Základní funkce
Filtry Alt+F9
V programu K2 znamenají filtry významnou část práce s daty, ať již se jedná o aktivní práci (vkládání, změnu údajů) nebo o veškerá vyhodnocování.
Pojem Filtr obecně představuje množinu dat nějaké tabulky omezenou podle definovaných kritérií. Znamená to, že pokud pracujeme přímo s daty (filtr není aktivován), vidíme všechny záznamy a vkládání nového záznamu znamená fyzické vytváření nového dokladu. Pokud však filtr aktivujeme, omezí se nám zobrazené záznamy pouze na jistou množinu dat. Vkládání nového záznamu pak představuje výběr z již vytvořených záznamů a jejich vložení do vybraných záznamů filtru.
V programu K2 existují 3 možné stavy: Kniha, Kontejner, Filtr
Kniha V knize jsou data setříděna podle primárního klíče (u dokladů Kniha - Období - Číslo, u Zboží Zkratka1 atd.). Pokud jsou doklady členěny do knih, jsou zobrazena pouze data jedné knihy! Přepínání mezi knihami se provádí zpravidla klávesou Alt+F10. |
Kontejner Nejčastější stav pro vyhodnocení. Do tohoto filtru lze vybírat ze všech dat dané tabulky dle libovolných kritérií. |
Filtr Jsou zobrazeny záznamy vyhovující definovaným podmínkám filtru. Máme-li vytvořený filtr, můžeme libovolné záznamy v něm odmazat pomocí kombinace kláves Delete. Rychlý filtr Je aplikován přímo na Knize. Rychlý filtr využívá pouze indexů dané tabulky, jeho práce je tedy v reálném čase, zapnutí je okamžité, avšak možnosti voleb tohoto filtru jsou omezené. |
Klávesové zkratky pro přepínání mezi stavy:
Shift+F9 |
Přepnutí do stavu Kniha. |
Alt+F9 |
Přepnutí do stavu Kontejner. |
Ctrl+F9 |
Vyvolání podmínek pro Rychlý filtr. Po spuštění se přepneme do stavu Filtr. |
Ctrl+Shift+F9 |
Vyvolání podmínek filtru. |
Pro práci s filtry lze používat nejen funkční klávesy uvedené výše. Můžeme využít také možnosti, které se zobrazí při stisknutí pravého tlačítka myši v dolním rohu obrazovky. Po kliknutí na ikonu filtru můžeme využít možnost Tovární filtry, Správu filtrů, zapnout Sloupcový filtr nebo Přidat/odebrat podmínku filtru.
Obr.: Nabídka možností filtrů v knize Faktur vydaných
Rychlý filtr
Pro rychlou orientaci v jednotlivých knihách lze použít Rychlé filtry. Tyto filtry pracují v reálném čase a jejich zapnutí je okamžité. Zároveň to znamená, že pokud jiný uživatel v síti vytvoří nový záznam, který vyhovuje podmínkám našeho filtru, objeví se nám tento záznam automaticky na obrazovce (při její obnově). Při zapnutém filtru se nezobrazí všechny položky tabulky, ale jen ty z nich, které vyhovují podmínkám filtru. Program se potom chová tak, jako kdyby v databázích nebyly jiné údaje než ty, které vyhovují zadaným podmínkám filtru. O aktivaci filtru nás informuje popis Rychlý filtr v levé horní části obrazovky.
Př.: Protože práce s rychlým filtrem je ve všech modulech podobná, vysvětlíme si pro jednoduchost zapnutí rychlého filtru nad knihou Faktur vydaných, konkrétně nad tuzemskými fakturami (v horní modré liště obrazovky je nastaven popis Kniha: 10 - Tuzemsko).
Rychlý filtr lze vyvolat nad knihou Faktur vydaných, která se nachází ve stavu Kniha, klávesami Ctrl+F9. Po jejich stisknutí se vyvolá formulář s podmínkami pro filtrování. Ve formuláři vybereme ty podmínky, které nás při filtrování záznamů zajímají, a potvrdíme jejich nastavení klávesami Ctrl+Enter nebo tlačítkem OK. Tímto se vyfiltrují všechny záznamy, které odpovídají zadaným podmínkám a které náleží do původně vybrané knihy (např. do knihy 10 - Tuzemsko). V levé horní části obrazovky se zobrazí popis Rychlý filtr.
Obr.: Podmínky Rychlého filtru nad Fakturami vydanými - Ctrl+F9
Př.: Nastavíme-li v knize Faktur vydaných pravítko na fakturu společnosti AB Group, po stisknutí kláves Ctrl+F9 je ve filtru přednastaveno AB Group. Po stisknutí tlačítka OK se vyberou všechny faktury, které jsou vystaveny na tohoto odběratele.
Označování záznamů
Hvězdičky
Pomocí hvězdiček můžeme označit záznamy v knize. Tato funkce je významná pro hromadné akce a pro tisk.
Pozn.: Při označení záznamu se ve sloupci 'S' zobrazí ikona Hvězdička .
Hvězdičky lze přidávat a vymazávat třemi způsoby:
- Ctrl+mezerník (kurzor zůstane na daném záznamu),
- Shift+Enter (kurzor se posune o záznam níž - výhodné pro označení více záznamů za sebou),
- Ctrl+levé tlačítko myši na příslušné položce (kurzor zůstane na daném záznamu).
- Shift+kliknutí myši na poslední záznam, který chci označit/odznačit (výhodné pro označení/odznačení více záznamů najednou).
Obr.: Hvězdičky a záložky v knize Faktur vydaných
V dolní části obrazovky se ve stavovém řádku ukazuje aktuální počet hvězdiček. Nemáme-li označenu žádnou položku, toto číslo chybí.
Pozn.: Pokud uživatel nejdříve označí záznamy a následně změní stav DM (přepnutí mezi stavy kniha/kontejner/filtr), může dojít k rozporu mezi celkovým počtem označených záznamů a počtem označených záznamů zobrazených v tabulce.
Po opuštění programu se hvězdičky automaticky vymažou.
Máme-li v knize záznamy označené hvězdičkou, program se při tisku sestavy RPM nebo AM chová jako při spuštění na filtru.
Vytvoření kontejneru/filtru z označených záznamů
Z označených záznamů můžeme vytvořit Kontejner. Nad označenými záznamy stiskneme klávesovou zkratku Ctrl+Shift+Alt+F9. Zobrazí se formulář "Práce s kontejnerem", kde jsou dvě možnosti:
- Přidat vybranou skupinu záznamů do kontejneru - přidá záznamy do stávajícího kontejneru
- Vytvořit kontejner obsahující pouze vybranou skupinu záznamů - vytvoří nový kontejner s vybranými záznamy
Obr.: Spuštění funkce "Práce s kontejnerem"
V poli Cíl si zvolíme, zda chceme vytvořit kontejner nebo filtr.
Pozn:. Pokud je zvolena možnost Filtr, skryjí se checkboxy pro kontejner, protože nemají pro filtr význam (filtr se vytvoří vždy nový).
Uložení/Načtení kontejneru
Každý uživatel si může vytvářet zálohy každého kontejneru. Funkci lze spustit z nabídky menu modulu Kontejner - Načíst/Uložit kontejner. Vyvolá se kniha Načtení a uložení kontejneru, která obsahuje seznam všech dostupných záloh kontejnerů.
Uložení kontejneru se provádí stisknutím klávesy Ins a zadáním popisu kontejneru (zálohy). Klávesou F2 danou zálohu kontejneru uložíme.
Chceme-li načíst kontejner, opět zvolíme nabídku z menu modulu Kontejner - Načíst/Uložit kontejner. V tabulce vybereme pravítkem požadovaný kontejner a volbu potvrdíme stisknutím tlačítka Načíst.
Všechny dostupné operace na kontejneru, včetně funkce "Načíst / Uložit kontejner", jsou dostupné také pod volbou Kontejner v menu pro přepínání stavu modulu (Kniha, Filtr, Kontejner).
Jiné kontejnery
V IS K2 lze provádět vzájemnou vazbu mezi více kontejnery pomocí odkazů z jiných modulů.
Kontejnery
Funkce je dostupná přes výběrem možnosti Kontejner.
- Možnost Přidání do jiného kontejneru - přidá do jiného kontejneru ke stávajícím položkám položky odpovídající zadané podmínce.
- Možnost Odmazání z jiného kontejneru - zaručí odmazání vybíraných položek z druhého kontejneru. Tato varianta je vhodná např. v situaci, kdy vytvoříte kontejner všech zákazníků, potom vytvoříte kontejner faktur za platnosti specifických podmínek a pak z kontejneru zákazníků odmažete všechny ty, kteří jsou na vybraných fakturách. Dostanete tak všechny zákazníky, kteří na vybraných fakturách nejsou.
Příklad: Chceme vyfiltrovat všechny faktury vydané, které se vážou na konkrétní výdejky.
- V knize Výdejek vybereme do kontejneru konkrétní výdejky.
- Ve stavu kontejner v knize Výdejek zvolíme možnost Kontejner - Vytvoření jiného kontejneru. Z číselníku rozbalíme uzel "Položky prodeje" a vybereme možnost "Faktura vydaná". Na obrazovce se objeví kontrolní hlášení, zda si přejeme kontejner vytvořit - odpovězte Ano.
Tím se do kontejneru faktur vydaných vyberou všechny faktury, které jsou přes zakázky vázány na tyto výdejky.
Pozn.: V knize Přidání/Odmazání do/z jiného kontejneru - „Svázané doklady“ se odkazují do příloh dokladů. Tzv. „Položky prodeje“ se váží na záložku Položky dokladů.
Základní vlastností tohoto postupu je především rychlost vytváření kontejneru z jiného modulu. Stejně tak lze např. z kontejneru faktur vybrat do kontejneru Dod./Odb. všechny zákazníky, na které jsou dané faktury vystaveny, nebo lze z kontejneru pokladních a bankovních dokladů vytvořit kontejner všech faktur, které jsou těmito doklady placené apod.
Filtry
Další možností, jak využít kontejneru jiného modulu, je vybrání jiného kontejneru z podmínek filtru Ctrl+Shift+F9.
Příklad: Chceme zjistit, kterými výdejkami jsme vydali konkrétní zboží.
- V knize Zboží vybereme do kontejneru zboží, jehož výdeje nás zajímají.
- Přepneme se do knihy Výdejky, kde v definici filtru Ctrl+Shift+F9 zvolíme nejdříve typ podmínky Položková podmínka, vybereme "Položky prodeje" a následně zvolíme typ podmínky Jiný kontejner, kde vybereme "Císlo zboží" a stiskneme tlačítko Spustit.
Tím se ve filtru výdejek zobrazí všechny výdejky, které mají na záložce Položky prodeje položku hledaného zboží.
Příklad: Chceme vytvořit filtr/kontejner všech aktivit brněnských firem.
- V knize Partneři vybereme do kontejneru všechny brněnské firmy.
