou hodnotou je hodnota předávané dimenze z aktuálního řádku / sloupce.
  • Odkaz na detailní záznamy z kontextového menu - tento druh interaktivního odkazu umožní kliknutím pravého tlačítka myši do požadované buňky kontingenční tabulky a zvolením nabídky z kontextového menu si zobrazit detail záznamů (např. seznam dokladů), které jsou výsledkem vyhodnocení (tj. které tvoří výslednou napočtenou hodnotu). Z tohoto seznamu se lze pomocí tlačítka Přejít na záznam do knihy přepnout na konkrétní záznam (doklad).
  • Odkaz na webovou stránku z kontextového menu - interaktivní odkaz pro možnost zobrazení webové stránky z dashboardu.

Cílový dashboard

Cílový dashboard pro přepnutí z kontextového menu kontingenční tabulky. Pole se zobrazuje pouze pro typ odkazu Odkaz do jiného dashboardu z kontextového menu.

Text pro kontextové menu

Text, který se bude zobrazovat v kontextovém menu po kliknutí pravým tlačítkem myši do buňky kontingenční tabulky. Za %S se doplní hodnota z reportu, jehož hodnotu předáváme.

Typ předávané hodnoty

Unikátní jméno.

Předávání dimenze ze zdroje

Pole pro nastavení dimenze, jejíž hodnotu předáváme, tzn. dimenze, přes kterou budeme filtrovat hodnoty jiného reportu / kontingenční tabuly, případně jiného dashboardu.

Předávání cílové dimenze

Hodnotu dimenze je možné předávat jako dimenzi nebo jako parametr pro ručně psaný MDX dotaz. Název použitého parametru pak doplníme do tohoto pole.

Po vytvoření interaktivních odkazů je nutné v definici dashboardu na jednotlivých prvcích nastavit závislé části (tj. které další prvky bude ovlivňovat). Tato problematika je popsána v kapitole Kontejnery dashboardu / Závislost prvků.

Podmíněné formátování

Na záložce Podmíněné formátování definujeme formátovací pravidla a styl obarvení buněk. Nové pravidlo zde vkládáme pomocí klávesy Insert a vybíráme z těchto možností:

Dle zvoleného typu pravidla, definujeme míru, kterou chceme obarvit, barvu popředí, barvu pozadí, formát a operaci a porovnávací hodnotu, pomocí které se má zadaná míra formátovat.

Book Contents

Book Index

Dynamický filtr

Pokud v poli Typ při vytváření prvku reportu zvolíme Dynamický filtr, zobrazí se po stisknutí tlačítka Editace prvku dashboardu formulář Nastavení dynamického filtru, kde definujeme jeho vlastnosti.

Pomocí dynamického filtru dokážeme zobrazovat data v aktuálním čase s posunutím o konkrténím časový interval.

pic_10049

Obr.: Formulář Definice dynamického filtru

Obecné nastavení:

Book Contents

Book Index

Dynamický časový filtr

V tabulce Možnosti časového filtru definujeme jednotlivé časové filtry.

pic_10050

Obr.: Dynamický časový filtr - Jednotlivý časový údaj - Aktuální měsíc

Pro každý záznam filtru nastavíme jeho vlastnosti.

Příklady YTD:

Uživatel může volit, zda v dynamickém filtru zobrazit pevný text (zadáme v poli Název) nebo zobrazit název z prvků těchto možností (aktivujeme volbu Dynamický název). V případě intervalu se zobrazí první a poslední prvek.

pic_10066

Obr.: Indikace filtru v dashboardu, kdy data jsou napočtena za aktuální měsíc

U dynamického časového filtru můžeme dále nastavit formáty času.

Book Contents

Book Index

Dynamický množinový filtr

Umožňuje vytvořit (pojmenovat si) filtry, které mají pomocí MDX dotazu vybrány prvky z požadované dimenze.

pic_10068

Obr.: Dynamický množinový filtr na střediska

Book Contents

Book Index

Dashboardy

Tato kniha slouží pro definici, správu a zobrazování dashboardů. Každý dashboard je tvořen prvky. Prvky mohou být reporty, filtry, kontingenční tabulka nebo dlaždice. Při vytváření dashboardů skládáme jednotlivé jeho prvky do tzv. kontejnerů. Výsledné dashboardy si uživatel může v knize Dashboardy přímo zobrazit.

Dashboardy nadefinované v knize Dashboardy lze také zařadit do formulářů modulů IS K2. K tomu slouží komponenta Dashboard.

Nový dashboard můžeme založit:

Základní údaje

Na záložce Základní údaje definujeme základní uspořádání jednotlivých kontejnerů v rámci dashboardu a jejich zarovnání.

pic_10072

Obr.: Definice dashboardu

Kontejnery dashboardu

V části Kontejnery dashboardu vkládáme do dashboardu jednotlivé kontejnery, které tvoří výsledný dashboard. Nový kontejner zde vložíme klávesou Insert. Zobrazí se formulář pro definování základních vlastností kontejneru.

pic_10306

Obr.: Seznam kontejnerů dashboardu (kontejner s filtry, kontejner s grafy)

pic_10307

Obr.: Formulář kontejneru s filtry a jeho obsah prvků

Popis polí

Název

Popis kontejneru.

Rozložení prvků v kontejneru

Rozložení částí v kontejneru:

  • Prvky pod sebou - jednotlivé prvky se v rámci kontejneru skládají pod sebe.
  • Prvky vedle sebe - jednotlivé prvky se v rámci kontejneru skládají vedle sebe.

Velikost kontejneru (%)

Šířka, případně výška kontejneru v rámci dashboardu. U vertikálně (pod sebou) řazených kontejnerů se jedná o jejich výšku v rámci celého dashboardu. U horizontálně (vedle sebe) řazených kontejnerů je to jejich šířka. V případě kontejnerů s filtry nahoře zde zadáváme výšku těchto kontejnerů z celku sníženého o velikost kontejneru s filtry. Zadává se zde vždy hodnota v % z celku.

Po nastavení základních vlastností kontejneru (velikost a rozložení jeho částí) můžeme vložit do kontejneru jeho prvky (reporty, filtry, kontingenční tabulku, případně dlaždice). Tyto prvky vkládáme do kontejneru v části Prvky kontejneru (klávesou Insert) a vybíráme je vždy z knihy Prvky dashboardů, kde jsou nadefinovány.

pic_10075

Obr.: Formulář Prvky kontejneru

Popis polí:

Prvek dashboardu

Pole pro výběr prvku (reportu, filtru, kontingenční tabulky, případně dlaždice) do dashboardu. Pole je odkazem do knihy Prvky dashboardů.

Velikost prvku (%)

Šířka (výška) prvku v rámci kontejneru. Zadává se hodnota v % z celku.

Book Contents

Book Index

Závislost prvků

Prvkům (reportům, kontingenční tabulce a filtrům) zařazeným do dashboardu můžeme definovat jejich závislosti. Tyto závislosti využíváme v případě, že chceme, aby se prvky ovlivňovaly pomocí interaktivních odkazů a také při zařazení filtrů do reportu. Nastavení závislostí provedeme v části Závislé prvky.

