Book Contents

Book Index

Základní funkce

Book Contents

Book Index

Filtry Alt+F9

V programu K2 znamenají filtry významnou část práce s daty, ať již se jedná o aktivní práci (vkládání, změnu údajů) nebo o veškerá vyhodnocování.

Pojem Filtr obecně představuje množinu dat nějaké tabulky omezenou podle definovaných kritérií. Znamená to, že pokud pracujeme přímo s daty (filtr není aktivován), vidíme všechny záznamy a vkládání nového záznamu znamená fyzické vytváření nového dokladu. Pokud však filtr aktivujeme, omezí se nám zobrazené záznamy pouze na jistou množinu dat. Vkládání nového záznamu pak představuje výběr z již vytvořených záznamů a jejich vložení do vybraných záznamů filtru.

V programu K2 existují celkem 4 kombinace:

Vše

Kniha

V knize jsou data setříděna podle primárního klíče (u dokladů Kniha - Období - Číslo, u Zboží Zkratka1 atd.). Pokud jsou doklady členěny do knih, jsou zobrazena pouze data jedné knihy! Přepínání mezi knihami se provádí zpravidla klávesou Alt+F10.

Vše

V tomto stavu se zobrazí naprosto všechna data, tedy ze všech knih. Nelze zde ani vkládat nové doklady do databáze, ani vkládat nové doklady do filtru. Tento stav může sloužit především k práci nad úplně všemi daty. Většinou se však nevyužívá.

Kontejner

Rychlý filtr

Je aplikován přímo na Knize. Rychlý filtr využívá pouze indexů dané tabulky, jeho práce je tedy v reálném čase, zapnutí je okamžité, avšak možnosti voleb tohoto filtru jsou omezené.

Kontejner

Nejčastější stav pro vyhodnocení. Do tohoto filtru lze vybírat ze všech dat dané tabulky dle libovolných kritérií.

Základní ovládání filtrů:

Shift+F9

Přepínání ze stavu Kniha nebo Rychlý filtr do stavu Vše nebo Kontejner a zpátky.

Ctrl+F9

Přepínání mezi stavy Kniha a Rychlý filtr a mezi stavy Vše a Kontejner.

Alt+F9

Vyvolání podmínek pro filtrování.

Obr.: Schéma přepínání mezi jednotlivými stavy filtrů

Pro práci s filtry lze používat nejen funkční klávesy uvedené výše, ale také některou z následujících možností:

Obr.: Stavový řádek v knize Faktur vydaných s rozbalenou nabídkou stavů filtru

Book Contents

Book Index

Rychlý filtr

Pro rychlou orientaci v jednotlivých knihách lze použít Rychlé filtry. Tyto filtry pracují v reálném čase a jejich zapnutí je okamžité. Zároveň to znamená, že pokud jiný uživatel v síti vytvoří nový záznam, který vyhovuje podmínkám našeho filtru, objeví se nám tento záznam automaticky na obrazovce (při její obnově). Při zapnutém filtru se nezobrazí všechny položky tabulky, ale jen ty z nich, které vyhovují podmínkám filtru. Program se potom chová tak, jako kdyby v databázích nebyly jiné údaje než ty, které vyhovují zadaným podmínkám filtru. O aktivaci filtru nás informuje popis Rychlý filtr v levém spodním rohu obrazovky.

Př.: Protože práce s rychlým filtrem je ve všech modulech podobná, vysvětlíme si pro jednoduchost zapnutí rychlého filtru nad knihou Faktur vydaných, konkrétně nad tuzemskými fakturami (v horní modré liště obrazovky je nastaven popis Kniha: 10 - Tuzemsko).

Rychlý filtr lze vyvolat nad knihou Faktur vydaných, která se nachází ve stavu Kniha, klávesami Alt+F9. Po jejich stisknutí se vyvolá formulář s podmínkami pro filtrování. Ve formuláři vybereme ty podmínky, které nás při filtrování záznamů zajímají, a potvrdíme jejich nastavení klávesami Ctrl+Enter nebo tlačítkem 'OK'. Tímto se vyfiltrují všechny záznamy, které odpovídají zadaným podmínkám a které náleží do původně vybrané knihy (např. do knihy 10 - Tuzemsko). V levé dolní části obrazovky se zobrazí popis Rychlý filtr.

Obr.: Podmínky Rychlého filtru nad Fakturami vydanými - Alt+F9

Rychlé zapnutí Rychlého filtru:

Rychlý filtr lze zapnout rovněž okamžitě, bez nastavení podmínek výběru. V knize dokladů, která je zobrazena ve stavu Kniha, použijeme klávesy Ctrl+F9. Rychlý filtr bere informaci z té položky, na které je nastaveno modré pravítko, a zapíná určité příznaky nastavení. Opětovné stisknutí kláves Ctrl+F9 stav Rychlý filtr vypíná.

Další možností je stisknutí pravého tlačítka myši v levém spodním rohu kteréhokoliv modulu. Je součástí nabídky stavů knihy.