- V knize Aktivity spustíme klávesami Ctrl+Shift+F9 formulář pro definici podmínek filtru.
- Klávesou Ins vybereme typ podmínky Jiný kontejner.
- Ve vyvolaném formuláři vybereme do Datového pole podmínku Partner a stiskneme OK.
Následně můžeme vytvořit kontejner (Kontejner - Vytvořit) nebo filtr (Filtrovat) všech aktivit vybraných brněnských firem.
Filtry
V programu K2 si může uživatel, kromě filtrování Alt+F9, jednoduchým způsobem vytvořit vlastní výběry dat, se kterými chce pracovat. Pomocí SQL dotazů je práce s daty mnohem rychlejší, jednodušší a variabilnější.
Filtry můžeme vytvářet těmito způsoby:
- Na záložce Seznam z pole záznamu.
- Na kartě dokladu z konkrétního pole.
- Na "gridu" karty dokladu - naplněném i prázdném.
- Z formuláře podmínek.
- Z menu filtru.
Pozn.: Jednotlivé způsoby vytváření filtrů jsou blíže popsány v kapitole Vytvoření filtrů (včetně příkladů).
Nadefinovaný filtr si program pamatuje i po opuštění dané knihy. Máme-li vytvořený filtr, můžeme libovolné záznamy v něm odmazat pomocí kombinace kláves Delete.
Pro práci s filtry si můžeme nadefinovat operace ve velkých tabulkách (bližší popis viz Parametry mandanta - 1. strana tlačítko Vlastnosti) a v Parametrech uživatele nastavit některé vlastnosti formulářů.
Filtry můžeme zařadit i do okna pro spouštění sestav a skriptů (F9) do dávky.
Filtry - podmínky
Stiskneme-li ikonu , zobrazíme si nabídku uložených filtrů a nabídku možností pro práci s nimi.
Obr.: Rozbalená nabídka filtrů na knize Zakázky
Popis nabídky Filtr:
Tovární |
|
Zobrazí přednastavené tovární filtry. |
Přidat podmínku/odebrat podmínku |
Shift+Ctrl+F9 |
Přidá/ odebere do/z aktuálního filtru další podmínku. |
Sloupcový filtr |
Ctrl+Alt+F |
Zapne/vypne sloupcový filtr. |
Správa filtrů |
Shift+Ctrl+Alt+S |
Po otevření nabídky Správa se zobrazí formulář pro správu filtrů. |
Vypnout |
|
Vypne zapnutý filtr. |
Popis nabídky Kontejner:
Vložit označené do kontejneru |
Shift+Ctrl+Alt+F9 |
Označené záznamy vloží do kontejneru (tabulka bude ve stavu Kontejner). |
Přidat |
Insert |
Záznamy z aktuálního filtru přidá do kontejneru. |
Odmazat |
Delete |
Vymaže záznamy z kontejneru (tabulka ve stavu Kontejner.). |
Pozn.: Vytvořit, Přidat a Odmazat mají stejnou funkčnost jako tlačítka ve formuláři Filtr (viz kapitola Záložka Podmínky).
Filtry - PRÁVA
Úroveň Globální, Mandant, Skupina |
Ukládání konfiguračních objektů závisí na právech uživatele, které nalezneme v knize Uživatelské role. Jedná se o právo Správce - Přístup k úrovni nastavení. |
Definice podmínek filtru
Pro přidání podmínky do filtru můžeme využít tyto možnosti:
- klávesovou zkratku Shift + Ctrl + P,
- kliknutí na pravé tlačítko myši a využití volby Přidat podmínku.
Obr.: Přidat podmínku filtru
Ve formuláři Podmínka si definujeme hodnoty pro filtrování.
Obr. Podmínka filtru
V poli Operátor lze vybrat:
Rovná se |
Vyfiltrují se záznamy, které odpovídají přímo definované hodnotě. |
Nerovná se |
Vyfiltrují se záznamy, které neodpovídají zadané hodnotě. |
Menší |
Vyfiltrují se záznamy, jejichž hodnota je menší než hodnota zadaná ve formuláři. |
Menší nebo rovno |
Vyfiltrují se záznamy, jejichž hodnota je menší nebo rovna hodnotě zadané ve formuláři. |
Větší nebo rovno |
Vyfiltrují se záznamy, jejichž hodnota je větší nebo rovna hodnotě zadané ve formuláři. |
Větší |
Vyfiltrují se záznamy, jejichž hodnota je větší než hodnota zadaná ve formuláři. |
Obsahuje |
Vyfiltrují se záznamy, které obsahují zadanou hodnotu. |
Neobsahuje |
Vyfiltrují se záznamy, které neobsahují zadanou hodnotu. |
Začíná |
Vyfiltrují se záznamy, které začínají zadanou hodnotou. |
Nezačíná |
Vyfiltrují se záznamy, které nezačínají zadanou hodnotou. |
Vyhovuje |
Vyfiltrují se záznamy, které vyhovují zadané hodnotě. |
Nevyhovuje |
Vyfiltrují se záznamy, které nevyhovují zadané hodnotě. |
Je prázdný |
Vyfiltrují se záznamy, jejichž hodnota je prázdná. |
Není prázdný |
Vyfiltrují se záznamy, jejichž hodnota není prázdná. |
Mezi |
Vyfiltrují se záznamy, které odpovídají rozmezí zadaných hodnot. |
Není mezi |
Vyfiltrují se záznamy, které neodpovídají rozmezí zadaných hodnot. |
V seznamu |
Vyfiltrují se záznamy, které odpovídají zadané hodnotě. |
Není v seznamu |
Vyfiltrují se záznamy, které neodpovídají zadané hodnotě. |
Do pole Hodnota zadáváme výraz, který chceme filtrovat.
Po stisknutí tlačítka Pouze přidat se námi vytvořená podmínka pouze přidá do seznamu, k vyfiltrování záznamů dle zadané hodnoty nedojde. Pro filtrování záznamů dle zadané podmínky se použije tlačítko Filtrovat. Tlačítkem Storno námi zadanou podmínku filtru zrušíme. Tlačítko Více... otevře formulář, ve kterém je možné měnit datové pole.
Přes ikonu v záhlaví tabulky lze provést náhled na jednotlivé podmínky, které filtr obsahuje.
Obr.: Zobrazení podmínek filtru
Popis ikon v záhlaví tabulky filtru:
Zplatnění/zneplatnění podmínky. |
|
Výmaz podmínky. |
|
Změna podmínky. |
|
Přidání podmínky do filtru. |
|
Menu filtru. |
|
Aktualizace filtru. |
|
Spuštění. |
Záložka Podmínky filtru
Obr.: Záložka Podmínky filtru
Na této záložce můžeme přidat, kopírovat, potlačit, změnit, vymazat, nebo provést změnu v umístění podmínky filtru. Pro práci s podmínkami může využít ikony v záhlaví tabulky, nebo klávesy Insert (vložení), Delete (výmaz), F4 (potlačení/zaktivnění potlačené podmínky).
Dvojitým klikem myši na vybranou podmínku se otevře formulář Pole, ve kterém je možné definici podmínky upřesnit.
Obr. Formulář pro definici Pole filtru
Upravenou podmínku filtru potvrdíme tlačítkem OK a filtr s upravenou podmínkou spustíme tlačítkem Filtrovat.
Pro práci s filtry slouží i tyto ikony:
Po stisknutí této ikony nebo klávesy Insert se zobrazí formulář pro výběr typu podmínky. Obr.: Formulář pro výběr typu filtrovací podmínky |
|||
|
Porovnávací podmínka |
Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Porovnávací podmínka se zobrazí formulář Výběr polí. Po výběru požadovaného pole se otevře formulář po definici podmínky. |
|
|
Jiný filtr |
Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Jiný filtr otevřeme formulář pro definici podmínky jiného filtru. |
|
|
|
Vybere doklady z položkového datového modulu jiného datového modulu. Jiné filtry umožňují použít filtry nadefinované pro datový modul A v datovém modulu B, který obsahuje vazbu do A. |
|
|
Obr.: Formulář pro definici jiného filtru |
||
|
Položková podmínka |
Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Položková podmínka otevřeme formulář pro definici této podmínky. |
|
|
|
Vybere doklady z datového modulu na základě porovnání hodnoty podmínky s hodnotou pole položkového datového modulu. |
|
|
Obr. Formulář pro definici položkové podmínky |
||
|
Neřízený příkaz SQL |
Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Neřízený příkaz SQL otevřeme formulář pro definici podmínky |
|
|
|
Slouží pro definici vlastních podmínek psaných jazykem SQL. |
|
|
Obr.: Formulář pro definici neřízeného příkazu SQL |
||
|
Vnořená podmínka |
Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Vnořená podmínka otevřeme formulář pro definici této podmínky. |
|
|
|
Do formuláře vkládáme podmínky, mezi kterými je možné přepínat operátor "nebo" a "a současně". Operátor "nebo" znamená, že bude výběr vytvořen z takových záznamů, které vyhovují alespoň jedné z podmínek. Operátor "a současně" znamená, že bude výběr vytvořen z takových záznamů, které vyhovují současně vložené podmínce. |
|
|
Obr.: Formulář pro definici vnořené podmínky |
||
|
Záznamy z kontejneru |
Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Záznamy z kontejneru otevřeme formulář pro zapnutí kontejneru. |
|
|
|
Omezí již existující kontejner ve stejném datovém modulu, jako je tvořený filtr. |
|
|
Obr.: Formulář pro výběr záznamů z kontejneru |
||
|
Aktuální firmy |
Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Aktuální firma otevřeme formulář pro definici této podmínky. |
|
|
|
"Vyfiltruje" záznamy vztahující se k aktuálně nastavené firmě v systému K2. |
|
|
Obr.: Formulář pro výběr záznamů pro aktuální firmu |
||
|
Fulltextová podmínka |
Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Fulltextová podmínka otevřeme formulář pro definici této podmínky. |
|
|
Obr.: Formulář pro zadání fulltextové podmínky |
||
|
Elasticsearch podmínka |
Pro tuto podmínku je zapotřebí mít v IS K2 nataveny Elasticsearch indexy. Poté umožňuje fulltextové vyhledávání včetně skloňování, použití synonym, detekce překlepů a řazení výsledků dle relevance. |
Nadefinované podmínky filtru lze zobrazit v záhlaví tabulky.