Závislost nastavujeme vždy na tom prvku dashboardu, přes který filtrujeme a jehož hodnotu posíláme jinému prvku (reportu, kontingenční tabulce).

pic_10076

Obr.: Závislosti prvků dashboardu

V části Závislé prvky se vždy nabízí všechny prvky zařazené do konkrétního dashboardu, které lze ovlivnit (filtr může ovlivňovat reporty a kontingenční tabulky, reporty / kontingenční tabulky mohou ovlivňovat další reporty / kontingenční tabulky). Závislost nastavíme v detailu daného prvku (po jeho rozkliknutí) volbou Použít závislý prvek. Na obrázku výše je tedy vidět, že prvek "Filtr - Pravděpodobnost realizace" ovlivňuje prvky (reporty) "Stav příležitosti" a "Příležitosti tabulka".

Při definování závislostí mezi prvky je vždy nutné nastavit cílovou dimenzi, která bude pro tuto závislost určující. Pokud např. tvoříme závislost mezi filtrem období a reportem, je nutné nastavit vazbu přes Časovou osu základní, pokud definujeme závislost mezi filtrem zákazníků a reportem, nastavíme vazbu přes osu Zákazníci. Tuto vazbu definujeme v poli Cílová dimenze. Daná dimenze však musí být v cílovém prvku (v ovlivněném prvku) již použita ve filtru, jinak se v nabídce k výběru nezobrazí.

pic_10077

Obr.: Formulář pro nastavení cílové dimenze

Aby závislosti mezi reporty a kontingenčními tabulkami fungovaly, je nutné na těch prvcích dashboardu, přes které filtrujeme (tj. na těch, které předávají hodnotu), nastavit interaktivní odkazy (záložka Interaktivní odkazy).

Integrační parametry

Záložka pro vytvoření integračních parametrů dashboardu. Parametry je nutné vytvořit v případě, kdy chceme vložit dashboard do formuláře v rámci univerzálních formulářů IS K2. Na této záložce je k dispozici tlačítko Vyplnit integrační parametry. Stisknutím tohoto tlačítka dojde k vyplnění integračních parametrů a dashboard je připraven pro vložení do formuláře.

Export a Import dashboardů

Pomocí těchto funkcí je zajištěn přenos dashboardů, včetně všech jejich částí a vazeb, mezi jednotlivými IS K2. Dashboardy jsou při exportu ukládány do "*.xml" souboru.

Funkce pro export dashboardů je k dispozici v knize Dashboardy. Po spuštění se zobrazí formulář se seznamem všech nadefinovaných dashboardů.

pic_10078

Obr.: Seznam dashboardů, dva označené záznamy k exportu

Dashboardy, které chceme exportovat je nutné označit hvězdičkou. Stisknutím klávesy Enter zobrazíme další formulář, kde je uveden seznam všech prvků vybraných dashboardů.

pic_10079

Obr.: Seznam prvků vybraných dashboardů k exportu

Zde je možné pomocí hvězdiček volit prvky vybraných dashboardů, které budou exportovány. Není tedy vždy nutné exportovat celý dashboard, a je možný přenos pouze některých jeho částí.

Vytvoření souboru provedeme opětovně klávesou Enter, kdy se nám zobrazí formulář pro výběr uložiště a pojmenování "*.xml" souboru a export dokončíme.

Funkce pro import dashboardů je k dispozici také v knize Dashboardy. Při importu je nutné vybrat "*xml" soubor s exportovanými dashboardy. Po provedení akce se vždy zobrazí informace o výsledku importu. Veškeré vazby jsou v dashboardech definovány zkratkou. V knize nemohou být dva dashboardy se stejnou zkratkou. V případě, že dojde k importu dashboardu s již existující zkratkou, doplní se do pole Zkratka číslo pro odlišení, např. 1Monitoring strojů.

Book Contents

Book Index

Vytvoření dashboardu s průvodcem

Pro vytváření dashboardů doporučujeme využít Průvodce vytvoření dashboardu. Jedná se o funkci, která využívá prostředí univerzálních formulářů a umožňuje jednodušší a intuitivnější vytváření dashboardů.

Průvodce slouží pro vytvoření dashboardů od úplného počátku, tzn. včetně jeho prvků (reportů). Nelze jej použít, pokud chceme v dashboardu používat již vytvořené prvky. V tomto případě je nutné postupovat bez tohoto průvodce.

Funkce je dostupná v knize Konfigurace dashboardů a spouští se tlačítkem Vytvořit nový dashboard s průvodcem, které je umístěno v ribbonu.

pic_6780

Obr.: Kniha Konfigurace dashboardů - tlačítko pro spuštění průvodce

Po stisknutí tlačítka se zobrazí formulář, kde určujeme, jak budou v rámci dashboardu rozmístěny jeho prvky.

pic_6787

Obr.: Formulář pro volbu rozložení dashboardu

V tomto formuláři se nachází dlaždice pro nastavení rozložení dahsboardu. Určujeme zde počet kontejnerů, jejich rozmístění a orientaci a dále rozmístění prvků v rámci těchto kontejnerů. Výběr rozložení provedeme pomocí levého tlačítka myši. Po kliknutí myší se daná dlaždice označí. Výběr pak potvrdíme tlačítkem OK. Po potvrzení vznikne v knize Konfigurace dashboardů nový záznam. Rovněž v knize Prvky dashboardů vzniknou záznamy dle zvoleného rozmístění dashboardu. Tyto prvky jsou také automaticky pojmenovány. Název vždy obsahuje text Nový prázdný report, dále číslo reportu v rámci dashboardu a název dashboardu. Např. tedy "Nový prázdný report (1) - Přehled obratu".

Vytvoří se a zobrazí dashboard, který je však prázdný. Obsahuje pouze prázdné kontejnery ve zvoleném rozložení.

pic_6800

Obr.: Prázdný dashboard pro další konfiguraci

S tímto dahsboardem pak dále pracujeme. Pomocí průvodce lze dále vytvářet filtry a jednotlivé reporty dashboardu. Rozmístění prvků je možné změnit i po vytvoření dashboardu a jeho jednotlivých částí. V editačním módu je zde dostupná ikona pic_1176i. Po jejím stisknutím se zobrazí formulář pro volbu rozložení dashboardu, kde je možné vybrat jiné rozložení. Stávající prvky dashboardu se pak přeskupí dle zvoleného rozložení.

Vytvoření filtru

Pro přidání filtru je nutné nejprve zapnout editační mód dashboardu pomocí ikony pic_856i a následně přes volbu Editační mód. Poté se zobrazí také další možnosti pro úpravu dashboardu. Filtr je nutné přidat kliknutím na ikonu pic_1156i. Ihned poté se filtr do dashboardu vloží. Obsadí vždy veškerý dostupný prostor v dashboardu. Pokud tedy dáme do dashboardu jeden filtr bude zabírat celou šířku dashboardu. Pokud zde vložíme další, budou zabírat oba stejný prostor (šířku). Filtry lze z dashboardu kdykoliv odstranit pomocí ikony pic_1168i.

Po vložení je filtr prázdný. Není zde žádná konfigurace. Tu je nutné provést pomocí ikony pic_857i. Zobrazí se nastavení všech vlastností filtru pro dashboard.

pic_7000

Obr.: Formulář Definice filtru pro dashboard

Definice filtru je popsána v kapitole Filtr / Zdroje dat.