Př.: Nastavíme-li v knize Faktur vydaných pravítko na fakturu společnosti AB Group, po stisknutí kláves Ctrl+F9 se do filtru vyberou všechny faktury, které jsou vystaveny na tohoto odběratele.

Rychlý filtr v modulech Nákup a Prodej:
  1. Vybereme-li ve formuláři pro zadávání rychlého filtru pole Dodavatel (Odběratel), vyfiltrují se všechny doklady daného dodavatele (odběratele).
  2. Ve formuláři můžeme navíc zatrhnout pole Objednávka (Zakázka) a vybrat si jednu z nabízených možností. Poté se vyfiltrují všechny doklady odpovídající zadanému dodavateli (odběrateli) a objednávce (zakázce).
  3. Doklady je také možné filtrovat podle čísla (nastavení intervalu dokladů výběrem z číselníku).
  4. Máme-li ve formuláři zatrhnuto pole Pouze nedoplacené (v setřídění přes datum) a v knize v setřídění vybránu možnost Datum splatnosti, vyfiltrují se nám všechny nezaplacené faktury ze všech knih. Toto filtrování se provádí bez ohledu na odběratele (dodavatele) zadaného ve formuláři rychlého filtru, protože ten se filtruje při setřídění podle pole Číslo.
  5. V modulu Správce - Parametry uživatele - Nákup a Prodej si můžeme zatrhnout pole Při Ctrl+F9 zatrhnout i hlavičku. Ve formuláři pro rychlý filtr se automaticky zatrhne pole Objednávka (Zakázka). Do výběrového pole vpravo se automaticky dosadí číslo objednávky (zakázky), která odpovídá dokladu, na němž je nastaveno pravítko. Po zapnutí rychlého filtru se vyfiltrují všechny doklady (např. faktury), které mají stejné číslo objednávky (zakázky).

Rychlý filtr zboží:

V knize Zboží můžeme v podmínkách rychlého filtru zadat filtrování podle:

Jednotlivé položky pro výběr filtrování můžeme různě kombinovat.

Obr.: Podmínky Rychlého filtru nad Zbožím - Alt+F9

Book Contents

Book Index

Označování záznamů

Book Contents

Book Index

Hvězdičky

Pomocí hvězdiček můžeme označit záznamy v knize. Tato funkce je významná pro hromadné akce (viz kapitola Základní funkce - Funkce Menu modulu - Formulář) a pro tisk.

Podmínky pro označování záznamů:
  1. V modulu Správce - Parametry uživatele - Obecné zatrhneme pole Výběr více záznamů.
  2. Do knihy event. přidáme sloupec 'S' (Selection).

Pozn.: V případě, že je v Parametrech uživatele zvolen Výběr více záznamů, při implicitním nastavení se sloupec 'S' zobrazí automaticky.

ikona Hvězdička

Hvězdičky lze přidávat a vymazávat třemi způsoby:

Obr.: Hvězdičky a záložky v knize Faktur vydaných

ikona pro označení všech záznamů hvězdičkou.

ikona pro odznačení hvězdičky u všech záznamů (pro hromadné vymazání všech hvězdiček můžeme použít také klávesu F3).

V dolní části obrazovky se ve stavovém řádku ukazuje aktuální počet hvězdiček. Nemáme-li označenu žádnou položku, toto číslo chybí.

Pozn.: pokud uživatel nejdříve označí záznamy a následně změní stav DM (přepnutí mezi stavy kniha/kontejner/filtr), může dojít k rozporu mezi celkovým počtem označených záznamů a počtem označených záznamů zobrazených v tabulce.

Po opuštění programu se hvězdičky automaticky vymažou.

Máme-li v knize záznamy označené hvězdičkou, program se při tisku sestavy RPM nebo AM chová jako při spuštění na filtru.

Book Contents

Book Index

Záložky

V každé knize můžeme vložit deset záložek, které si pamatují pozici určitého záznamu. Záložky jsou označeny čísly 0 - 9, záznamy lze označovat bez ohledu na pořadí záložky. Dvě záložky se stejným číslem existovat nemohou. Pro zobrazení záložek si do knihy můžeme přidat nový sloupec s označením „Zalozka“.

Kniha:

Ctrl+Shift+číslo

Vložení nebo výmaz záložky.

Ctrl+číslo

Provede přesun na řádek s danou záložkou.

ikona Záložka č. 5

Záložky je vhodné používat v tom případě, kdy často používáme určitý záznam. Umožňují nám tedy rychlý přesun mezi záznamy. Stejně jako hvězdičky se záložky po opuštění K2 smažou.