Obr.: Zobrazení podmínek filtru v záhlaví tabulky
Tlačítko Kontejner obsahuje tyto možnosti:
Vytvořit |
Alt+V |
Po stisknutí tohoto tlačítka vloží filtr podle nadefinovaných podmínek do kontejneru (tabulka bude ve stavu Kontejner). |
Přidat |
Alt+P |
Stisknutím tlačítka se přidají do kontejneru (stav Kontejner) záznamy podle zadaných podmínek ve Filtru. |
Odmazat |
Alt+O |
Tímto tlačítkem vymažeme záznamy z kontejneru (tabulka ve stavu Kontejner), které vyhovují nadefinovaným podmínkám filtru. |
Omezit |
Alt+E |
Po stisknutí tohoto tlačítka se z kontejneru (tabulka ve stavu Kontejner) odmažou všechny záznamy, které nevyhovují zadaným podmínkám filtru. |
Vyprázdnit |
Alt+Z |
Tímto tlačítkem odmažeme z kontejneru všechny záznamy. |
Tlačítka pro filtr:
Spustit |
Ctrl+F9 |
Po stisknutí tlačítka se spustí nadefinovaný filtr. |
Storno |
Esc |
Tímto tlačítkem uzavřeme formulář pro definici filtru. |
Seznam datových polí
Při definování podmínek vybíráme pole ze seznamu datových polí. Je-li u pole ve sloupci "L" ikona , existuje u tohoto pole vazba do jiné tabulky a jejích polí. Klikneme-li na tuto ikonu, zobrazí se seznam těchto polí a ve spodní části formuláře Filtr se vytvoří další záložka. Při každém dalším zanoření se zobrazí nová záložka. (Při rozsáhlejším zanoření se zobrazí vedle záložek šipky pro jejich listování.) Klikneme-li na jiný uzel, změní se zanoření a tedy i záložky podle nově vybraného.
Stojíme-li pravítkem na některém z polí, můžeme konkrétní položku v seznamu vyhledat také tak, že napíšeme začátek jména pole a pravítko se podle toho přesune na nejbližší možné. Podle toho, ve kterém sloupci stojí pravítko, v tom sloupci se název pole hledá. (Zanořená pole nejsou při vyhledávání brána v potaz!)
Ve sloupci "Field Cost Glyph" jsou jednotlivá datová pole barevně odlišena:
|
Počítané pole. Vyhodnocuje se na klientu. |
|
Fyzické pole. Vyhodnocuje se na serveru. |
|
Fyzické pole s indexem, a tedy nejvhodnější pole pro vyhledávání. Vyhodnocuje se na serveru. |
Nejvhodnější je tedy používat podmínku na fyzické pole s indexem (tmavě zelená), popř. podmínku na fyzické pole (světle zelená). A pokud budeme chtít použít podmínku na počítané pole (oranžová), pak nejlépe v kombinaci s jednou z předchozích ("smíšená podmínka"). Na základě zvolené podmínky se vyplňuje pole Místo vyhodnocení na záložce iltru Filtr.
Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo klávesou Enter otevřeme podmínku vloženou do Filtru.
Obr.: Otevřená položka ve Filtru - záložka Podmínky
Popis vybraných polí:
Operátor |
Kromě matematických operátorů ("rovná se", "větší než" apod.) můžeme filtrovat pomocí dalších porovnávacích operátorů: |
|
|
Podle zvoleného operátoru se mění pole ve formuláři nebo jejich přístupnost. |
|
Hodnota(y) |
Do tohoto pole napíšeme "hodnotu", podle které má podmínka filtrovat záznamy. Jestliže řetězec hodnoty neobsahuje hvězdičku (coby zástupný znak), budou do filtru zařazeny záznamy, které přesně odpovídají zadané hodnotě. |
|
Typ hodnoty |
V tomto poli zvolíme typ zadané hodnoty: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zatrhávací pole se mění podle vybraného datového pole či filtrovacího operátoru: |
||
|
Potlačit |
Zatržením pole nebude tato podmínka při filtrování akceptována. |
|
Zadat před spuštěním |
Zatrhneme-li toto pole, pak se vždy při spuštění filtru, který obsahuje podmínku s tímto zatržením, zobrazí formulář, ve kterém můžeme podmínku upravit (např. datum od - do). Pro typy hodnoty "Konstanta" a "Výraz" ve formuláři můžeme: 1. změnit hodnotu parametru, která se použije při spuštění filtru. Pro typ hodnoty "Konstanta" se upravená hodnota zapamatuje a nabídne se uživateli i při dalším spuštění. Pro typ hodnoty "Výraz" se vždy přednabídne hodnota získaná vyhodnocením výrazu. 2. před spuštěním podmínku "Potlačit" (nebo naopak "Povolit"), pomocí klávesy F4 Pro typ hodnoty "Datové pole" lze podmínku pouze "Potlačit" nebo "Povolit", pomocí F4. |
|
Odkazem |
Zvolíme-li jako filtrovací operátor volbu "<>", "=" nebo "v seznamu", můžeme přepínat (u polí, kde je to možné, např. kniha, období atd.) způsob zadávání mezi přímou (číslo, ID) a odkazovou (Zkratka) hodnotou, která je výkonově mnohem efektivnější. Zadávání odkazem vyžaduje existující hodnotu, není tedy možné zadat neexistující zkratku ani číslo/ID. Pokud k tomu dojde, je k parametru doplněn sufix "<--" indikující chybnou hodnotu a podmínku nelze uložit. |
|
Zástupné znaky |
Zvolíme-li jako filtrovací operátor volbu "obsahuje", můžeme při zadávání hodnoty v Parametru, pokud neznáme celý název, použít zástupné znaky (např. chceme-li filtrovat podle pole Popis). Toto pole bude automaticky zatrženo, máme-li v Parametrech uživatele - Prostředí - tlačítko Další možnosti - Lokátor zatrženo pole Používat zástupné znaky. Zástupné znaky lze vypnout pouze pokud je v poli Kde nastavena hodnota Přesně. Pokud je v poli Kde nastavena hodnota Kdekoliv, nebo na Začátku, nelze tyto znaky ve formuláři vypnout. |
|
Rozlišovat velikost |
Při zatrhnutí tohoto pole se ve filtrovacích podmínkách berou v úvahu malá a velká písmena. To znamená, pokud zadáme do podmínky popis, který přesně neodpovídá hledanému textu, záznamy nebudou do filtru uloženy. |
|
Porovnat včetně času |
Pole je přístupné v případě výběru datového pole typu "DateTime". Je-li toto pole zatrženo, hodnoty se porovnávají včetně času, pokud zatrženo není, porovnává se pouze datum bez času. |
Ve spodní části formuláře je k dispozici tlačítko:
Kontejner
|
Tlačítko obsahuje volbu Vytvořit (Alt+V). Po stisknutí tohoto tlačítka se záznamy odpovídající zadaným podmínkám vloží do kontejneru (tabulka bude ve stavu Kontejner). Spuštění provedeme také klávesami Alt+V. |
Pozn.: Pokud vytváříme filtr, pomocí něhož budeme vybírat záznamy, kde text začíná "_" podtržítkem, v definici podmínky v poli Hodnota napíšeme _ a v poli Operátor vybereme Začíná (viz. obr. níže).
Obr.: Definice podmínky pro hledání textu začínající "_"
Záložka Výběr
Obr.: Formulář pro definování názvu vytvářeného filtru - záložka Vlastnosti filtru
Popis polí:
Název |
Uživatelem zadaný název filtru (bude se zobrazovat v nabídce filtrů po stisknutí ). Při uložení je toto pole povinné. |
Popis |
Bližší popis filtru. |
Maximální počet záznamů |
Jestliže vepíšeme konkrétní číslo, vybere se pouze prvních "x" záznamů (podle zadané hodnoty). Př.: Vepíšeme číslo 10. Vybere se pouze prvních 10 nalezených záznamů odpovídající podmínkám filtru. |
Znovu spustit při obnově (F3) |
Je-li toto pole zatrženo, pak se při stisknutí klávesy F3 automaticky spustí filtrování podle tohoto filtru. |
Testovat právo na záznam |
Zatržením tohoto pole se otestuje, zda uživatele má právo na vybíraný záznam. Implicitně je toto pole nezatržené. |
Nabízet i potlačené podmínky |
Před spuštěním filtru se nabídnou i potlačené podmínky. |
Systémové podmínky |
Tyto podmínky nemůže uživatel měnit, jsou definovány systémem. |
Uložit |
Uloží se námi nadefinovaný filtr. |
Uložit jako... |
Uloží se filtr pod námi uvedeným názvem. |
Vytvoření filtru
Na záložce Seznam
- Stisknutím pravého tlačítka myši v poli záznamu vyvoláme nabídku, ze které můžeme vytvářet filtry nebo přidávat podmínky k již existujícím filtrům.
- Po výběru jedné z možností se zobrazí formulář porovnávací podmínky (bližší popis viz Definice podmínek filtru).
Obr.: Otevřená nabídková tabulka po stisknutí pravého tlačítka myši
Z karty dokladu:
- Stisknutím pravého tlačítka myši v libovolném poli vyvoláme nabídku, ze které můžeme vytvářet filtry, přidávat podmínky k již existujícím filtrům nebo přidávat vybrané pole do sloupců zobrazovaných na záložce Seznam.
- Po výběru jedné z možností (Vytvořit filtr nebo Přidat podmínku) se zobrazí formulář Podmínka (bližší popis viz Definice podmínek filtru).
Obr.: Otevřená nabídková tabulka po stisknutí pravého tlačítka myši - volba Vytvořit filtr
Z položkového formuláře:
Filtr z položkového formuláře funguje obdobným způsobem jako filtr z karty dokladu. Filtr se spouští stisknutím pravého tlačítka myši na libovolném poli položkového formuláře. U většiny formulářů nabídka obsahuje Vytvořit filtr a Přidat podmínku. U některých je v nabídce navíc možnost Přidat do sloupců.
Obr.: Otevřená nabídková tabulka po stisknutí pravého tlačítka myši na položce prodeje
Z "gridu" karty dokladu:
Vytvoření filtru nebo přidání podmínky na "gridu" dokladu provedeme stisknutím pravého tlačítka myši na položce na požadovaném poli a zvolením možnosti Vytvořit filtr nebo Přidat podmínku. Stejným způsobem lze vytvořit filtr nebo přidat podmínku na "gridu", který neobsahuje žádnou položku. Stisknutí pravého tlačítka myši provedeme kdekoliv na "gridu". Do definice filtru se pak předvyplní podmínka na pole, jehož sloupec je právě aktivní.
Z menu filtru:
- Stisknutím u ikony otevřeme nabídku filtrů a vybereme Vytvořit filtr.
- Zobrazí se formulář porovnávací podmínky (viz Podmínka).
- Stisknutím otevřeme nabídku podmínek Datového pole.
- Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši (nebo klávesou Enter) vložíme vybranou podmínku do Datového pole (bližší práce s podmínkami viz kapitola Záložka podmínky).
- Zvolíme filtrovací operátor, případně zatrhneme další nastavení.
- Po stisknutí tlačítka Filtrovat se v knize vytvoří filtr podle zadaných podmínek.
Příklad - Filtr ze záložky Seznam
Chceme vytvořit filtr zboží, které má ve sloupci Dispozice větší než 100.
- V tabulce Zboží stiskneme pravé tlačítko myši v poli záznamu, které má ve sloupci Dispozice hodnotu 100.
- Ve vyvolané nabídce vybereme Vytvořit filtr.