Nastavení datového zdroje pro report

Report vytvoříme pomocí ikony pic_1157i, která je vždy zobrazena uprostřed prostoru pro report v dashboardu. Po kliknutí na tuto ikonu se nejprve zobrazí formulář pro nastavení datového zdroje a výběr kostky / business oblasti pro tento report.

pic_10301

Obr.: Formulář pro nastavení připojení

Popis formuláře je uveden v kapitole Definice reportu.

Stisknutím tlačítka OK se spustí průvodce pro vytvoření reportu. Zároveň dojde v knize Prvky dashboardů k vytvoření záznamů dle nastaveného rozmístění prvků. Pokud tedy v úvodním formuláři nastavíme rozmístění se 4 dílčími reporty, vytvoří se v knize Prvky dashboardů 4 záznamy. Tyto prvky je však nutné dále nastavit.

Vytvoření reportu

Celé nastavení reportu probíhá ve formuláři Definice reportu pro dashboard.

pic_6826

Obr.: Formulář Definice reportu pro dashboard

Tento formulář umožňuje jednoduché sestavení reportů, které se pak budou v rámci dashboardu zobrazovat. Princip práce je zde stejný jako v případě kontingenční tabulky. Prostředí se skládá ze dvou základních částí. V levé částí je prostor pro řádky, sloupce a filtrované hodnoty reportu. Zároveň je zde vidět náhled čili vizuální podoba reportu. Jakákoliv změna či úprava v reportu se zde ihned projeví.

pic_6917

Obr.: Definice dashboardu se zobrazeným reportem

V pravé části je uveden seznam polí vybraného datového zdroje. Jedná se o míry a osy vybrané kostky. Reporty zde vytváříme tak, že do polí pro řádky, sloupce nebo filtrované hodnoty vkládáme jednotlivé osy a míry. Manipulaci s těmito prvky provádíme jednoduchým přetažením myši. Můžeme použít také pravé tlačítko myši a výběr z kontextového menu.

pic_6918

Obr.: Kontextovém menu

Výběrem možnosti z kontextového menu dojde ke vložení prvku do reportu.

Důležitým krokem při vytváření reportů je výběr prvků osy. Jakmile osu do reportu zařadíme automaticky si nastaví jako své prvky tzv. přímé potomky. Jedná se o prvky na první úrovni dané osy. Jsou to např. roky u časové osy základní. Tyto prvky jsou pak v grafu na ose zobrazeny. U každé osy v reportu je možné volbu těchto prvků upravit. To provedeme pomocí ikony pic_1162i. Zobrazí se okno, kde jsou uvedeny všechny elementy dané osy.

pic_10302

Obr.: Výběr prvků osy Časová osa základní

Výběr prvků můžeme provést zatržením konkrétních elementů. Zatržením těchto elementů se data v reportu (grafu) omezí na pouze vybrané elementy osy. Při volbě prvků reportu je není nutné jednotlivě zatrhávat. Pravým tlačítkem myši lze zobrazit nabídku možností pro výběr prvků. K dispozici jsou následující možnosti a pro výběr prvků je potřeba vždy zvolit vyhovující dle konkrétní potřeby a struktury dané dimenze:

Výpis zvolených prvků je pak uveden ve spodní části formuláře pro výběr prvků osy.

pic_7003

Obr.: Výpis vybraných prvků ve formuláři

Jsou-li nějaké prvky vybrány (označeny), lze celý výběr vymazat a to tlačítkem Vymazat celý výběr prvků.

Při tvorbě reportů je nutné mít na paměti, že musí být zvolen vždy minimálně jeden prvek. V opačném případě v reportu nebudou zobrazena žádná data.

Book Contents

Book Index

Setřídění a topování reportu

Pomocí pravého tlačítka myši na záhlaví osy v levé části, tzn. ve vlastním náhledu grafu, si můžeme zobrazit další možnosti pro práci s danou osou. Tyto možnosti se zobrazí pouze pokud je daná osa v prostoru pro řádky nebo sloupce. Nikoliv v poli pro filtrované hodnoty.

pic_7173

Obr.: Další možnoésti pro práci s návrhem grafu

Dostupné možnosti:

Setřídění záznamů

Menu pro setřídění dat reportu obsahuje několik dalších možností.

pic_7174

Obr.: Možnosti pro setřídění záznamů v reportu

Možnosti pro setřídění:

Topování záznamů

Menu pro topování záznamů. Obsahuje možnosti pro zobrazení omezeného počtu nejlepší nebo naopak nejhorších záznamů dle zvolené míry.

pic_7175

Obr.: Možnosti pro topování záznamů v reportu

Možnosti pro topování:

Definice reportu

V pravé spodní části formuláře pro definici reportu je dále sekce Definice reportu. Zde je množství polí pro další nastavení a upřesnění reportu.

pic_6920

Obr.: Sekce Definice reportu

Popis polí:

Nadpis reportu - titulek pro daný report. Tento text se pak zobrazí v dashboardu.

Typ zobrazení dat - typ grafu, který se bude v dashboardu zobrazovat. Popis dostupných možnosti:

pic_6921

Obr.: Jednoduchá tabulka

pic_6922

Obr.: Příklad zobrazení v rámci sloupcového grafu

pic_6923

Obr.: Příklad zobrazení v rámci čárového grafu

pic_6924

Obr.: Příklad zobrazení v rámci skládaného grafu

pic_6925

Obr.: Příklad zobrazení v rámci skládaného grafu

pic_6926

Obr.: Příklad zobrazení v rámci plošného grafu

Umístění legendy - v tomto poli vybíráme pozici pro umístění legendy v grafu.

Nadpis legendy - pole pro nadpis legendy grafu.

Pokročilé nastavení sérií

Dále je zde sekce Pro pokročilé nastavení sérií. Ta se zpřístupní vždy, když je v poli Typ zobrazení dat nastaveno Podle podrobného nastavení sérií. Tato sekce slouží pro nastavení vlastností jednotlivým sériím grafů. Zobrazení se pak řídí právě tímto nastavením. Jednotlivé série jsou míry reportu. Klávesou Insert zobrazíme formulář, kde je možné vlastnosti jednotlivým sériím nadefinovat.

pic_6929

Obr.: Pokročilé nastavení sérií

Zde pak v poli Typ zobrazení dat volíme typ grafu pro příslušnou sérii. Je zde možné zvolit mezi zobrazením ve sloupcovém grafu, čárovém grafu a také jako části ve skládaném sloupcovém grafu. V poli Popis série lze upravit popis pro konkrétní sérii a v poli Barva série můžeme nastavit barvu série. Díky tomuto nastavení může být každá míra v reportu zobrazena např. jiným typem grafu, nebo může být upraven její popis, případně barva.

Pole Nenadefinované série zobrazit jako slouží pro nastavení všech sérií, které nejsou nadefinovány individuálně v rámci v sekci Pokročilé nastavení sérií. Při takovémto nastavení sérií vycházíme vždy z jejich pořadí v reportu.