Book Contents

Book Index

Vytvoření kontejneru/filtru z označených záznamů

Z označených záznamů můžeme vytvořit Kontejner. Nad označenými záznamy stiskneme klávesovou zkratku Ctrl+Shift+Alt+F9. Zobrazí se formulář "Práce s kontejnerem", kde jsou dvě možnosti:

pic_4690

Obr.: Spuštění funkce "Práce s kontejnerem"

V univerzálním uživatelském rozhraní je funkce rozšířena také o možnost vytvořit z označeným záznamů Filtr. Po spuštění funkce Ctrl+Shift+Alt+F9 se zobrazí formulář "Vložit označené do...". Na formuláři je navíc pole "Cíl", ve kterém si zvolíme, zda chceme vytvořit kontejner nebo filtr.

pic_4691

Obr.: Spuštění funkce v univerzálním uživatelském rozhraní

Pozn:. Pokud je zvolena možnost Filtr, skryjí se checkboxy pro kontejner, protože nemají pro filtr význam (filtr se vytvoří vždy nový).

Book Contents

Book Index

Jiné kontejnery

V IS K2 lze provádět vzájemnou vazbu mezi více kontejnery pomocí odkazů z jiných modulů.

Kontejnery

Funkce je přístupná přes menu modulu Akce (viz kapitola Základní funkce - Funkce Menu modulu - Akce). Pro modré formuláře je funkce dostupná přes menu modulu Kontejner. Možnost Vytvoření jiného kontejneru vytvoří kontejner položek do vybrané knihy pomocí číselníku Odkazy do kontejneru (v novém UI pomocí stromové nabídky Vytvoření jiného kontejneru). Možnost Přidání do jiného kontejneru přidá do kontejneru ke stávajícím položkám položky odpovídající zadané podmínce. Možnost Odmazání z jiného kontejneru zaručí odmazání vybíraných položek z druhého kontejneru. Tato varianta je vhodná např. v situaci, kdy vytvoříte kontejner všech zákazníků, potom vytvoříte kontejner faktur za platnosti specifických podmínek a pak z kontejneru zákazníků odmažete všechny ty, kteří jsou na vybraných fakturách. Dostanete tak všechny zákazníky, kteří na vybraných fakturách nejsou.

Př. klasické formuláře: Chceme vyfiltrovat všechny faktury vydané, které se vážou na konkrétní výdejky.

Př. univerzální formuláře: Chceme vyfiltrovat všechny faktury vydané, které se vážou na konkrétní výdejky.

Tím se do kontejneru faktur vydaných vyberou všechny faktury, které jsou přes zakázky vázány na tyto výdejky.

Pozn.: V knize Odkazy do kontejneru jsou ve sloupci Položky zařazeny „Svázané doklady“, které se odkazují na 9. stranu dokladů. Tzv. „Položky prodeje“ se váží na 2. stranu dokladů.

Základní vlastností tohoto postupu je především rychlost vytváření kontejneru z jiného modulu. Stejně tak lze např. z kontejneru faktur vybrat do kontejneru Dod./Odb. všechny zákazníky, na které jsou dané faktury vystaveny, nebo lze z kontejneru pokladních a bankovních dokladů vytvořit kontejner všech faktur, které jsou těmito doklady placené apod.

Další možností, jak využít kontejneru jiného modulu, je vybrání jiného kontejneru z podmínek filtru Alt+F9.

Př.: Chceme zjistit, kterými výdejkami jsme vydali konkrétní zboží:

Tím se ve filtru výdejek zobrazí všechny výdejky, které mají na 2. straně položku hledaného zboží.

Filtry

Práce ve filtrech je díky používání SQL dotazů velmi efektivní.

Př.: Chceme vytvořit filtr všech aktivit brněnských firem.

Po stisknutí tlačítka OK se provede požadovaný filtr všech aktivit vybraných brněnských firem.

Book Contents

Book Index

Uložení kontejneru

Každý uživatel si může vytvářet zálohy každého kontejneru. Toto se provádí nad knihou filtrovaných dokladů. Funkci lze spustit z nabídky menu modulu Formulář - Kontejner - Pokročilé - Načtení/Uložení kontejnerů. Vyvolá se kniha Načtení a uložení kontejneru, která obsahuje seznam všech dostupných záloh kontejnerů.

Uložení kontejneru se provádí stisknutím klávesy Ins a zadáním pořadového čísla a případného popisu kontejneru. Klávesou F2 danou zálohu kontejneru uložíme.

Chceme-li načíst kontejner, opět zvolíme nabídku z menu modulu Formulář - Akce - Kontejner - Pokročilé - Načtení/Uložení kontejneru. V tabulce vybereme pravítkem požadovaný kontejner a volbu potvrdíme stisknutím tlačítka Načíst.

Book Contents

Book Index

Filtry

V programu K2 si může uživatel, kromě filtrování Alt+F9, jednoduchým způsobem vytvořit vlastní výběry dat, se kterými chce pracovat. Pomocí SQL dotazů je práce s daty mnohem rychlejší, jednodušší a variabilnější.

Filtry můžeme vytvářet 4 způsoby:

  1. Na 0. straně z pole záznamu.
  2. Na kartě dokladu z konkrétního pole.
  3. Na "gridu" karty dokladu - naplněném i prázdném.
  4. Z formuláře podmínek (ikona pic_328i).
  5. Z menu filtru (ikona pic_295i).