- Zobrazí se formulář Podmínka s předvyplněnými údaji.
- V poli Operátor vybereme možnost Větší.
Obr.: Formulář podmínky s předvyplněnými hodnotami
- Stisknutím tlačítka Filtrovat se v knize vytvoří filtr podle zadaných podmínek.
Příklad - Filtr z karty dokladu
Chceme vytvořit filtr rezervačních listů, které mají datum rezervace k 12.10.2020.
- Otevřeme knihu Rezervačních listů, ve které chceme vytvořit filtr.
- Na záložce Základní údaje rezervačního listu stiskneme v poli Datum rezerv. od pravé tlačítko myši.
- Ve vyvolané nabídce vybereme Vytvořit filtr.
Obr.: Formulář Podmínka na pole Rezervace
- Zobrazí se formulář porovnávací podmínky s předvyplněnými hodnotami podle vybraného záznamu. Jelikož potřebujeme vybrat doklady s datem rezervace k 12.10.2020 včetně, změníme filtrovací operátor na "menší nebo rovno".
Obr.: Vyplněný formulář Podmínky pro koncové datum rezervace
- Stisknutím tlačítka Filtrovat se v knize vytvoří filtr podle zadané podmínky. (Stiskneme-li tlačítko Pouze přidat, zadávaná podmínka se pouze vloží do seznamu podmínek pro filtr.)
Pokud bychom chtěli vytvořit filtr z rezervačních listů, jejichž koncové datum rezervace je např. v rozmezí od 14.6.2020 do 25.6.2020, vybereme v podmínce jako filtrovací operátor "mezi" a do polí Hodnota od a Hodnota do požadovaná data.
Obr.: Vyplněný formulář Podmínky pro rozmezí od 14.6.2020 do 25.6.2020
Chceme vytvořit filtr z objednávek vydaných, které byly vystaveny v minulých čtrnácti dnech.
- Otevřeme knihu Objednávky vydané, ve které budeme vytvářet filtr.
- Přepneme se na záložku Základní údaje dokladu a stisknutím pravého tlačítka myši na poli Datum vystavení pravým tlačítkem myši vybereme možnost Vytvořit filtr.
- Ve formuláři Podmínka:
- v poli Operátor vybereme Větší,
- klikneme na tlačítko Více...,
- v poli Typ hodnoty vybereme Výraz,
- do pole Výraz = vepíšeme Now-14.
Obr.: Vyplnění polí porovnávací podmínky pro filtr objednávek vystavených v minulých 14-ti dnech
- Stisknutím tlačítka Filtrovat se vyfiltrují námi požadované záznamy.
Příklad - Filtr s výrazem pro datumovou podmínku
Pro usnadnění sestavení výrazu slouží tlačítko Pomocník, které umí sestavit nejčastěji používané výrazy.
Pomocníka lze vyvolat i pomocí tlačítka, umístěného ve formuláři definice podmínky v poli Hodnota vedle rozbalovací šipky.
Obr.: Tlačítko Pomocník na formuláři pro definici podmínky a formulář Pomocník
Např. pokud chceme sestavit výraz, který vrací datum vystavení faktury posledního dne následujícího měsíce, pak vyplníme:
- Funkce: "Konec měsíce",
- Posun: "+1".
V poli Výraz je požadovaný výraz a nad ním je zobrazena aktuální hodnota.
Obr.: Formulář pro doplnění hodnoty podmínky typu "Výraz" - nadefinovaná podmínka
Příklad - Filtr z položkového formuláře
Chceme vytvořit filtr faktur vydaných, které obsahují položky typu Potraviny.
- Otevřeme knihu Faktur vydaných, ve které vytvoříme filtr.
- Na záložce Položky prodeje faktury vydané otevřeme položku a v poli Zboží stiskneme pravé tlačítko myši.
- Ve vyvolané nabídce vybereme Vytvořit filtr.
Obr.: Nabídková tabulka pole otevřená po stisknutí pravého tlačítka myši
- Otevře se formulář porovnávací podmínky s předvyplněnými hodnotami podle vybraného záznamu.
- Tlačítkem Filtrovat se v knize vytvoří filtr podle zadané podmínky. (Stiskneme-li tlačítko Pouze přidat, zadávaná podmínka se pouze vloží do seznamu podmínek pro filtr.)
Příklad - Filtr z formuláře podmínek
Chceme vytvořit filtr z výdejek vystavených v týdnu od 01.06.2015 do 31.08.2015 pro firmu OMEGA s.r.o.
- Otevřeme knihu Výdejky, ve které chceme vytvořit filtr.
- Stisknutím ikony si rozbalíme hlavičku tabulky. Přes tlačítko vložíme novou podmínku, vybereme typ Porovnávací podmínka.
- V seznamu polí najdeme:
- Vystaveno (v poli Popis) a dvojitým stisknutím levého tlačítka myši otevřeme formulář porovnávací podmínky:
|
|
|
|
|
Obr.: Formulář podmínek s otevřenou porovnávací podmínkou (filtr firmy OMEGA s.r.o.)
- Tlačítkem se v knize vytvoří filtr podle vložených podmínek.
Chceme vyfiltrovat všechny faktury vybraných zákazníků, u kterých nebyla provedena žádná platba (tedy faktury, jejichž Datum zaplacení je nulové).
- Otevřeme knihu Dod./Odb., ve které vytvoříme kontejner konkrétních zákazníků, jejichž nezaplacené faktury budeme později filtrovat (tabulka ve stavu Kontejner).
- Přepneme se do knihy faktur vydaných a přes ikonu si otevřeme záhlaví hlavičky tabulky.
- Zde stiskneme ikonu a zobrazí se nám podmínky pro formulář Filtr.
- Vybereme typ:
- Jiný kontejner na zákazníka - v lokátoru si vyhledáme pole Odběratel (TradingPartnerId) a volíme tlačítko Vybrat.
Obr.: Otevřená nabídka možných jiných kontejnerů faktur vydaných
- Po stisku tlačítka Vybrat se zobrazí definice podmínky. Potvrdíme tlačítkem OK.
Obr.: Definice podmínky filtru - Existuje v kontejneru
- Vložíme další podmínku do filtru - Porovnávací podmínku na pole Platba. Přepneme se na záložku Platby a v poli Datum zaplacení dáme pravé tlačítkou myši a Přidat podmínku. Operátor vybereme je prázdný a stiskneme tlačítko Filtrovat.
- Po přepnutí na záložku Seznam vidíme všechny faktury vydané, které odpovídají námi definovaným podmínkám. Celou definici námi vytvořeného filtru vidíme v záhlaví tabulky. Podmínky lze jednoduše pracovat - měnit je, mazat, upravovat jejich definici.
Obr.: Seznam faktur vydaných
Vytvořený filtr můžeme vytisknout standardním způsobem (v našem příkladu sestavou Seznam faktur setříděný podle dodavatele/odběratele).
Chceme vybrat všechny zakázky, jejichž odběratel má ve zkratce obsaženo "Tesco".
- Přepneme se do knihy odběratelů, pravým tlačítkem v poli Firma volíme možnost Vytvořit filtr. V poli Operátor vybereme obsahuje, v poli Hodnota Tesco.
Obr.: Definice podmínky na pole - Odběratel Tesco
- Stiskneme tlačítko Filtrovat a zobrazí se nám požadované záznamy.
- Filtr si uložíme pod názvem Tesco.
Obr.: Uložení filtru - Tesco
- Uložený filtr nalezneme v záhlaví nebo zápatí tabulky.
Obr.: Uložený filtr - Tesco
- Zavřeme knihu odběratelů a otevřeme knihu zakázky. V knize zakázky si rozbalíme hlavičku tabulky a přes tlačítko vybereme možnost Jiný filtr. Vyhledáme pole Odběratel a v poli Ve filtru vybereme námi uložený filtr Tesco.
Obr.: Odběratel existuje ve filtru Tesco
- Stiskneme tlačítko OK a v záhlaví tabulky tlačítko , kterým námi definovaný filtr spustíme. Vyfiltrují se nám tedy všechny zakázky odběratele Tesco.
Obr.: Podmínka ve filtru - Jiný filtr
Chceme vytvořit filtr ze zakázek, které mají částku brutto vyšší než 50 000 Kč a odběratel sídlí v kterékoliv části Ostravy.
- Otevřeme knihu Zakázky, ve které chceme vytvořit filtr.
- Stiskneme ikonu .
- Zobrazí se záložka Podmínky formuláře Filtr.
- Stisknutím ikony otevřeme formulář, ve kterém vybereme volbu Porovnávací podmínka:
- Pro filtr částky - můžeme si nejprve setřídit podmínky ve sloupci Popis a listováním najdeme podmínku s popisem "Brutto dokladu". Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši (nebo klávesou Enter) otevřeme formulář pro definici porovnávací podmínky. V poli Filtrovací operátor zadáme ">". Do pole Hodnota doplníme "50000". Tlačítkem OK opustíme formulář pro definici podmínky.
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr částky brutto
- Pro filtr adresáta v Ostravě - vložíme porovnávací podmínku, najdeme pole s popisem "Firma". Stisknutím u podmínky "Firma" nastavíme vazbu na "Adresu". U tohoto pole dále nastavíme stisknutím vazbu na "Číslo části obce (Adresa)". Toto pole rozklikneme a najdeme pole s popisem "Obec". Klávesou Enter zobrazíme formulář porovnávací podmínky. Do pole Filtrovací operátor vybereme "obsahuje". Do pole Hodnota zapíšeme "Ostrava*". Tlačítkem OK opustíme formulář pro definici podmínky.
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr všech částí města Ostrava
|
Vytvořený filtr můžeme uložit do menu filtrů. Také můžeme filtr vytisknout standardním způsobem (např. sestavou Seznam zakázek).
Chceme vybrat všechny faktury vydané, na kterých ještě nebyla čerpaná záloha.
- Přepneme se do knihy faktur vydaných a stiskneme ikonu .
- Zobrazí se záložka Podmínky formuláře Filtr.
- Položková podmínka na čerpání - stisknutím ikony otevřeme formulář, ve kterém vybereme volbu Položková podmínka. Otevřeme nabídku Datového pole a vybereme podmínku Advances - Deduction. Stiskneme tlačítko OK. Otevře se okno pro zvolení typu podmínky.
Obr.: Otevřená nabídka možných položkových podmínek faktur vydaných
- Porovnávací podmínka na částku čerpáno - pokračujeme vložením Porovnávací podmínky. Otevřeme nabídku Datového pole a vybereme podmínku Čerpáno. V definici podmínky v poli Filtrovací operátor doplníme "=". Do pole Hodnota(y) vepíšeme "0". Stiskneme tlačítko OK.
Obr.: Otevřená nabídka možných porovnávacích podmínek položkového modulu Advances - Deduction (Čerpání)
- Po stisknutí Spustit se provede požadovaný filtr.