Nastavení hodnot na grafu

Tato sekce slouží pro nastavení zobrazení hodnot v reportu. Pokud v této sekci zatrhneme pole Zobrazit hodnoty na grafu, vloží se do reportu také hodnoty a zároveň se zde zpřístupní další pole pro nastavení formátu těchto hodnot.

pic_10480

Obr.: Sekce Nastavení hodnot na grafu

Popis polí:

Zobrazit hodnoty na grafu

Zatržením tohoto pole dojde k zobrazení hodnot v reportu.

Optimalizovat pozici popisků

Aktivní volba zabrání zobrazení překrývajících se hodnot v grafu.

 

Styl zobrazených hodnot na grafu

Pole pro výběr stylu zobrazených hodnot v grafu (hodnota, procento, popis atd.).

Nastavení úhlu popisků na grafu (v °)

Zadáním stupňů v tomto poli je možné otáčet popisky sloupců na grafu kolem své osy.

Formát

Formát pro hodnoty zobrazené v reportu. Volíme zde zejména počet desetinných míst.

Vizuální nastavení

Sekce pro nastavení některých parametrů pro vizuální podobu grafu.

pic_6934

Obr.: Sekce Vizuální nastavení

Popis polí:

Nezobrazovat prázdné sloupce - pokud je toto pole zatrženo nezobrazují v rámci grafu nulová data ve sloupcových polích.

Nezobrazovat prázdné řádky - pokud je toto pole zatrženo nezobrazují v rámci grafu nulová data v řádkových polích.

Zobrazovat informaci o skrytých filtrech - pokud je toto pole zatrženo, zobrazí se v reportu výpis všech aplikovaných filtrů.

Další nastavení

Sekce pro další nastavení reportu. Definujeme zde interaktivní odkazy. Pomocí těchto odkazů se mohou vzájemně ovlivňovat reporty v rámci jednoho dashboardu. Správným nastavením interaktivních odkazů je možné např. kliknutím na prvek jednoho reportu filtrovat hodnoty jiných reportů.

pic_6935

Obr.: Sekce Další nastavení

Pokud chceme, aby konkrétní report ovlivňoval všechny ostatní reporty v rámci jednoho dashboardu, je nutné v této sekci zatrhnout pole Ovlivňuje ostatní prvky v dashboardu. V poli Výběr dimenze pak vybereme dimenzi (osu) grafu, přes kterou se budou filtrovat ostatní reporty dashboardu. Tato funkce se aplikuje na všechny reporty v konkrétním dashboardu, které obsahují danou osu.

Funkce však navíc doplní vybranou osu do všech reportů, kde je to možné. Pokud tedy kostka, na které je report založen osu obsahuje, tak ji zde funkce doplní a report je pak rovněž ovlivňován a filtrován přes tuto dimenzi.

Pokud chceme, aby report neovlivňoval všechny ostatní reporty dashboardu, ale pouze některé, stiskneme tlačítko Ovlivněné prvky v dashboardu. Zobrazí se formulář, kde je nutné pomocí klávesy Insert zařadit všechny reporty, které budou tímto reportem ovlivňovány a filtrovány. V tomto případě pak nesmí být zatrženo pole Ovlivňuje všechny ostatní reporty v dashboardu.

Vytvoření menu

Pomocí průvodce je možné vytvořit také menu v podobě dlaždic. To pak slouží pro přehledné rozčlenění dashboardů a pro jejich spouštění.

Funkce pro vytvoření menu je dostupná v knize Dashboardů a lze ji spustit tlačítkem Vytvořit nové menu (dlaždice).

pic_6939

Obr.: Kniha Dashboardy - tlačítko pro spuštění průvodce vytvoření menu

Po spuštění se zobrazí formulář pro základní nastavení menu.

pic_6940

Obr.: Základní informace o menu

Zde je nutné zadat název a zkratku pro dané menu. Dále zde určujeme v poli Počet menu-položek, kolik dlaždic bude výsledné menu obsahovat. Kliknutím na tlačítko OK dojde k vytvoření menu s dlaždicemi.

pic_6941

Obr.: Vytvořené menu s dlaždicemi

Dlaždice menu se v rámci dashboardu řadí do kontejnerů, jejichž rozložení je vertikální (zespodu). Maximální počet dlaždic, které jsou tedy umístěny vedle sebe je 5. Další dlaždice se poté vloží pod stávající. Po vytvoření menu jsou dlaždice "prázdné", není jim přiřazen žádný dashboard.

Menu s dlaždicemi je nutné dále editovat, tak aby jejich prostřednictvím byly zobrazovány dashboardy. Do editace menu se přepneme pomocí ikony pic_856i a dále pomocí volby Editační mód. V editačním módu je možné do menu přidávat další dlaždice, a to pomocí ikony pic_1165i. Dlaždice se do menu přidávají vedle sebe. Pokud je však zvoleno jiné rozložení dashboardu s menu, tak funkce toto rozložení respektuje a může přidávat dlaždice do menu i v horizontálním směru. Tímto je zajištěna kompatibilita s menu, které jsou vytvořeny mimo tuto funkci.

Úprava dlaždice

Dlaždici je nutné dále upravit tak, aby byla v rámci menu funkční, tzn. zobrazovala konkrétní dashboard, případně potřebné informace. Úpravu dlaždice prováníme v editační módu dashboardu pomocí ikony pic_857i. Zobrazí se formulář pro nastavení vlastností dlaždice.

pic_6943

Obr.: Formulář pro nastavení dlaždice

Popis polí

Název dlaždice

Název dlaždice. Text se zobrazí v nadefinované dlaždici.

Barva dlaždice

Pole pro definici barvy dlaždice. Vybíráme z palety dostupných barev.

Velká ikona

V tomto poli vybíráme ikonu pro dlaždici. Tato ikona bude v dlaždici zobrazena. Vybíráme zde se seznamu ikon IS K2. Po výběru pak formulář zobrazí náhled této ikony.

Odkaz na dashboard

Zde definujeme odkaz na konkrétní dashboard. Pole je vazbou do knihy Konfigurace dashboardů, kde vybíráme ze seznamu všech nadefinovaných dashboardů. Kliknutím na dlaždici se pak tento dashboard zobrazí.

Druhý řádek s ikonou trendu

Sekce pro nastavení řádku dlaždice, který vyjadřuje výsledek porovnání hodnot. Pokud je zde zatrženo pole Zapnuto, zobrazí se ve formuláři další pole pro definici tohoto řádku.

Tolerance (%) pro neutrální hodnocení

Pole pro nastavení tolerance neutrálního hodnocení. Udává se v % z plánované hodnoty. Na číselné ose se jedná o toleranci směrem doleva (skutečnost se blíží plánu).

Předpis pro výpis hodnoty (%n)

Text, který se zobrazí v dlaždici za výsledkem porovnání hodnot skutečnosti a plánu. %n vyjadřuje výsledek porovnání.

Ikona pozitivního hodnocení

Ikona, která se zobrazí v dlaždici v případě pozitivního hodnocení, tzn., výsledná hodnota získaná ze zdroje dat pro aktuální hodnotu je větší než hodnota ze zdroje dat pro plánovanou hodnotu.

Ikona neutrálního hodnocení

Ikona, která se zobrazí v dlaždici v případě neutrálního hodnocení, tzn., výsledná hodnota získaná ze zdroje dat pro aktuální hodnotu a hodnota získaná ze zdroje dat pro plánovanou hodnotu jsou v Toleranci pro neutrální hodnocení.