Pozn.: Jednotlivé způsoby vytváření filtrů jsou blíže popsány v kapitole Vytvoření filtrů (včetně příkladů).

Nadefinovaný filtr si program pamatuje i po opuštění dané knihy. Máme-li vytvořený filtr, můžeme libovolné záznamy v něm odmazat pomocí kombinace kláves Delete.

Pro práci s filtry si můžeme nadefinovat operace ve velkých tabulkách (bližší popis viz Parametry mandanta - 1. strana tlačítko Vlastnosti) a v Parametrech uživatele nastavit některé vlastnosti formulářů.

Filtry můžeme zařadit i do okna pro spouštění sestav a skriptů (F9) do dávky.

V každém modulu je na 0. straně nástrojová lišta s tlačítky mimo jiné pro definování filtrů:

pic_291i

Posune pravítko na první záznam v seznamu.

pic_292i

Posouvá pravítko o jeden řádek nahoru.

pic_293i

Posouvá pravítko o jeden řádek dolů.

pic_294i

Posune pravítko na poslední záznam v seznamu.

Obnova (F3).

Hledání (Alt+F7) - zobrazí formulář pro hledání v textu.

Označí všechny záznamy hvězdičkou.

Zruší hvězdičky u všech označených záznamů.

Zobrazí formulář, ve kterém definujeme název pohledu a některé jeho vlastnosti. Stiskneme-li pouze pic_301i, zobrazíme seznam uložených pohledů.

pic_295i

Zobrazí formulář pro definici podmínek filtru. Stisknutím pic_301i zobrazíme seznam vytvořených filtrů a kontejnerů, které můžeme spustit.

pic_296i

Zobrazí formulář pro definici sloupců. Po stisknutí pic_301i se zobrazí možnosti zobrazení sloupců.

pic_297i

Zobrazí formulář pro definici řazení filtrů. Po stisknutí pic_301i se zobrazí nabídka pro řazení filtrů.

pic_311i

Seskupí záznamy do skupin. (Tato ikona je přístupná pouze po vybrání řazení filtru.)

pic_298i

Export filtru do MS Excel.

pic_368i

Spustí návrh automatické sestavy nad knihou. V tomto návrhu lze zvolit tisknuté sloupce, jejich setřídění, případně seskupení. Jednotlivé sloupce lze také sečíst či vybrat jinou agregační funkci. Je možnost výslednou sestavu spustit, uložit anebo upravit tento návrh také v AM editoru.

Po rozbalení nabídky pomocí ikony pic_301i jsou u jednotlivých položek zobrazeny příznaky:

pic_302i

Označuje nastavení, které je aktuálně zobrazováno.

G

Globální filtr, tzn. přístupný pro všechny uživatele.

S

Filtr přístupný pro vybranou skupinu.

U

Filtr je dostupný jen pro daného uživatele (pro toho, který jej vytvořil).

Přidání a odmazání záznamů z/do filtru:

Shift+Ins

V knize ve stavu "filtr" tato klávesová zkratka otevře tuto knihu ještě jednou (v novém okně) a pomocí klávesy Enter umožní vložit záznam z této nově otevřené knihy do filtru.

Shift+Del

V knize ve stavu "filtr" tato klávesová zkratka odmaže záznam, na kterém máme nastaveno pravítko.

Book Contents

Book Index

Filtry - podmínky

Stiskneme-li u ikony pic_328i pouze tlačítko s šipkou pic_301i, zobrazíme si nabídku uložených filtrů a nabídku možností pro práci s nimi.

pic_1039

Obr.: Rozbalená nabídka filtrů na knize Zakázky

Popis nabídky Filtr:

Vytvořit filtr

Zobrazí formulář Porovnávací podmínky (viz kapitola Záložka Podmínky).

Přidat podmínku

Přidá do aktuálního filtru k již zadaným podmínkám další.

Vypnout

Přepne z filtru zpět do stavu Kniha.

Správa

Po otevření nabídky Správa se zobrazí formulář pro správu filtrů.

Načíst/Uložit do souboru

Uloží nebo načte uložený soubor "*.xml".

Poslední použitý

Znovu vyfiltruje záznamy podle posledně použitého filtru.

Popis nabídky Kontejner:

Vytvořit

Záznamy z aktuálního filtru vloží do kontejneru (tabulka bude ve stavu Kontejner).

Přidat

Záznamy z aktuálního filtru přidá do kontejneru.

Odmazat

Vymaže záznamy z kontejneru (tabulka ve stavu Kontejner.).

Pozn.: Vytvořit, Přidat a Odmazat mají stejnou funkčnost jako tlačítka ve formuláři Filtr (viz kapitola Záložka Podmínky).

Filtry - PRÁVA

Úroveň Globální, Mandant, Skupina

Uživateli byla přidána 3 nová práva, která umožňují povolit ukládání konfiguračních objektů (např. pohled, filtr, sloupce, řazení, automatická sestava).