Nezávislé položkové podmínky
Chceme vybrat všechny zakázky, které obsahují položku se zbožím "MILKA" a neobsahují položku se zbožím "VÍNO".
- Přepneme se do knihy zakázek a najdeme zakázku se zbožím např. "Milka bílá 100g".
- Porovnávací podmínka na zboží "Milka" - na 2. straně zakázky na zboží "Milka bílá 100g" stiskneme pravé tlačítko myši a vybereme Vytvořit filtr. V definici podmínky upravíme filtrovací operátor "=" na "obsahuje".
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr zboží obsahující "Milka"
- Položková podmínka na zboží "Víno" - protože chceme ihned přidat další podmínku, stiskneme tlačítko Upravit. Stiskem klávesy Insert vložíme položkovou podmínku. Otevře se formulář s nabídkou podporovaných položkových modulů. Vybereme "Položky prodeje".
Obr.: Formulář podmínek filtru s nadefinovanou podmínkou, výběr položkové podmínky
Obr.: Formulář se seznamem položkových datových modulů zakázek
- Po výběru "Položek prodeje" se nabídne formulář s výběrem typu podmínky. Vybereme porovnávací podmínku.
Obr.: Formulář podmínek filtru s nadefinovanou podmínkou, výběr porovnávací podmínky
- Otevřeme pole Datové pole, rozbalíme políčko C_Zbo a dále vybereme Zkratka 1. Do definice porovnávací podmínky doplníme Filtrovací operátor: "obsahuje" a Hodnota(y): "VÍNO". Nastavíme negaci.
Obr.: Nadefinovaná porovnávací podmínka pro zboží obsahující "Víno"
- Po stisknutí OK se zobrazí formulář s nadefinovanými podmínkami filtru.
Obr.: Formulář s nadefinovanými podmínkami filtru pro zboží
- Po stisknutí Spustit se provede požadovaný filtr.
Chceme vybrat všechny položky platebních dokladů typu "bankovní výpis" nebo "pokladní doklad", jejichž položky jsou typu faktura přijatá, faktura vydaná, záloha přijatá nebo záloha poskytnutá.
- Otevřeme knihu Položky platebních dokladů, ve které budeme vytvářet filtr.
- Stisknutím ikony otevřeme formulář pro definování podmínek. Vložíme novou podmínku, vybereme typ Vnořená podmínka. Klávesou Insert nebo ikonou vložíme 2 podmínky typu Porovnávací podmínku.
- Pro filtr typu položky pokladního dokladu - Ve formuláři podmínky otevřeme rozbalovací pole Datové pole. Seřadíme si záznamy podle Popisu a vyhledáme pole Typ položky pokladního dokladu. Dvojtým stisknutím levého tlačítka myši (nebo klávesou Enter) pole vybereme. V poli Filtrovací operátor zadáme "v seznamu" a pole Hodnota rozbalíme. Zatrhneme pole "PF", "PZ", "VF", "VZ". Tlačítkem OK uložíme formulář pro definici podmínky.
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr typu položky pokl. dokladu
- Pro filtr typu položky bankovního výpisu - Ve formuláři podmínky otevřeme rozbalovací pole Datové pole. Seřadíme si záznamy podle Popisu a vyhledáme pole Typ položky bankovního výpisu. Dvojtým stisknutím levého tlačítka myši (nebo klávesou Enter) pole vybereme. V poli Filtrovací operátor zadáme "v seznamu" a pole Hodnota rozbalíme. Zatrhneme pole "PF", "PZ", "VF", "VZ". Tlačítkem OK uložíme formulář pro definici podmínky.
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr typu položky bank. výpisu
- Stisknutím OK se vnořená podmínka uloží do formuláře pro definici podmínek filtru.
- Po stisknutí tlačítka Spustit se vytvoří požadovaný filtr.
Pozn.: Podmínky ve filtrech jsou uspořádány do stromové struktury, podmínky na stejné úrovni patřící pod stejný uzel jsou vyhodnocovány buďto "A SOUČASNĚ" (nutné podmínky) nebo "NEBO" (postačující podmínky). Na nejvyšší úrovni jsou podmínky vždy vyhodnocovány "A SOUČASNĚ". Další úrovně (zanoření ve stromu) lze vytvářet pomocí podmínky typu "Vnořená podmínka", u které lze nově nastavit způsob vyhodnocení buďto "A SOUČASNĚ" nebo "NEBO".
Z kontejneru zakázek na zákazníka AB Group chceme vybrat všechny zakázky z roku 2009.
- Otevřeme knihu Zakázek, ve které vytvoříme kontejner dokladů se zákazníkem AB Group (tabulka ve stavu Kontejner).
- V knize zakázek stiskneme ikonu .
- Zobrazí se záložka Podmínky formuláře Filtr.
- Porovnávací podmínka na období - stisknutím ikony otevřeme formulář, ve kterém vybereme volbu Porovnávací podmínka. Otevřeme nabídku Datového pole a vybereme podmínku Období. Do pole Filtrovací operátor vložíme "=". V poli Hodnota(y) vybereme "2009". Zatržením pole Odkazem můžeme v poli Hodnota(y) přepínat zobrazení mezi přímou a odkazovou hodnotou. Po stisknutí tlačítka OK se podmínka vloží do Filtru.
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr období
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr období se zatrhnutou volbou Odkazem
- Záznamy z kontejneru zakázek - stisknutím ikony otevřeme formulář, ve kterém vybereme volbu Záznamy z kontejneru. Stisknutím tlačítka OK vložíme podmínku do Filtru.
Obr.: Formulář podmínek filtru s nadefinovanými podmínkami
Chceme vytvořit filtr z položek prodeje, kde skladová cena z položek prodeje je větší, než skladová cena ve zboží.
- Otevřeme knihu Položky prodeje, ve které chceme vytvořit filtr.
- Stiskneme ikonu .
- Zobrazí se záložka Podmínky formuláře Filtr.
- Stisknutím ikony otevřeme formulář, ve kterém vybereme volbu Položková podmínka:
- V seznamu polí najdeme: Skc ("Skladová cena" ve sloupci Popis) a dvojitým stisknutím levého tlačítka myši pole vložíme do formuláře porovnávací podmínky (nadefinovali jsme skladovou cenu z položek prodeje),
|
|
|
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro porovnání skladové ceny ve zboží a prodeji
|
|
Chceme vytvořit filtr ze zakázek z období 2010 - 2014 vytvořených na firmu "Bikeshop". Tato firma je nadefinovaná v knize "ES".
- Otevřeme knihu Zakázky, ve které chceme vytvořit filtr.
- Rozbalíme si hlavičku tabulky přes a přes tlačítko vybereme možnost Porovnávací podmínka.
- Vybereme si pole Vystaveno a Rok a potvrdíme tlačítkem Vybrat.
- V poli Operátor vybereme Mezi.
- Hodnota od vepíšeme ručně 2010, Hodnota do vepíšeme 2014.
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr období
- Přidání podmínky potvrdíme tlačítkem OK.
- Do filtru si dáme další Porovnávací podmínku opět přes tlačítko v záhlaví tabulky.
- Vybereme pole Kniha a Zkratka.
- V poli Operátor ponecháme Rovná se a v poli Hodnota vybereme ES.
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr knihy
- Tlačítkem OK přidáme podmínku do filtru.
- Námi vytvořené podmínky vidíme v záhlaví tabulky.
- Přes tlačítko filtr spustíme.
Příklad - Filtr z menu
Chceme vytvořit filtr všech aktivit typu "Upomínka", u kterých je zodpovědná osoba "Barbora Černá".
- Otevřeme knihu Aktivity, ve které chceme vytvořit filtr.
- Stiskneme , čímž rozbalíme nabídku menu filtrů.
- Vybereme Přidat/odebrat podmínku filtru.
Obr.: Kniha Aktivity s otevřeným menu filtrů
- Pokud jsme v tabulce měli pravítko nastaveno přímo ve sloupci Typ na upomínce, budou pole v zobrazeném formuláři porovnávací podmínky předvyplněná. V opačném případě musíme pole podmínky nadefinovat sami:
|
|
|
|
Obr.: Výběr pole Typ v porovnávací podmínce
- Podmínku uložíme do formuláře stisknutím tlačítka OK a pomocí klávesy INS nebo tlačítka přidáme další podmínku do filtru.
- Volíme přidat Porovnávací podmínku:
- Máme-li v tabulce zobrazen sloupec Zodp. osoba a pravítko bylo nastaveno přímo na zodpovědné osobě "Barbora Černá", budou pole v zobrazeném formuláři porovnávací podmínky předvyplněná. V opačném případě musíme pole podmínky nadefinovat sami:
|
|
|
Obr.: Porovnávací podmínka
- Výběr pole potvrdíme tlačítkem OK a filtr spustíme tlačítkem Filtrovat.
Rozšířená nabídka (Kontextová nabídka)
Některá pole při vytváření filtrů mají k dispozici kontextovou nabídku jednotlivých částí, ze kterých je hodnota složena. Typickým příkladem je pole Doklad, které zobrazuje číslo dokladu např. ve formátu 10/2015/45. Na záložce Seznam dokladů nákupu, prodeje a skladu pokud stiskneme ve sloupci Doklad pravé tlačítko myši a vybereme možnost Vytvořit filtr, dojde ke zobrazení rozšířené nabídky pro vytvoření filtru z pole Doklad a lze vybrat z nabídky Doklad, Kniha, Období a Číslo.
Obr.: Rozšířená nabídka při vytváření filtru ze sloupce Doklad
Uložení filtru
Pokud chceme definici filtru uložit, stiskneme tlačítko Uložit, nebo Uložit jako na záložce Vlastnosti filtru.
Obr.: Formulář pro výběr uložení filtru
Uložit |
V novém filtru uloží změny ve formuláři, ale po zavření formuláře se filtr zruší. V již vytvořeném filtru změny uloží. Lze použít i klávesu F2. |
Uložit jako |
Uloží filtr pod námi zvoleným názvem, štítkem, uživatelem, úrovní... Filtr lze kdykoliv znovu vyvolat. Lze použít i klávesy Ctrl+F2. |
Název |
Uvedeme libovolný název filtru. |
Popis |
Můžeme uvést bližší popis daného filtru. |
Vlastnosti |
Znovu spustit při obnově, při stisknutí klávesy F3 se automaticky spustí filtrování Testovat právo na záznam otestuje, zda uživatel má právo na vybíraný záznam. Nabízet i potlačené podmínky - před spuštěním filtru se nabídnou i potlačené podmínky. |
Po stisknutí tlačítka OK na formuláři Uložit jako... bude nadefinovaný filtr uložen.
Uložené filtry se zobrazují v nabídce filtru.
Uložení filtru
- V poli Název pojmenujeme vytvořený filtr.
- Stiskneme tlačítko OK a filtr se uloží.