Ikona negativního hodnocení

Ikona, která se zobrazí v dlaždici v případě negativního hodnocení, tzn. výsledná hodnota získaná ze zdroje dat pro aktuální hodnotu je menší než hodnota ze zdroje dat pro plánovanou hodnotu.

Dlaždice umožňuje porovnání číselných hodnot. Tyto hodnoty mohou být fixní nebo definované MDX dotazem. Lze tak porovnávat např. plán a skutečnost. Výsledek porovnání těchto hodnot se může do dlaždice promítnout prostřednictvím hodnoty nebo ikony vyjadřující výsledek trend výsledku. Tuto definici je však nutné provést v původních formulářích pro definici dlaždice.

Nastavení potvrdíme pomocí tlačítka OK.

Book Contents

Book Index

Prezentace dashboardů

Tento modul slouží pro vytváření prezentací s využitím dashboardů, datových modulů, webových stránek nebo skriptu. Je zde možné definovat jednotlivé prezentace, které pak budou promítány na konkrétním zařízení, jako jsou např. televize nebo monitory. Zobrazování prezentací na těchto zařízeních je realizováno prostřednictvím webové K2.

Nový záznam zde přidáme pomocí klávesy Insert. Zobrazí se formulář pro nastavení prezentace dashboardů.

pic_7056

Obr.: Formulář pro nastavení prezentace dashboardů

V tomto formuláři vyplníme pole Název a Popis. Ty slouží zpravidla pro bližší určení umístění televize, případně jiného zařízení pro zobrazování prezentací. Ve spodní části formuláře je dále nutné definovat jednotlivé položky prezentace. Těmito položkami mohou být dashboardy, záznamy z jednotlivých datových modulů, webové stránky nebo data načtená skriptem.

Zařazení dashboardu do prezentace provedeme pomocí tlačítka Vložit dashboard, které je umístěno v ribbonu. Zobrazí se náhled do knihy Dashboardy a z tohoto seznamu pak vybíráme jednotlivé dashboardy pro zařazení do prezentace. Po výběru konkrétního dashboardu se dále zobrazí formulář pro další upřesnění položky prezentace.

pic_10385

Obr.: Nastavení dashboardu pro prezentaci

Název vybraného dashboardu se v tomto formuláři automaticky doplní do pole Název. V poli Délka zobrazení v sekundách pak určujeme, jak dlouho bude daný dashboard na obrazovce zobrazen (v sekundách). Pro zařazení dashboardu do prezentace zde není nutné nic dále nastavit a formulář je možné potvrdit tlačítkem OK. Do formuláře pro nastavení prezentace se vloží položka (dashboard), která se bude v rámci této prezentace zobrazovat.

Tlačítko Spustit prezentaci nastavenou prezentaci spustí přímo v desktopové K2. Položky prezentace budou po spuštění rotovat a zobrazovat s v rámci IS K2. Tato funkce však slouží spíše pro kontrolu správnosti nastavení. Nelze takto zobrazit prezentaci webových stránek. Pro plnohodnotné zobrazování prezentací je určena webová K2.

Prezentace modulů

Do prezentací lze kromě dashboardu zařadit také moduly IS K2, resp. záznamy těchto modulů, a to, jak seznam záznamů (tabulku) tak i detail konkrétního záznamu.

Tabulku záznamů je v prezentaci možné zobrazit včetně nastaveného pohledu. Součástí prezentace tak může být tabulka, kde jsou záznamy vyfiltrovány nebo zde jsou aplikovány podmínky formátování řádků nebo sloupců. Pro prezentace modulů je možné dále aplikovat speciálně vytvořený fragment nebo konkrétní zoom formuláře.

Ve prezentaci tak např. může být zobrazen seznam zakázek, které je nutné zabalit nebo třeba fronta práce konkrétního zdroje.

Zařazení prezentace modulu do celkové prezentace provedeme pomocí klávesy Insert ve formuláři pro nastavení prezentace. Zobrazí se formulář pro nastavení položky prezentace.

pic_7058

Obr.: Nastavení prezentace modulů

Do pole Název zde doplníme název položky prezentace. V poli Délka zobrazení v sekundách pak určujeme, jak dlouho bude prezentace modulu na obrazovce zobrazena (v sekundách). Další nastavení je nutné ve formuláři provést v sekci Prezentace modulů.

Popis polí

Datový modul

Pole pro určení datového modulu, který se bude zobrazovat v rámci prezentace. Pokud je zadán pouze datový modul a pole Záznam je prázdné, zobrazí se v prezentaci seznam záznamů vybraného datového modulu.

Záznam

Zde je možné vybrat konkrétní záznam datového modulu, který se pak bude zobrazovat v rámci prezentace.

Fragment

Název fragmentu, který se použije pro zobrazení v prezentaci. Pokud není zadán, použije se tovární fragment. Díky tomu je možné vytvořit formulář, který bude lépe vyhovovat pro zobrazení např. v televizi.

Zoom

Zoom formuláře pro zobrazení v prezentaci.

Pohled

Pohled vybraného datového modulu, který se aplikuje v prezentaci pro následné zobrazení.

Po potvrzení nastavení se do formuláře pro nastavení prezentace vloží položka pro zobrazení prezentace modulu.

Prezentace webových stránek

Součástí prezentace mohou být rovněž webové stránky. Pro zobrazení webové stránky v prezentaci je nutné její URL adresu zadat, ve formuláři pro nastavení prezentace, do pole URL adresa, které je v sekci Webová stránka.

pic_7059

Obr.: Nastavení webové stránky pro prezentaci

Do pole Název zde dále doplníme název položky prezentace. Délku zobrazení prezentace webové stránky pak určujeme v poli Délka zobrazení v sekundách. Po potvrzení nastavení se do formuláře pro nastavení prezentace vloží položka pro zobrazení prezentace webových stránek.

Book Contents

Book Index

Prezentace pomocí skriptu

Do pole Skript lze vložit vlastní skript s obsluhou pro zobrazení požadovaných dat.

Poznámka: Příklad použití ve standardu je skript Spuštění modulu "Výkonnost pracovníků" pro prezentaci (ShowMTUserPerformance). Bližší popis použití je v kapitole Výkonnost pracovníků.

Zobrazení v rámci webové K2

Prezentace dashboardů, datových modulů a webových stránek je určena pro webovou K2. Zde probíhá jejich zobrazování. Aby webová K2 ihned po přihlášení zobrazila prezentaci, je nutné do URL adresy webové K2 zadat parametry dané prezentace. Tyto parametry jsou uloženy ve formuláři pro vytvoření prezentace v poli URL.

pic_7060

Obr.: Formulář pro vytvoření prezentace - pole URL

Tyto parametry stačí vložit na konec URL adresy webové K2. Adresa pak bude vypadat např. takto: https://demo.k2.cz/?classname=TDashboardPresentationDM&Frgtid=TDashboardPresentationDM_auto&UseMainLayout=0&K2pk=K2[DEMO].DM[1786].PK[739D0200A90B0000]. Po potvrzení adresy se zobrazí přihlašovací okno webové K2 a ihned po přihlášení se spustí daná prezentace. Jednotlivé části prezentace budou cyklicky rotovat a zobrazovat se v prohlížeči v rámci webové K2.