Uživatel tato práva nalezne v knize Uživatelé na 5. straně: SprávcePřístup k úrovni nastavení.

Book Contents

Book Index

Definice podmínek filtru

Po stisknutí ikony pic_328i se zobrazí formulář pro definici podmínek filtru.

Book Contents

Book Index

Záložka Výběr

pic_1037

Obr.: Formulář pro definování názvu vytvářeného filtru - záložka Filtr

Popis polí:

Název filtru

Uživatelem zadaný název filtru (bude se zobrazovat v nabídce filtrů po stisknutí pic_301i u ikony pic_328i. Při uložení je toto pole povinné.

Popis

Bližší popis filtru.

Maximální počet záznamů

Jestliže vepíšeme konkrétní číslo, vybere se pouze prvních "x" záznamů (podle zadané hodnoty).

Př.: Vepíšeme číslo 10. Vybere se pouze prvních 10 nalezených záznamů odpovídající podmínkám filtru.

Znovu spustit při obnově (F3)

Je-li toto pole zatrženo, pak se při stisknutí klávesy F3 automaticky spustí filtrování podle tohoto filtru.

Testovat právo na záznam

Zatržením tohoto pole se otestuje, zda uživatele má právo na vybíraný záznam. Implicitně je toto pole nezatržené.

Místo vyhodnocení

Informace o místě, na kterém probíhá vyhodnocování dotazu (na klientu, serveru nebo smíšeném).

Pozn.: Vyhodnocování na klientu není příliš efektivní.

Book Contents

Book Index

Záložka Podmínky

pic_1034

Obr.: Formulář pro definování podmínek filtru - záložka Podmínky

Na 2. straně formuláře vkládáme podmínky filtru. Vložení podmínek se provádí klávesou Insert. Pro změnu již vložené podmínky stiskneme klávesu Enter na dané podmínce. Nebo můžeme podmínku, na které stojí pravítko, pouze potlačit stisknutím ikony pic_306i nebo klávesou F4 (zaktivnění potlačené podmínky provedeme stejným způsobem - ikonou nebo klávesou F4). Výmaz podmínky provedeme klávesou Delete.

Pro práci s filtry slouží i tyto ikony:

Uloží změny ve formuláři.

Pic_1031i

Uživatel vloží do filtru novou podmínku. Po stisknutí této ikony nebo klávesy Insert se zobrazí formulář pro výběr typu podmínky.

pic_1035

Obr.: Formulář pro výběr typu filtrovací podmínky

 

Porovnávací podmínka

Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Porovnávací podmínka otevřeme formulář pro definici této podmínky.

 

 

Omezí doklady datového modulu na základě porovnání hodnoty určitého pole(í)..

 

 

pic_2110
Obr.: Formulář pro definici porovnávací podmínky

 

 

Jiný kontejner

Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Jiný kontejner otevřeme formulář pro definici podmínky jiného kontejneru.

 

 

Omezí výsledek filtru jednoho datového modulu podle dat z kontejneru jiného datového modulu a zadané podmínky.

 

 

pic_1124

Obr.: Formulář pro definici jiného kontejneru

 

Jiný filtr

Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Jiný filtr otevřeme formulář pro definici podmínky jiného filtru.

 

 

Vybere doklady z položkového datového modulu jiného datového modulu. Jiné filtry umožňují použít filtry nadefinované pro datový modul A v datovém modulu B, který obsahuje vazbu do A.

 

 

pic_2111
Obr.: Formulář pro definici jiného filtru

 

Položková podmínka

Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Položková podmínka otevřeme formulář pro definici této podmínky.

 

 

Vybere doklady z datového modulu na základě porovnání hodnoty podmínky s hodnotou pole položkového datového modulu.

 

 

pic_2112
Obr.: Formulář pro definici položkové podmínky

 

Neřízený příkaz SQL

Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Neřízený příkaz SQL otevřeme formulář pro definici podmínky.

 

 

Slouží pro definici vlastních podmínek psaných jazykem SQL.

 

 

pic_1036

Obr.: Formulář pro definici neřízeného příkazu SQL

 

 

Při ručním zadávání dotazu vepíše uživatel název své podmínky a na druhou záložku vloží SQL kód.

 

Vnořená podmínka

Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Vnořená podmínka otevřeme formulář pro definici této podmínky.

 

 

Do formuláře vkládáme podmínky, mezi kterými je možné přepínat operátor "nebo" a "a současně".

Operátor "nebo" znamená, že bude výběr vytvořen z takových záznamů, které vyhovují alespoň jedné z podmínek.

Operátor "a současně" znamená, že bude výběr vytvořen z takových záznamů, které vyhovují současně vložené podmínce.

 

pic_3071

Obr.: Formulář pro definici vnořené podmínky

 

Záznamy z kontejneru

Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Záznamy z kontejneru otevřeme formulář pro zapnutí kontejneru.

 

 

Omezí již existující kontejner ve stejném datovém modulu, jako je tvořený filtr.