Obr.: Formulář pro uložení filtru
Popis vybraných polí:
Úroveň |
Podle toho, kterou úroveň v tomto poli vybereme, zadáváme informace do dalších polí a záložek:
|
Uživatel |
Vybereme jméno uživatele z knihy uživatelů. |
Mandant |
Vybereme mandanta, pro kterého chceme daný filtr uložit. |
Firma |
Vybereme multi company aktuálního mandanta, pro kterou chceme daný filtr uložit. |
Abychom mohli ukládat filtry pro různé úrovně, musíme v parametrech uživatele Uživatelské role- Uživatelská práva- Definice práv nastavit práva "Globální", "Mandant", "Skupina" a "Multi company".
Obr.: Uložený filtr Období a Město v nabídce filtrů
Zařazení filtru do stromu
Pro přehlednější zobrazení je filtry možné zařadit do stromu (složek).
Složky vytváříme pomocí Zařazení. Při uložení filtru lze ve formuláři Filtr - Uložit jako je zapotřebí vyplnit pole Zařazení, které může obsahovat:
a) jednoduchý název (i víceslovný), např. Rychlý, Oblíbené, Pomalé filtry
b) název se zpětnými lomítky pro vytvoření víceúrovňové nabídky, např. Potraviny\Maso, Potraviny\Mléčné výrobky atd.
Obr.: Formulář pro uložení filtru - vyplněné pole Zařazení - víceúrovňová nabídka
Stisknutím ikony pak zobrazíme nabídku uložených filtrů uspořádanou ve složkách.
Obr.: Kniha Faktur přijatých - uspořádaná nabídka filtrů
Obr.: Kniha Faktur přijatých - neuspořádaná nabídka filtrů
Filtry jsou ve stromu (složkách) seřazeny abecedně, výjimkou je složka "Tovární", která je v seznamu zařazena vždy jako poslední. Složka Tovární obsahuje všechny tovární filtry nastavené výrobcem.
Spuštění filtru
Spouštění filtru lze provádět z následujících míst:
- ve formuláři definice filtru pomocí tlačítka Filtrovat,
Obr.: Formulář definice filtru
- přidání podmínky přes pravé tlačítko myši na formuláři,
Obr.: Přidání podmínky přes pravé tlačítko myši
Obr.: Formulář definice podmínky po stisku pravého tlačítka myši na formuláři
- při zadání podmínky před spuštěním.
Obr.: Formulář definice podmínky - Zadat před spuštěním
Obr.: Formulář spuštěné podmínky s nastaveným parametrem Zadat před spuštěním
Správa podmínek
Po otevření nabídky Správa se zobrazí formulář pro správu filtrů. V tomto formuláři můžeme vytvářet nové filtry, mazat uložené a provádět další úpravy. Všechny uložené filtry se zobrazují v menu filtrů.
Formulář pro správu filtrů můžeme vyvolat z 0. strany také klávesami Ctrl+Shift+F.
Obr.: Formulář pro správu filtrů
Popis ikon:
Zařadí filtr do oblíbených. |
|
Filtr lze Exportovat/importovat z/do souboru. |
|
Po spuštění této funkce vidí uživatel všechny konfigurační objekty i jiných uživatelů a může s nimi pracovat. Servisní režim je podmíněn právem na servisní zásahy. |
Sloupce
Stiskneme-li ikonu , zobrazíme si nabídku sloupců a jejich správu.
Obr.: Rozbalená nabídka pro sloupce na knize Faktury vydané
Definice nastavení sloupců ve výběrech
Po kliknutí na ikonu a volbě Upravit nastavení tabulky se nám zobrazí formulář Aktuální nastavení tabulky, ve kterém si můžeme definovat nastavení sloupců.
Obr.: Otevřený formulář pro definici nastavení sloupců
Popis ikon:
Otevře formulář pro definici nového sloupce. |
|
Otevře formulář nastavení sloupce, na kterém aktuálně stojí pravítko. Zde pak můžeme upravovat dané nastavení. |
|
Odmaže ze seznamu název sloupce, na kterém aktuálně stojí pravítko. |
|
Posouvá pravítko o jeden řádek. |
|
Provede se kopie sloupce, na kterém aktuálně stojí pravítko. |
|
Posune datové pole, na kterém stojí pravítko, nahoru. |
|
Posune datové pole, na kterém stojí pravítko, dolů. |
Při zatrhnutí Přizpůsobovat sloupce se šířka sloupců přizpůsobuje změně velikosti okna. V opačném případě se velikost sloupců nemění. Po zmenšení okna se sloupce postupně zakrývají a v dolní části obrazovky máme k dispozici lištu pro rolování.
Zatrhneme-li Zobrazit agregace v tabulce zobrazí se panel pro výsledky vypočtených agregací.
Počtem ukotvených sloupců, určujeme sloupce, které budou ukotveny. Tyto sloupce budou vždy viditelné, a nebudou zajíždět mimo obrazovku při rolování. Ukotven je vždy zadaný počet sloupců od začátku seznamu.
Na záložce Řazení nastavíme jednotlivé setřídění v tabulce.
Na záložce Podmíněné formátování řádků můžeme definovat podmínky pro formátování řádků tabulky.
Bližší popis práce s tabulkou je popsán také v části Univerzální formuláře.
Vlastnosti sloupce
Touto volbou nastavujeme formát daného sloupce.
Způsoby nastavení vlastností sloupce:
- V záhlaví vybraného sloupce stiskneme pravé tlačítko myši a z nabídky vybereme Vlastnosti sloupce.
- Na kterémkoliv záznamu daného sloupce stiskneme pravé tlačítko myši a z nabídky vybereme Funkce tabulky - Vlastnosti sloupce.
Obr.: Formulář Vlastnosti sloupce
Popis polí:
Datové pole |
Pole datového modulu. |
Název |
Nastavení názvu sloupce v záhlaví. |
Maska pole |
Formát masky pole. Podrobněji popsáno níže. |
Zobrazení |
|
Šířka |
Můžeme zadat formátování pro šířku daného sloupce. Zobrazí se šířka sloupce s námi požadovaným počtem znaků. Když budeme sloupec rozšiřovat, budou znaky přibývat. Pro nastavení šířky lze používat všechny typy formátu, nejčastěji 'S' nebo 'W'. Opět vybíráme z přednastavených možností. Př.: Ve sloupci Město nastavíme šířku 'S10', zobrazí se Ústí nad L a po roztažení sloupce pak bude zobrazen celý název. |
Zarovnání |
Nastavení zarovnání hlavičky a údajů sloupce vlevo, vpravo nebo na střed. |
Agregace |
Nastavení typu agregace pro daný sloupec (součet, průměr, počet různých). Agregace se aktivuje v pravém dolním rohu modulu. |
Formáty masek pole - Pictures
V poli Maska pole nastavujeme typ formátování sloupce, který se liší podle typu hodnoty. Pro text a pro čísla se používají odlišné typy znaků.
Obr.: Vlastnosti sloupce - Maska pole
Přehled počátečních znaků pro formátování:
N (n) – počáteční znak formátu pro čísla
S (s) – počáteční znak formátu pro string
D (d) – počáteční znak formátu pro datum
T (t) – počáteční znak formátu pro čas
C (c) – speciální formáty data a času zejména pro exporty
U (u) - počáteční znak formátu pro datum a čas GMT
(N) Formát čísla
- Počáteční znak formátu
- Znaménko - znaménko se zobrazuje vždy, nezávisle na nastavení formátu (doporučeno zadávat kvůli zpětné kompatibilitě)
- Bez oddělování tisíců – pokud není tento znak uveden, číslo se zobrazí s oddělenými tisíci (podle nastavení Windows).
- Celkový počet znaků včetně znaménka a oddělovače desetin i tisíců. Podle tohoto počtu je počítána výchozí šířka sloupce.
Pokud má číslo více platných cifer než je uvedeno, je zobrazeno celé se všemi ciframi. Tento počet je důležitý pouze pro výpočet výchozí šířky sloupce. - Desetinná čárka (podle nastavení Windows)
- Počet desetinných míst
Příklad: Zobrazení částky "-1 234 567,89" ve sloupci Cena. Celkový počet znaků včetně mezer a znaménka je 13.
Formát |
Zobrazení |
N15 |
-1 234 568 |
N8 |
-1 234 568 |
N-15 |
-1 234 568 |
N_15 |
-1234568 |
N-_15 |
-1234568 |
N10`2 |
-1 234 567,89 |
N-15`2 |
-1 234 567,89 |
N_15`2 |
-1234567,89 |
N015 |
-000 001 234 568 |
N-015`2 |
-001 234 567,89 |
N-15`2 |
-1 234 567,89 |
Další příklady formátu čísla:
Formát |
Zobrazení |
N3 |
1 28 315 1 518 |
N_3 |
1 28 315 1518 |
N_03 |
001 028 315 1518 |
n-8`2 |
13,01 683,00 -3 328,12 |
n-08`2 |
00013,01 00000,00 -3 328,12 |
n-08`2B |
00013,01 (hodnota 0 bude prázdná) |
(S, D, T) Formát stringu, data a času
String
Zápis |
Formát |
Výsledný formát |
S30 |
Výchozí šířka sloupce bude 30 (em) znaků |
Ústí nad Labem |
S10 |
Výchozí šířka sloupce bude 10 (em) znaků |
Ústí nad L.. (po roztažení sloupce uvidíme celý text) |
Datum
Zápis |
Formát |
Výsledný formát |
D6 |
Formát data podle nastavení Windows |
24.06.2024 |
D5 |
Formát data podle nastavení Windows |
24.06.2024 |
Čas
Zápis |
Formát |
Výsledný formát |
T1 |
hh:nn |
05:35 |
T4 |
hh:nn:ss |
5:35:25 |
T6 |
hh:nn:ss,zzz |
5:35:25,840 |
T11 |
hh:nn (>24 hod) |
35:42 |
T14 |
hh:nn:ss (>24 hod) |
35:42:15 |
T16 |
hh:nn:ss,zzz (>24 hod) |
35:42:15,840 |
T21 |
dhh:nn (>24 hod) |
1d11:42 |
T24 |
dhh:nn:ss (>24 hod) |
1d11:42:15 |
T26 |
dhh:nn:ss,zzz (>24 hod) |
1d11:42:15,840 |
(d= počet dnů, hh = hodiny, nn = minuty, ss = sekundy, zzz=milisekundy)
(C) Formát pro speciální formáty data a času, zejména pro exporty
Příklad: Možnosti nastavení formátu datumu a času, např. 15.03.2021, 16:25.