Book Contents

Book Index

Grafické zobrazení dashboardů

Vytvořené dashboardy lze zobrazovat několika způsoby:

Zobrazení přímo v knize Dashboardy

V případě, že uživatel využívá K2 univerzální formuláře, může zobrazovat dashboardy přímo v knize Dashboardy. Záznamy (nadefinované dashboardy) v této knize obsahují vždy záložku Náhled, na které je příslušný dashboard zobrazen. Výhodou této možnosti je, že nevyžaduje instalaci a použití další nástrojů, jako je např. Aplikační server.

pic_4290_2022

Obr.: Příklad zobrazení dashboardu v knize Dashboardy

U každého dashboardu je zde k dispozici tzv. Editační mód. Ten umožňuje rychlejší úpravu každého prvku, který je součástí zobrazeného dashboardu. Editační mód je nutné zapnout pomocí ikony pic_856i a následně přes volbu Edit Mode. U každého prvku dashboardu se poté zobrazí, mimo jiné, také ikona pic_857i. Touto ikonou zobrazíme formulář pro nastavení a editaci daného prvku. Odpadá tak nutnost jednotlivé prvky vyhledávat v knize.

Zobrazení dahsboardu v ploše IS K2

Dashboard je možné integrovat do postranního navigačního panelu plochy IS K2. V rámci pracovní plochy se pak zobrazí dashboard, který je pro přihlášeného uživatele nastaven jako výchozí.

pic_4316_2022

Obr.: Dashboard integrovaný do plochy IS K2

Zobrazení ve webové K2

Ve webové K2 je možné dashboardy graficky zobrazit přímo z knihy Dashboardy. Prostřednictvím webové K2 a webového prohlížeče jsou tak dashboardy dostupné na jakémkoliv zařízení.

Knihu Dashboardy zde můžeme zařadit např. na záložku Oblíbené. V této knize je pak u každého dashboardu k dispozici záložka Náhled, kde je daný dashboard zobrazen.

pic_7092

Obr.: Zobrazení dashboardu ve webové K2

Dashboardy lze dále ve webové K2 zobrazovat, obdobně jako v desktopové K2, přímo v ploše této verze. Dashboard je zde integrován do postranního navigačního panelu na záložce, která je označena ikonou pic_1175i. Zde se vždy zobrazí dashboard, který je pro daného uživatele nastaven jako výchozí.

Book Contents

Book Index

Analytický datový model

Book Contents

Book Index

Správa

Abychom v K2 mohli používat analytický datový model a jeho business oblasti, je nutné, aby na cílových serverech byly nainstalovány veškeré komponenty. Následně se musí provést nasazení (inicializace) analytického modelu. Tento proces provádí přímo K2 a jedná se o vytvoření relační databáze datového skladu, vytvoření balíčků integračních služeb (SSIS) a vytvoření databáze modelu na analytických službách (SSAS).

Předpoklady:

Instalace a nastavení analytického modelu

Funkci Instalace a nastavení analytických modelů nalezneme ve stromovém menu ve složce Manažerské přehledy / Analytické modely.

pic_9818

Obr.: Instalace a nastavení analytických modelů

Popis vybraných polí

Název instance analytických služeb v tabulárním modelu

Provozujeme-li na serveru analytické služby v netabulárním modelu (používáme původní K2 OLAP kostky), pak je potřeba pro tabulární režim na daném serveru vytvořit jinou instanci analytických služeb.

Adresář pro SSIS projekt s integračními balíčky

Název adresáře, který bude na analytickém serveru vytvořen pro SSIS projekt. Název musí být jedinečný pro každou instalaci K2.

Instalaci analytického modelu provedeme po nastavení parametrů tlačítkem Instalace.

Nápočet / Přepočet dat

Nápočet dat analytického modelu provádíme pomocí funkce Přepočet analytického modelu, kterou nalezneme ve stromovém menu ve složce Manažerské přehledy / Analytické modely. Import dat do BI řešení probíhá ve výchozím stavu inkrementálně - to je, načítání dat funguje na principu zjištění, které doklady se vytvořily nebo změnily od posledního importu dat, a ty následně zpracovává.

Book Contents

Book Index

Nastavení v K2

Pro správné chování business oblastí v rámci analytického modelu je nutné provést určitá nastavení v systému K2.

Book Contents

Book Index

Měna konsolidace a kurzovní lístek

Výpočet částky v měně konsolidace ovlivňuje nastavení systému K2 a způsob použití multicompany. Řešení pracuje se dvěma možnými scénáři nastavení. Pokud budeme chtít změnit způsob přepočtu částky na konsolidovanou měnu, je nutné provést import veškerých dat do BI řešení.

Výběr vlastní firmy pro konsolidaci

Jedná se o nastavení, kdy se rozhodneme použít konkrétní vlastní firmu, tj. převzít parametry z jejího nastavení v rámci multi company. Použití konkrétní firmy pro konsolidaci se provede na úrovni mandanta - v Parametrech mandanta vyplníme na záložce Obecné pole Firma pro konsolidaci. Důležité je, aby zvolená firma měla nastaveno použití vlastního kurzovního lístku - to provedeme ve Správě multicompany aktivací volby Vlastní kurzovní lístek. Kurzovní lístek pro zvolenou firmu musí být naplněn potřebnými daty. Pokud budou některé kurzy chybět, nedojde k přepočtu. Měna konsolidace je zvolena na úrovni vlastní firmy.

Bez zvolené vlastní firmy pro konsolidaci

Pokud není zvolena konkrétní firma, tak se bude brát obecný kurzovní lístek, tj. bez vlastní firmy. Měna konsolidace je měna obecného kurzovního lístku. Kurzovní lístek musí být naplněn potřebnými daty. Pokud budou některé kurzy chybět, nedojde k výpočtu konsolidovaných částek.

Book Contents

Book Index

Práce s analytickým datovým modelem
Terminologie Fakta (Míry) a Dimenze

Fakta (Míry) obsahují většinou číselné hodnoty/metriky/měřítka jako jsou zůstatky, obraty, procentuální podíly apod.

Dimenze dávají faktům význam, tj. rozpadají je např. v čase či seskupují podle vybraných vlastností.

Obecné vlastnosti modelu

Skupiny měr jsou označeny číselně a sloučeny dle business oblastí: Pohledávky, Závazky, Faktury vydané, Skladové pohyby, atd.

Měnu konsolidace určuje nastavení v K2, viz další kapitoly. Měna vlastní firmy je základní měna společnosti, ve které se účtuje. Měna dokladu je původní měna, ve které byl daný doklad vystaven. Při použití měřítka s názvem „měna dokladu“ je nutné použít rozpad či filtr přes dimenzi Měna dokladu, jinak by docházelo ke sčítání částek v různých měnách.

V případě existence více společností (multi company) s různými účetními měnami musíme i při práci s měřítky „Měna vlastní firma“ provést filtraci na konkrétní společnost nebo použít atribut Vlastní firma měna z dimenze Vlastní firma.

Book Contents

Book Index

Model Finance

Book Contents

Book Index

Společné nastavení a chování
Výpočet částky v měně konsolidace

Výpočet částky v měně konsolidace je závislý na nastavení systému K2. Pro správné fungování přepočtu je nutné mít zadané kurzovní lístky a zvolenou měnu konsolidace, viz kapitola Nastavení v K2.