 

 

pic_2113
Obr.: Formulář pro výběr záznamů z kontejneru

 

Aktuální firma

Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo pomocí klávesy Enter na položce Aktuální firma otevřeme formulář pro definici této podmínky.

 

 

"Vyfiltruje" záznamy vztahující se k aktuálně nastavené firmě v systému K2.

 

 

pic_3354
Obr.: Formulář pro výběr záznamů pro aktuální firmu

Odstraní podmínku, na které stojí pravítko.

pic_293i

Provede test filtru.

pic_304i

Ve filtru posune podmínku, na které stojí pravítko o jedno místo nahoru.

pic_305i

Ve filtru posune podmínku, na které stojí pravítko o jedno místo dolů.

pic_306i

Potlačí podmínku, tzn. nebude na ni při filtrování brán zřetel. (Podmínka bude přeškrtnutá, dokud se stisknutím této ikony opět nezaktivní.)

Ve spodní části formuláře jsou přístupná tlačítka:

Kontejner - obsahuje tato tlačítka:

Vytvořit

Po stisknutí tohoto tlačítka vloží filtr podle nadefinovaných podmínek do kontejneru (tabulka bude ve stavu Kontejner). Spuštění provedeme i klávesami Alt+V.

Přidat

Stisknutím tlačítka se přidají do kontejneru (stav Kontejner) záznamy podle zadaných podmínek ve Filtru. Spuštění provedeme i klávesami Alt+P.

Odmazat

Tímto tlačítkem vymažeme záznamy z kontejneru (tabulka ve stavu Kontejner), které vyhovují nadefinovaným podmínkám filtru. Spuštění provedeme i klávesami Alt+O.

Omezit

Po stisknutí tohoto tlačítka se z kontejneru (tabulka ve stavu Kontejnre) odmažou všechny záznamy, které nevyhovují zadaným podmínkám filtru. Spuštění provedeme i klávesami Alt+E.

Vyprázdnit

Tímto tlačítkem odmažeme z kontejneru všechny záznamy. Spuštění provedeme i klávesami Alt+Z.

Test filtru

Stiskneme-li toto tlačítko, zobrazí se formulář, ve kterém jsou zobrazeny výsledky testu filtru. Na základě této zkoušky můžeme zjistit, jak efektivní je nadefinovaný filtr.

Tlačítko Kontejner je přístupné i ve formuláři podmínky "Zadat před spuštěním".

Tlačítka pro filtr:

Spustit

Po stisknutí tlačítka se spustí nadefinovaný filtr. Spuštění provedeme i klávesami Ctrl+F9.

Storno

Tímto tlačítkem uzavřeme formulář. Pokud budou na formuláři provedeny změny, které nebyly uloženy, zobrazí se dotaz, zda chceme změny uložit či ne. Pro zrušení formuláře můžeme použít i klávesu Esc.

Seznam datových polí

Při definování podmínek vybíráme pole ze seznamu datových polí. Je-li u pole ve sloupci "V" ikona , existuje u tohoto pole vazba do jiné tabulky a jejích polí. Klikneme-li na tuto ikonu, zobrazí se seznam těchto polí a ve spodní části formuláře Filtr se vytvoří další záložka. Při každém dalším zanoření se zobrazí nová záložka. (Při rozsáhlejším zanoření se zobrazí vedle záložek šipky pro jejich listování.) Klikneme-li na jiný uzel, změní se zanoření a tedy i záložky podle nově vybraného. Stisknutím klávesy Backspace zrušíme veškerá zanoření až do úrovně, na které právě stojíme.

Stojíme-li pravítkem na některém z polí, můžeme konkrétní položku v seznamu vyhledat také tak, že napíšeme začátek jména pole a pravítko se podle toho přesune na nejbližší možné. Podle toho, ve kterém sloupci stojí pravítko, v tom sloupci se název pole hledá. (Zanořená pole nejsou při vyhledávání brána v potaz!)

Ikony ve sloupci "T" identifikují, o jaký typ pole se jedná, a tedy jakou může nabývat hodnotu (viz např. pole Datum nebo Čas).

Ve sloupci "!" jsou jednotlivá datová pole barevně odlišena:

 

Počítané pole. Vyhodnocuje se na klientu.

 

Fyzické pole. Vyhodnocuje se na serveru.

 

Fyzické pole s indexem, a tedy nejvhodnější pole pro vyhledávání. Vyhodnocuje se na serveru.

Nejvhodnější je tedy používat podmínku na fyzické pole s indexem (tmavě zelená), popř. podmínku na fyzické pole (světle zelená). A pokud budeme chtít použít podmínku na počítané pole (žlutá), pak nejlépe v kombinaci s jednou z předchozích ("smíšená podmínka"). Na základě zvolené podmínky se vyplňuje pole Místo vyhodnocení na záložce filtru Filtr.