Zápis |
Formát |
Výsledný formát |
Zápis |
Formát |
Výsledný formát |
C2 |
'yyyy' |
2021 |
C15 |
x hh:nn:ss |
44270d 16:25:43 |
C4 |
'hhnn' |
1625 |
C16 |
'yyyymmddhhnnsszz' |
20210315162543840 |
C8 |
'yyyymmdd' |
20210315 |
C17 |
'yyyymmdd hh:nn:ss' |
20210315 16:25:43 |
C10 |
'yyyy-mm-dd' |
2021-03-15 |
C18 |
'x hh:nn' |
44270d 16:25 |
C11 |
'dd.mm hh:nn' |
15.03 16:25 |
C21 |
'yyyymmdd hh:nn:ss,zzz' |
20210315 16:25:43,840 |
C12 |
'dd.mm hh:nn' |
15.03.2021 16:25 |
C23 |
'yyyy-mm-dd hh:nn:ss,zzz' |
2021-03-15 16:25:43,840 |
C13 |
'dd.mm.yyyy hh:nn:ss' |
15.03.2021 16:25:43 |
C + jakékoliv jiné číslo |
|
2021-03-15 16:25:43 |
C14 |
'yyyy-mm-dd hh:nn' |
2021-03-15 16:25 |
|
|
|
(dd = den, mm = měsíc, yyyy = rok, x = počet dnů)
Vlastní formát datumu lze vytvořit pomocí @, např. @yyyy.dd = 2021.03.
(U) Formát data a času GMT
Formát "U" zobrazuje datum a čas zároveň (jedná se o tzv. světový čas). Zkratka GMT se používala pro vyjádření světového času - podle času na Greenwichském (nultém) poledníku.
Zápis |
Formát |
Výsledný formát |
U2 |
'dd.mm.yyyy hh:mm:ss' (vždy dvouznakový formát data a času) |
06.05.2024 08:15:36 GMT |
U3 |
'dd.mm.yyyy hh:mm:ss' |
21.05.2024 8:15:36 GMT |
U1 |
'dd.mm.yyyy hh:mm:ss,zzz' |
21.05.2024 8:15:36,840 GMT |
Nastavení sloupce a nastavení řádků
V Knize máme možnost zvýraznit vybrané řádky nebo sloupce. Zadávání podmínek je v obou případech stejné. Údaje v kolonce Nastavení sloupce platí pro daný sloupec, údaje v kolonce Nastavení řádků jsou platné pro všechny sloupce.
Stisknutím klávesy F12 se dostáváme do knihy Procedury pro barvy, ve které je uveden seznam procedur. Běžnými klávesami (Insert, F5, F6) editujeme Zkratku, Popis a z číselníku vybereme Funkci. Klávesou Alt+F5 v Prohlížení zadáváme vlastní podmínky funkce. Vyvolá se formulář s názvem Historie - porovnání pole, který je rozdělen na dvě části. V horní části formuláře zadáváme podmínky pro platnost dané funkce a ve spodní části nastavujeme barvy a typy písma.
Obr.: Formulář Historie - porovnání pole - Alt+F5
Položky formuláře:
Vstupní pole |
Vstupní pole pro testování podmínky. Pokud formulář vyplňujeme pro políčko Nastavení řádků, tak ho musíme vyplnit. Když není vyplněno, vyhodnocuje se funkce pro každý sloupec samostatně. Při vyplňování formuláře pro Nastavení sloupce nemusí být vyplněno, podmínky pak platí pro hodnotu pole vybraného sloupce. Pokud je Vstupní pole vyplněno, nabývá funkce stejné hodnoty bez ohledu na vybraný sloupec. |
|
Následují funkce |
Pokud nevyhovuje námi zadaná podmínka, lze zadat podmínku, která se má vyhodnotit jako následující. Tímto způsobem lze vytvořit řetězec za sebou testovaných podmínek. Nevyhovuje-li sloupec podmínce, testuje se následující funkce. Pokud není výsledek ani u poslední podmínky, tak se zobrazuje standardní barva. |
|
Celé číslo |
Nastavení podmínek pro testování čísel v intervalu Od do. |
|
Reálné číslo |
Nastavení podmínek pro testování čísel v intervalu Od do. |
|
Text |
Nastavení podmínek pro testování textového řetězce v intervalu Od do. |
|
Fulltext |
Nastavení podmínek pro testování textu. Používají se speciální znaky: |
|
|
'.' |
povinný znak na první pozici; rozlišuje malá a velká písmenka, |
|
'^' |
povinný znak na první pozici; nerozlišuje malá a velká písmenka, |
|
'*' |
nahrazuje libovolný počet znaků (lze umístit na začátek, doprostřed, na konec), |
|
'?' |
nahrazuje jeden znak. |
Spodní část formuláře slouží pro nastavení a výběr barev a písma v tabulkách. V dokladech rozlišujeme několik typů barev. Základní rozlišení je barva písma a barva pozadí. Tyto barvy pak mohou být v Prohlížení a ve Změně různé. Zvýrazněná barva pozadí odpovídá poloze pravítka.
Barva pozadí v prohlížení |
Základní barva pozadí v Prohlížení je při standardním nastavení "Windows" šedá. |
Barva pozadí ve změně |
Základní barva pozadí ve Změně je při standardním nastavení Windows bílá. Kromě dokladů ve Změně se jedná o všechny tabulky na 0. straně. Po nastavení jiné barvy se změní pozadí odpovídajících položek. |
Zvýrazněná barva pozadí |
Zvýrazněná barva pozadí odpovídá poloze pravítka - základní barva je při standardním nastavení Windows modrá. Po změně barev v tomto políčku se budou měnit barvy pozadí na položkách pravítka. |
Neaktivní zvýrazněná barva pozadí |
Tato barva odpovídá poloze pravítka v okamžiku, stiskneme-li v horní části obrazovky výběrové políčko. Při standardním nastavení Windows se jedná o barvu světle šedou. |
Barva písma |
Změna barvy písma ve Změně a v Prohlížení. Základní barva písma při standardním nastavení Windows ve Změně i v Prohlížení je černá. |
Zvýrazněná barva písma |
Změna barvy písma v položkách pravítka. Základní barva při standardním nastavení Windows je bílá. |
Neaktivní zvýrazněná barva písma |
Neaktivní zvýrazněná barva odpovídá barvě na tzv. „šedém pravítku“, která je černá. |
Písmo |
Na této položce vybíráme různé typy písma z Knihy písem. |
Barvy a písma zadané ve formuláři Parametry větší než mají větší prioritu než barvy a písma zadané v Knihách barev a písem.
Výběr sloupců
Ovlivní uživatelské nastavení zobrazení dat v tabulce. Přidáním nebo odebráním lze zobrazit jen požadované položky.
Obr.: Formulář Výběr sloupců
Ve formuláři Výběr sloupců si zvolíme, které sloupce budou v knize uvedeny. V levé části jsou zobrazena Pole příslušného datového modulu, která máme k dispozici. V pravé části tabulky jsou uvedena pole, která chceme zobrazit v příslušném pořadí. Pole z levé a pravé části můžeme libovolně přesouvat tlačítky Přidat, Přidat vše, Odebrat, Odebrat vše. V pravé části tabulky pomocí tlačítek Nahoru a Dolů volíme uspořádání sloupců.
U každého pole je uvedeno jeho Jméno, sloupec s Ikonou, Zkratka a případně i Popis.
Vytvoření nového sloupce:
Příklad: Do knihy Faktur vydaných chceme přidat nový sloupec, ve kterém bude uvedena „Zkratka 1 zákazníka“.
- Vyvoláme funkci Nastavení tabulky přes Menu modulu Zobrazit, nebo stisknutím pravého tlačítka myši v záhlaví sloupců.
- Zvolíme položku Výběr sloupců a zde stiskneme tlačítko Nový.
- Zobrazí se formulář Vlastnosti sloupce, ve kterém stiskneme tlačítko Pole.
- Vybereme pole CDo (Číslo Dod./Odb.), které se dosadí do formuláře Výběr sloupců. Protože u pole CDo existuje možnost dalšího zanořování, stiskneme ve formuláři tlačítko 1. vazba.
- Nyní máme zobrazenu tabulku datového modulu Dod./Odb., ze které vybereme pole Zkratka 1.
- Ve formuláři Vlastnosti sloupce tak máme vypsán název pole ve tvaru CDo; Zkr.
CDo |
Volba pole z aktuálního datového modulu - v našem případě z modulu Faktur vydaných - Číslo Dod./Odb. |
; |
Označuje další zanoření. |
Zkr |
Volba pole z jiného datového modulu - zde z modulu Dod./Odb. - Zkratka 1. |
- Nově zařazený sloupec se nám automaticky zařadí do pravé části formuláře Výběr sloupců, ve kterém můžeme tlačítky Nahoru a Dolů upravovat jeho umístění.
- Zadávání nového sloupce ukončíme klávesami Ctrl+Enter (nebo tlačítkem OK).
- V knize Faktur vydaných se nyní zobrazil nový sloupec se Zkratkou zákazníka.
Příklad: V knize Faktur vydaných chceme mít uvedeno město zákazníka.
- Na začátku postupujeme stejným způsobem jako u předcházejícího případu.
- V tabulce datového modulu Dod./Odb. zvolíme pole Mes., které se dále zanořuje do číselníku Měst. Protože však nechceme vybírat pole z tohoto číselníku, ale přímo z datového modulu Dod./Odb., ponecháme tlačítko 2. vazba bez povšimnutí.
- Tím se vytvořilo nové pole CDo; Mes.
- Po ukončení práce s formulářem se v knize Faktur vydaných zobrazí nový sloupec Město.
Pohledy
Na záložce Systém v ribbonu si můžeme nastavit pohledy. Pod pojmem pohledy rozumíme kombinaci uložených filtrů, sloupců a řazení. Pohledy slouží k zachování nastavení knihy - sloupců, formátu sloupců, barevného zvýraznění dat, stavu tabulky, podmínek filtru, setřídění atd. Pohledy si můžeme ukládat a v případě potřeby kdykoliv vyvolat. V případě, že pohled obsahuje rovněž spuštění filtru, dochází k aktualizaci dat v tabulce.
Pohledy nalezneme pod tlačítkem a přes správu zobrazíme formulář pro uložení pohledu, veš kterém můžeme definovat jeho název a další vlastnosti.
Obr.: Formulář pro uložení nového pohledu
Popis vybraných polí:
Název |
Název pohledu. |
Popis |
Bližší popis pohledu. |
Spustit filtr |
Z nabídkové tabulky můžeme vybrat z již uložených pohledů. |
Zařazení |
Pole pro zařazení pohledu do skupiny. Do tohoto pole zadáváme název dané skupiny. V rámci této skupiny pak bude pohled zařazen v kontextovém menu. |
Úroveň |
V tomto poli volíme úroveň, pro kterou bude daný pohled uložen. |
Uživatel |
Pole pro výběr uživatele, který bude mít uložený pohled k dispozici. |
Mandant |
Pole pro volbu mandanta, který bude mít uložený pohled k dispozici |
Nastavení tabulek |
Seznam tabulek, u kterých došlo ke změně nastavení sloupců. |
Správa pohledů
Přes tlačítko Pohledy v ribbonu si můžeme otevřít Správu pohledů.