Měřítka v různých měnách

Při použití měřítka s názvem „měna dokladu“ je nutné aplikovat rozpad či filtr přes dimenzi Měna dokladu.

Provozování K2 v režimu multi company v kombinaci s nastavením odlišných měn pro některé firmy, musíme u měřítek „měna vlastní firma“ provést filtraci na konkrétní společnost nebo použít atribut Vlastní firma měna z dimenze Vlastní firma.

Book Contents

Book Index

Kurzovní lístek
Obecný popis

Práce s kurzovním lístkem je do velké míry ovlivněna nastavením ERP K2 z pohledu multicompany. Pro firmy, které nemají nastaven vlastní kurzovní lístek, je používán obecný kurzovní lístek, a je přiřazen v BI pod vlastní firmu s názvem „Mandant“.

Nastavení vlastní firmy v K2 s volbou Vlastní kurzovní lístek zajistí import kurzovních dat pro danou společnost.

Daná MG se používá jako datová základna pro výpočet různých částek v měně konsolidace.

Nastavení business oblasti

Pro správné chování této business oblasti je nutné aplikovat dimenzi Datum a Měna kurzu. V případě provozování systému K2 v režimu multi company je nutné použít dimenzi Vlastní firma, pokud některá z firem má nastaveno použití vlastního kurzovního lístku.

Míry

Osy

Book Contents

Book Index

Účetní deník
Obecný popis

Řešení obsahuje kompletní pohyby z účetního deníku v celém detailu účetní věty. Zůstatková měřítka se vypočítávají z obratových, a to sumou pohybů od začátku roku po zvolené datum. Při výpočtu částky v měně konsolidace se pracuje s kurzem, který je platný pro datum účetního případu.

Nastavení business oblasti

Zůstatková měřítka je nutné použít v kombinaci s dimenzí Datum, protože zobrazují stavy k vybranému datu.

Pokud některá vlastní firma používá více účetních knih musíme nastavit filtraci nebo rozpad přes knihy.

Největší detail, který lze při analýze dat využít, je popis účetní transakce. Dimenzi Účetní transakce detail doporučujeme použít při dostatečném zafiltrování/omezení vstupních dat.

Míry

Osy

Book Contents

Book Index

Manažerské výkazy
Obecný popis

Manažerské výkazy slouží pro vykazování nákladů a výnosů agregovaných do manažerských kategorií ve stromové (hierarchické) struktuře. Ve výkazech lze používat pouze výsledkové účty (třída 5 a 6), případně vnitropodnikové náklady a výnosy (podrozvahové účty 8 a 9). Agregační funkcí v hierarchii je prostá suma (hodnota v daném uzlu je čistým součtem hodnot dceřiných uzlů).

Strukturu manažerských výkazů definujeme v knize Manažerské výkazy - definice.

Nastavení business oblasti

Při práci s manažerskými výkazy je potřeba použít dimenzi Řádek manažerského výkazu. Dimenze obsahuje i atribut Manažerský výkaz, který je vhodné využít ve filtru, aby se zobrazovaly řádky pouze jednoho vybraného výkazu.

Míry

V?rámci zachování manažerského pohledu na náklady (-) a výnosy (+) dochází v?této oblasti k otočení znaménka u částek zaúčtovaných na účtech spadající pod sběrné účty 5, 6, 8 a 9. Podmínkou pro otočení znaménka u podrozvahových účtů třídy 8 a 9 je vyplnění hierarchie sběrného účtu.

Osy

Book Contents

Book Index

Manažerské výkazy - definice

Strukturu manažerských výkazů definujeme v knize Manažerské výkazy - definice.

pic_10315

Obr.: Manažerské výkazy - definice - Seznam

Book Contents

Book Index

Základní údaje

Na záložce Základní údaje zadáme Zkratku a Popis výkazu. V části V řádcích výkazu zadávat analytické osy můžeme označit analytické osy, které chceme na jednotlivých řádcích zadávat. Využije se v případě, kdy se do jednotlivých řádků výkazu mají načítat různé hodnoty os.

pic_10316

Obr.: Manažerské výkazy - definice - záložka Základní údaje

Book Contents

Book Index

Řádky

Na řádcích výkazu zadáváme jednotlivé řádky, definujeme účty a nadřízené řádky. Pokud je na základních údajích výkazu zapnuta některá z analytických os, zadáváme zde také hodnoty analytických os, které se mají do řádku načíst.

pic_10317

Obr.: Manažerské výkazy - definice - záložka Řádky

pic_10318

Obr.: Manažerské výkazy - definice - editace řádku

Popis polí:

Název

Název řádku výkazu.

Nadřízený

Nadřízený (součtový) řádek. Lze vybrat pouze řádek, na kterém nejsou zadány účty.

Účty

Účty, které se načítají do řádku.

Analytické osy

Hodnoty analytických os, které se načítají do řádku.

Book Contents

Book Index

Řádky s analytickými osami

Pokud jsou v definici manažerského výkazu zapnuty analytické osy, pak konkrétní hodnoty analytických os, které se mají načíst, zadáváme na řádku výkazu v části Analytické osy po stisknutí tlačítka Vybrat. Pokud se má načíst i hodnota za prázdnou osu, na řádku u příslušné osy zatrhneme pole Nezadáno.

pic_10319

Obr.: Manažerský výkaz - definice se zapnutými osami Středisko a Prostředek

pic_10320

Obr.: Manažerské výkazy - definice - editace řádku výkazu se zapnutými osami Středisko a Prostředek

Book Contents

Book Index

Export a import definice manažerského výkazu

Definici manažerských výkazů lze vyexportovat do xml a naimportovat do jiného mandanta.

Export

Před importem je vhodné zkontrolovat, zda všechny účty, které jsou nadefinované v řádcích vyexportovaného výkazu, jsou také obsaženy v účetním rozvrhu mandanta, do kterého výkaz importujeme. Pokud tomu tak není, import výkazu proběhne, ale do řádků s neexistujícími účty se účty nedosadí.

Import:

pic_10321

Obr.: Formulář s výkazy, označenými pro import

Export a import výkazů lze provést také pomocí funkce Export a import dat. Funkce se spouští ze stromového menu Správce. Ve formuláři funkce na záložce Export stiskneme tlačítko Export definic manažerských výkazů. V mandantovi, do kterého chceme výkazy importovat, ve formuláři funkce Export a import dat na záložce Import stiskneme tlačítko Import definic manažerských výkazů.

Book Contents

Book Index

Pohledávky
Obecný popis

Saldo pohledávek je napočítáno retrospektivně pro každý den a doklady se objevují v?časovém intervalu od jeho vystavení až po jeho úhradu. Zpracovává?doklady typu faktura vydaná, zálohy přijaté a ostatní pohledávky. Při výpočtu salda v?měně konsolidace se pracuje s?kurzem, který je platný pro sledované datum.

Nastavení

Při práci s?modelem musíme použít filtr či rozpad přes dimenzi Datum. Použitá měřítka budou zobrazovat stav k?vybranému dni. V?případě použití jiného atributu než je den, z?dimenze Datum, dosazuje hodnotu salda k?posledními dni, např. pro leden 2023 to bude stav k?31. 1. 2023.