Book Contents

Book Index

Podmínka

Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši nebo klávesou Enter otevřeme podmínku vloženou do Filtru.

pic_1040

Obr.: Otevřená položka ve Filtru - záložka Podmínky

Popis vybraných polí:

Filtrovací operátor

Kromě matematických operátorů ("rovná se", "větší než" apod.) můžeme filtrovat pomocí dalších porovnávacích operátorů:

 

  • obsahuje - podmínka bude filtrovat záznamy, které obsahují řetězec zadaný v poli Hodnota,
  • mezi - definujeme interval výsledného filtru (např. datum),
  • v seznamu - seznamem je výčet hodnot zadaný v poli Parametry,
  • prázdný - pole, které se filtruje, je prázdné (nemá vyplněnou žádnou hodnotu, např. datum potvrzení, které bývá nulové).

Podle zvoleného operátoru se mění pole ve formuláři nebo jejich přístupnost.

Kde

Pole se zobrazuje v případě, kdy je v poli Filtrovací operátor vyplněna hodnota "Obsahuje". V tomto poli zvolíme, ve které části názvu porovnávaného datového pole bude obsažen řetězec z pole Hodnota(y).

 

  • kdekoliv
  • na začátku
  • přesně

Hodnota(y)

Do tohoto pole napíšeme "hodnotu", podle které má podmínka filtrovat záznamy. Jestliže řetězec hodnoty neobsahuje hvězdičku (coby zástupný znak), budou do filtru zařazeny záznamy, které přesně odpovídají zadané hodnotě.

Typ hodnoty

V tomto poli zvolíme typ zadané hodnoty:

 

  • Konstanta - implicitně nastaveno. Vyhodnocuje podle hodnoty, která je zadaná.

 

  • Výraz - před spuštěním filtru se jednorázově vyhodnotí hodnota použitého výrazu a výsledek se dosadí jako skutečná hodnota pro filtrování.

 

  • Datové pole - v tomto případě je hodnotou identifikátor datového pole.

Zatrhávací pole se mění podle vybraného datového pole či filtrovacího operátoru:

 

Potlačit

Zatržením pole nebude tato podmínka při filtrování akceptována.

 

Negace

Je-li toto pole zatrženo, pak se do filtru uloží všechny záznamy, které neobsahují zadanou hodnotu.

 

Zadat před spuštěním

Zatrhneme-li toto pole, pak se vždy při spuštění filtru, který obsahuje podmínku s tímto zatržením, zobrazí formulář, ve kterém můžeme podmínku upravit (např. datum od - do).

Pro typy hodnoty "Konstanta" a "Výraz" ve formuláři můžeme:

1. změnit hodnotu parametru, která se použije při spuštění filtru. Pro typ hodnoty "Konstanta" se upravená hodnota zapamatuje a nabídne se uživateli i při dalším spuštění. Pro typ hodnoty "Výraz" se vždy přednabídne hodnota získaná vyhodnocením výrazu.

2. před spuštěním podmínku "Potlačit" (nebo naopak "Povolit"), pomocí klávesy F4

Pro typ hodnoty "Datové pole" lze podmínku pouze "Potlačit" nebo "Povolit", pomocí F4.

 

Odkazem

Zvolíme-li jako filtrovací operátor volbu "<>", "=" nebo "v seznamu", můžeme přepínat (u polí, kde je to možné, např. kniha, období atd.) způsob zadávání mezi přímou (číslo, ID) a odkazovou (Zkratka) hodnotou, která je výkonově mnohem efektivnější.

Zadávání odkazem vyžaduje existující hodnotu, není tedy možné zadat neexistující zkratku ani číslo/ID. Pokud k tomu dojde, je k parametru doplněn sufix "<--" indikující chybnou hodnotu a podmínku nelze uložit.

 

Zástupné znaky

Zvolíme-li jako filtrovací operátor volbu "obsahuje", můžeme při zadávání hodnoty v Parametru, pokud neznáme celý název, použít zástupné znaky (např. chceme-li filtrovat podle pole Popis).

Toto pole bude automaticky zatrženo, máme-li v Parametrech uživatele - Prostředí - tlačítko Další možnosti - Lokátor zatrženo pole Používat zástupné znaky.

Zástupné znaky lze vypnout pouze pokud je v poli Kde nastavena hodnota Přesně.

Pokud je v poli Kde nastavena hodnota Kdekoliv, nebo na Začátku, nelze tyto znaky ve formuláři vypnout.

 

Rozlišovat velikost

Při zatrhnutí tohoto pole se ve filtrovacích podmínkách berou v úvahu malá a velká písmena. To znamená, pokud zadáme do podmínky popis, který přesně neodpovídá hledanému textu, záznamy nebudou do filtru uloženy.

 

Porovnat včetně času

Pole je přístupné v případě výběru datového pole typu "DateTime". Je-li toto pole zatrženo, hodnoty se porovnávají včetně času, pokud zatrženo není, porovnává se pouze datum bez času.

Ve spodní části formuláře je k dispozici tlačítko:

Kontejner

 

Tlačítko obsahuje volbu Vytvořit (Alt+V). Po stisknutí tohoto tlačítka se záznamy odpovídající zadaným podmínkám vloží do kontejneru (tabulka bude ve stavu Kontejner). Spuštění provedeme také klávesami Alt+V.