Obr.: Rozbalená nabídka pohledů v knize Zakázky
Po otevření nabídky Správa se zobrazí formulář s nadefinovanými a uloženými pohledy. V tomto formuláři můžeme definovat nové pohledy, mazat uložené a provádět další úpravy. Všechna uložená nastavení se zobrazují v menu pohledů.
Obr.: Formulář pro správu uložených pohledů
Popis ikon:
Otevře formulář pro definici nového pohledu. |
|
Otevře formulář pro definici nastavení pohledů, na kterém aktuálně stojí pravítko. Zde pak můžeme upravovat dané nastavení. |
|
Odmaže ze seznamu uložený pohled, na kterém aktuálně stojí pravítko. |
|
Provede export/import pohledu z/do souboru. |
|
Provede kopii pohledu, na kterém stojí pravítko. |
|
Uživatel všechny konfigurační objekty i jiných uživatelů a může s nimi pracovat. Toto nastavení je podmíněno nastavením práva na servisní zásahy. |
Pohledy lze stejně jako Filtry zařadit do stromu. Do části Zařazení u pohledu je zapotřebí napsat např. Pohled\Zakázky\Omega,..
Obr.: Zařazení pohledu do stromu
Nabídkové tabulky
Při vyplňování dokladů (karet) lze na některých položkách vyvolat klávesou F12 nebo kombinací kláves Alt+Šipka dolů nabídkovou tabulku. V této tabulce je uveden seznam položek, ze kterých lze provést výběr. Šipkami nastavíme pravítko na požadovanou položku a stisknutím klávesy Enter se provede dosazení položky do dokladu.
Obr.: Nabídková tabulka peněžních ústavů
Pokud je zadání položky povinné, objeví se nabídková tabulka automaticky. Tabulka se rovněž objeví, pokud do pole zapíšeme položku, která se nevyskytuje v databázi, a tedy ani v nabídkové tabulce. Program nám nedovolí postupovat dál dřív, než je chyba odstraněna.
Do nabídkové tabulky je možné také přidat další údaj. Po stisknutí klávesy Ins se vyvolá formulář pro zadání nové položky. Do něj zapíšeme požadované údaje a po ukončení zápisu klávesou Ctrl+Enter zařadíme novou položku do tabulky.
Pozn.: V modulu Správce lze přidělit vybraným osobám právo upravovat a doplňovat nabídkové tabulky (popis práv v kapitole Správce - Uživatelé - parametry).
Graficky se nabídková tabulka neliší od standardní knihy dokladů. Dokonce lze zpravidla v nabídkové tabulce provádět shodnou činnost jako v samotné knize dokladů.
Speciálním typem nabídkových tabulek jsou jednoduché číselníky (uložené v databázi SpeStr). Jedná se o různé kódy, střediska apod. Každý údaj v číselníku se skládá ze zkratky a popisu. Zkratku může tvořit nejvýše dvanáct znaků (písmen i číslic). Tato zkratka se zapisuje do dokladů. V číselníku je možné upravovat (klávesou F5) pouze popis, nikoliv zkratku. Výmaz záznamu je pro běžného uživatele nemožný.
Vyhledávání
V programu existuje několik možností, jak vyhledat potřebný doklad, resp. více dokladů. Výhodou je možnost vyhledávání jak v tabulce dokladů, tak v prohlížení jednotlivých dokladů, a to v libovolné stránce dokladu.
Listování
Klávesa Šedé plus listuje vzestupně po jednotlivých dokladech, tedy dopředu.
Klávesa Šedé mínus listuje sestupně po jednotlivých dokladech, tedy dozadu.
Je-li aktivní filtr, uskuteční se listování jen v dokladech odpovídajících nastavení filtru.
Je-li aktivováno Vyhledávání, uskuteční se listování jen v dokladech odpovídajících podmínkám vyhledávání (např. ve fakturách jediného obch. partnera), a to nejen nad doklady, ale i nad tabulkou dokladů. Funkce Vyhledávání je popsána níže.
Klávesy PgUp a PgDn umožní nad tabulkou listování po stránkách nahoru a dolů.
Klávesy Ctrl+Home nastaví v tabulce pravítko na první záznam, klávesy Ctrl+End na poslední.
Pozn.: V knihách modulů a některých jejich záložkách je možné listovat pomocí posuvníku. Jelikož není znám celkový počet záznamů ani pozice v celkové tabulce, posuvník se při listování vrací vždy do své stabilní polohy ve středu lišty. Nelze s ním tedy hýbat, jako v jiných programech. Posouvání v tabulce je možné provádět také kolečkem myši.
Lokátor
Pro snadné vyhledávání zvolených položek, jak v tabulce dokladů, tak i přímo v dokladech v Prohlížení, slouží lokátor, tj. volné políčko s blikajícím kurzorem v záhlaví obrazovky.
Typy lokátorů:
- Číselný - doklad je vyhledán podle svého čísla. Vyhledávání začne po zapsání čísla do lokátoru a stisknutí klávesy Enter. Podstatou je také třídění v rámci číselného klíče - 1, 2, 10. Příkladem číselného lokátoru je tabulka faktur, objednávek apod. Číselným lokátorem není seznam PSČ, bank podle směrných čísel, faktur podle variabilního symbolu atd.
- Znakový - doklad je vyhledán podle svých znaků (zkratky, počátečních písmen názvu). Vyhledání probíhá okamžitě v průběhu zapisování znaků. Není tedy nutno zadávat všechny znaky, ale jen část, a potom provést dohledání šipkami. Příkladem znakových lokátorů jsou databáze zboží, Dod./Odb., PSČ, účetní rozvrh, střediska apod. Podstatou je třídění podle abecedy - 1, 10, 2.
Setřídění:
V některých případech lze ve výběru provést setřídění položek podle různých klíčů. Typickým příkladem je výběr z číselníku PSČ. Zde je potřeba vyhledávat města buď podle směrovacích čísel, nebo podle názvů měst. Mezi jednotlivými typy setřídění se lze přepínat buď horkou klávesou Alt+Z, nebo stisknutím tlačítka 'Z'.
Obr.: Setřídění v knize Dod./Odb.
Upozornění: Poslední zvolené setřídění si program pamatuje, i když z dané knihy „vystoupíte“. Toto pravidlo ovšem neplatí v případě, že vyvoláváte číselník z editovatelných polí. U těchto polí platí, že setřídění bude vždy takové, jaké je implicitně nastaveno pro dané pole. Např. v položce nákupu či prodeje vyvoláte číselník kódů zakázky, ve kterém si nastavíte setřídění podle popisu. Při vkládání další položky však bude setřídění opět podle zkratky.
Kombinací kláves Ctrl+Shift+S je možné v univerzálních formulářích zobrazit lokátor a použít jej pro vyhledávání na jakékoliv straně dokladu v IS K2.
Rychlé vyhledávání Alt+F7
Funkci vyhledávání lze aktivovat stiskem klávesy Alt+F7. Objeví se okno pro zadání podmínek. Po jejich nadefinování a stisknutí tlačítka Hledej se provede první výběr. Tím je hledání zapnuto (ve stavovém řádku obrazovky je označeno aktivní vyhledávání).
Rychlé vyhledávání vrátí odpovídající záznamy podle volby uživatele v podobě označeného textu přímo v knize, nebo ve stavu Kontejner. V takto filtrovaných knihách lze listovat pomocí kláves Ctrl + šedé plus (dopředně) a šedé mínus (zpětně), ale navíc lze v tabulce klávesou F4 nebo Enter do dokladu nahlédnout bez ohledu na zapnuté vyhledávání. (Klávesou Esc se vrátíme zpět do tabulky a můžeme pokračovat v hledání.)
Obr.: Menu vyhledávání v knize Zakázky - Alt+F7
Popis polí:
Hledaný text |
Do tohoto pole vepíšeme hledaný řetězec. |
|
Směr |
|
|
|
Dopředu |
Postup vyhledávání dopředu. |
|
Pozpátku |
Postup vyhledávání pozpátku. |
Od aktuálního záznamu |
Vyhledávání začne od záznamu, na kterém je pravítko. |
|
Upřesnění |
|
|
|
Rozlišovat velikost |
Při vyhledávání se budou rozlišovat velká a malá písmena. |
|
Pouze aktuální sloupec |
Vyhledávání bude probíhat pouze nad sloupcem, ve kterém je kurzor. |
Fulltextové hledání
Fulltextové hledání slouží k vyhledávání vybraných částí textu, které mohou být umístěny na libovolné pozici. V podmínkách výběru jsou vyhrazeny speciální formuláře jak pro rychlé hledání, tak pro filtrování. Tyto navíc umožňují zadávat rozlišování malých a velkých písmen.
Pro fulltextové hledání nepoužíváme žádnou zvláštní klávesu, ale zadáváme ho ve formulářích Pole text, Poznámka text a Vazba text. Tyto formuláře vyvoláme např. při definování podmínek ve formulářích pro Rychlé vyhledávání Alt+F7 (viz odpovídající kapitola).
Obr.: Formulář Pole text
Do pole Text napíšeme text, který chceme vyhledat. Takto napsaný text musí přesně odpovídat hledanému textu, jinak hledání nebude provedeno. Při zadávání hledaného textu můžeme zatrhnout volbu Použít zástupné znaky (*,?). Zástupnými znaky lze nahradit část hledaného textu.
Zástupné znaky ve formulářích:
'*' |
nahrazuje několik různých znaků (lze umístit na začátek, doprostřed, na konec) |
'?' |
nahrazuje jeden konkrétní znak (záleží na umístění) |
Chceme-li zajistit rozlišování malých a velkých písmen, zatrhneme pole Rozlišovat malá a VELKÁ.
Toto hledání můžeme zadávat rovněž při nastavování parametrů sloupců (viz kapitola Základní funkce - Funkce Menu modulu - Zobrazit - Parametry sloupce). Ve formuláři Parametry větší než pak zadáme podmínky na políčku Fulltext. Zde musíme navíc použít znaky pro rozlišení velkých a malých písmen:
'.' |
nahrazuje několik různých znaků (lze umístit na začátek, doprostřed, na konec) |
'^' |
nahrazuje jeden konkrétní znak (záleží na umístění) |
Redukční vyhledávání
Redukční vyhledávání slouží pro rychlé vyhledávání textu. Výhodou redukčního vyhledávání je, že se hledané záznamy filtrují, a právě pouze vyfiltrované záznamy zůstávají zobrazené ve formuláři. Používá se u generovaných formulářů.
Redukční vyhledávání:
- vyhledává ve všech sloupcích formuláře,
- vyhledává podřetězce (i uprostřed slova):
- jednoho slova,
Obr.: Redukční vyhledávání - podřetězec
- více slov, ale pouze v rámci jednoho sloupce,
Obr.: Redukční vyhledávání - podřetězec - více slov
- umožňuje použít zástupné znaky:
- * - pro více znaků ve slově,
Obr.: Redukční vyhledávání - zástupný znak "*"
- ? - pro jeden znak ve slově.
Obr.: Redukční vyhledávání - zástupný znak "?"