Míry

Osy

Book Contents

Book Index

Závazky
Obecný popis

Saldo závazků je napočítáno retrospektivně pro každý den a doklady se objevují v?časovém intervalu od jeho vystavení až po jeho úhradu. Zpracovává?doklady typu faktura přijatá, zálohy poskytnuté, ostatní závazky a závazky z?mezd. Při výpočtu salda v?měně konsolidace se pracuje s?kurzem, který je platný pro sledované datum.

Nastavení

Při práci s?modelem musíme použít filtr či rozpad přes dimenzi Datum. Použitá měřítka budou zobrazovat stav k?vybranému dni. V?případě použití jiného atributu než je den, z?dimenze Datum, dosazuje hodnotu salda k?posledními dni, např. pro leden 2023 to bude stav k?31. 1. 2023.

Míry

Osy

Book Contents

Book Index

Rozvaha
Obecný popis

Rozvaha vychází z modulu Ekonomických analýz v prostředí K2. Účelem je sestavení základní rozvahy z BI. Proto rozvaha vychází z vlastností standardních ekonomických analýz „Bilance A“ a „Bilance P“. Je nutné dodržet několik podmínek :

Účelem této oblasti je napočítat zůstatky na účtech a sestavit z nich rozvahu, kterou bude dále možné použít např. k výpočtu standardních finančních ukazatelů.

Nastavení

Při práci s rozvahou je třeba použít dimenzi Řádek rozvahy. Dimenze obsahuje také atribut Název výkazu, který je vhodné využít ve filtru, aby se zobrazovaly řádky pouze jednoho vybraného výkazu.

Míry

Osy

Book Contents

Book Index

Model Prodej

Book Contents

Book Index

Společné nastavení a chování
Výpočet částky v měně konsolidace

Výpočet částky v měně konsolidace je závislý na nastavení systému K2. Pro správné fungování přepočtu je nutné mít zadané kurzovní lístky a zvolenou měnu konsolidace, viz kapitola Nastavení v K2.

Měřítka v různých měnách

Při použití měřítka s názvem „měna dokladu“ je nutné aplikovat rozpad či filtr přes dimenzi Měna dokladu.

Provozování K2 v režimu multi company v kombinaci s nastavením odlišných měn pro některé firmy, musíme u měřítek „měna vlastní firma“ provést filtraci na konkrétní společnost nebo použít atribut „Vlastní firma měna“ z dimenze Vlastní firma.

Book Contents

Book Index

Faktury vydané
Obecný popis

Řešení vychází z položek faktur vydaných. Pracuje s doklady, které jsou potvrzené a nestornované. Při výpočtu částky v měně konsolidace se pracuje s kurzem, který je platný pro datum účetního případu.

Míry

Ostatní míry

Osy

Book Contents

Book Index

Prodej výrobků
Obecný popis

Řešení zpracovává prodej výrobků a vychází z položek faktur vydaných. Pracuje s doklady, které jsou potvrzené a nestornované. Do modelu vstupují jen prodané výrobky, které mají definované ceny dle druhů na šarži. Všechny míry jsou vyjádřeny v měně vlastní firmy. Model umožňuje rozpadnout částku prodaného výrobku na jednotlivé položky kalkulačního vzorce. Přiřazení kalkulačního vzorce k?různým cenám je dáno nastavením ve výrobní průvodce.

Nastavení business oblasti 

Pro práci s jednotkovou částkou je vhodné použít dimenzi Měrná jednotka základní, která zajistí, aby se při výpočtu míry nemíchaly různé měrné jednotky.

Míry

Osy

Book Contents

Book Index

Zakázky
Obecný popis

Řešení vychází z položek zakázek. Pracuje s doklady, které jsou nestornované. Při výpočtu částky v?měně konsolidace se pracuje s?kurzem, který je platný pro datum vystavení zakázky.

Míry

Ostatní míry

Osy 

Book Contents

Book Index

Model Nákup

Book Contents

Book Index

Společné nastavení a chování
Výpočet částky v měně konsolidace

Výpočet částky v měně konsolidace je závislý na nastavení systému K2. Pro správné fungování přepočtu je nutné mít zadané kurzovní lístky a zvolenou měnu konsolidace, viz kapitola Nastavení v K2.

Měřítka v různých měnách

Při použití měřítka s názvem „měna dokladu“ je nutné aplikovat rozpad či filtr přes dimenzi Měna dokladu.

Provozování K2 v režimu multi company v kombinaci s nastavením odlišných měn pro některé firmy, musíme u měřítek „měna vlastní firma“ provést filtraci na konkrétní společnost nebo použít atribut „Vlastní firma měna“ z dimenze Vlastní firma.

Book Contents

Book Index

Faktury přijaté
Obecný popis

Řešení vychází z položek faktur přijatých. Pracuje s doklady, které jsou potvrzené a nestornované. Při výpočtu částky v měně konsolidace se pracuje s kurzem, který je platný pro datum účetního případu.

Míry

Ostatní míry

Osy

Book Contents

Book Index

Objednávky vydané
Obecný popis

Řešení vychází z položek objednávek vydaných. Pracuje s doklady, které jsou nestornované. Při výpočtu částky v?měně konsolidace se pracuje s?kurzem, který je platný pro datum vystavení objednávky.

Míry 

Ostatní míry

Osy 

Book Contents

Book Index

Model Sklad

Book Contents

Book Index

Společné nastavení a chování
Výpočet částky v měně konsolidace

Výpočet částky v měně konsolidace je závislý na nastavení systému K2. Pro správné fungování přepočtu je nutné mít zadané kurzovní lístky a zvolenou měnu konsolidace, viz kapitola Nastavení v K2.

Měřítka v různých měnách

Provozování K2 v režimu multi company v kombinaci s nastavením odlišných měn pro některé firmy, musíme u měřítek „měna vlastní firma“ provést filtraci na konkrétní společnost nebo použít atribut „Vlastní firma měna“ z dimenze Vlastní firma.

Book Contents

Book Index

Skladové pohyby
Obecný popis

Řešení vychází ze základních skladových dokladů: příjemky, výdejky, převodky a průvodky. Pracuje s doklady, které jsou potvrzené a nestornované. Zůstatková měřítka se vypočítávají jako suma všech skladových pohybů po zvolené datum. Při výpočtu měr v měně konsolidace se pracuje s kurzem, který je platný pro datum vystavení dokladu.

Business oblast Sklad při práci s dimenzí Sumační sklad umožnuje vícenásobné zařazení skladů pod různé sumační sklady (nastavení v K2). Stejná data se můžou zobrazovat pod různými sumačními sklady a v celkovém součtu nemusí odpovídat skutečným skladovým zůstatkům.

Nastavení business oblasti

Při práci s měřítkem Pokrytí zásobou dle hodnoty – dny a Pokrytí zásobou dle množství – dny musíme použít filtr či rozpad přes osu Datum. Použitá měřítka budou zobrazovat hodnotu k vybranému dni. V případě použití jiného atributu než je den, z osy Datum, dosazuje se hodnota míry k poslednímu dni zvoleného období, např. pro leden 2023 to bude hodnota k 31. 1. 2023.

Míry

Osy