Pozn.: Pokud vytváříme filtr, pomocí něhož budeme vybírat záznamy, kde text začíná "_" podtržítkem, v definici podmínky v poli Hodnota musíme podtržítko vložit do hranatých závorek [_] (viz. obr. níže).

pic_2848

Obr.: Definice podmínky pro hledání textu začínající "_"

Book Contents

Book Index

Vytvoření filtru

Na 0. straně:

  1. Stisknutím pravého tlačítka myši v poli záznamu vyvoláme nabídku, ze které můžeme vytvářet filtry nebo přidávat podmínky k již existujícím filtrům. (Možnosti v nabídkové tabulce mají stejnou funkčnost jako možnosti nabídky po stisknutí pic_301i u ikony pic_328i. (Bližší popis viz Správa podmínek.))
  2. Po výběru jedné z možností se zobrazí formulář porovnávací podmínky (bližší popis viz Podmínka).
  3. Po vyplnění polí porovnávací podmínky a stisknutí tlačítka Spustit se v knize vytvoří filtr podle zadané podmínky.

pic_1149

Obr.: Otevřená nabídková tabulka po stisknutí pravého tlačítka myši

Z karty dokladu:

  1. Stisknutím pravého tlačítka myši v libovolném poli vyvoláme nabídku, ze které můžeme vytvářet filtry, přidávat podmínky k již existujícím filtrům nebo přidávat vybrané pole do sloupců zobrazovaných na 0. straně.
  2. Po výběru jedné z možností (Vytvořit filtr nebo Přidání podmínky) se zobrazí formulář porovnávací podmínky (bližší popis viz Podmínka).
  3. Po vyplnění polí porovnávací podmínky a stisknutí tlačítka Spustit se v knize vytvoří filtr podle zadaných podmínek.

pic_1153

Obr.: Otevřená nabídková tabulka po stisknutí pravého tlačítka myši - volba Vytvořit filtr

Z položkového formuláře:

Filtr z položkového formuláře funguje obdobným způsobem jako filtr z karty dokladu. Filtr se spouští stisknutím pravého tlačítka myši na libovolném poli položkového formuláře. U většiny formulářů nabídka obsahuje Vytvořit filtr a Přidat podmínku. U některých je v nabídce navíc možnost Přidat do sloupců.

Z "gridu" karty dokladu:

Vytvoření filtru nebo přidání podmínky na "gridu" dokladu provedeme stisknutím pravého tlačítka myši na položce na požadovaném poli a zvolením možnosti Vytvořit filtr nebo Přidat podmínku. Stejným způsobem lze vytvořit filtr nebo přidat podmínku na "gridu", který neobsahuje žádnou položku. Stisknutí pravého tlačítka myši provedeme kdekoliv na "gridu". Do definice filtru se pak předvyplní podmínka na pole, jehož sloupec je právě aktivní.

Z formuláře podmínek:

  1. Stisknutím ikony pic_328i otevřeme formulář se seznamem polí daného datového modulu, ve kterém nadefinujeme filtrovací podmínky (bližší popis viz Záložka podmínky a Podmínka).
  2. Tlačítkem OK se v knize vytvoří filtr podle vložených podmínek.

Z menu filtru:

  1. Stisknutím pic_301i u ikony pic_328i otevřeme nabídku filtrů a vybereme Vytvořit filtr.
  2. Zobrazí se formulář porovnávací podmínky (viz Podmínka).
  3. Stisknutím pic_018i.png otevřeme nabídku podmínek Datového pole.
  4. Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši (nebo klávesou Enter) vložíme vybranou podmínku do Datového pole (bližší práce s podmínkami viz kapitola Záložka podmínky).
  5. Zvolíme filtrovací operátor, případně zatrhneme další nastavení.
  6. Po stisknutí tlačítka Spustit se v knize vytvoří filtr podle zadaných podmínek.

Book Contents

Book Index

Příklad - Filtr z 0. strany

Chceme vytvořit filtr zboží, které má ve sloupci Dispozice větší než 150.

pic_1154

Obr.: Formulář porovnávací podmínky s předvyplněnými hodnotami

Book Contents

Book Index

Příklad - Filtr z karty dokladu

Chceme vytvořit filtr rezervačních listů, které mají koncové datum rezervace zboží k 27.02.2009.

pic_1155

Obr.: Nabídková tabulka pole otevřená po stisknutí pravého tlačítka myši

pic_1156

Obr.: Vyplněný formulář porovnávací podmínky pro koncové datum rezervace

Pokud bychom chtěli vytvořit filtr z rezervačních listů, jejichž koncové datum rezervace je např. v rozmezí od 14.6.2010 do 25.6.2010, vybereme v porovnávací podmínce jako filtrovací operátor "mezi" a do Parametrů napíšeme požadovaná data.

Book Contents

Book Index

Příklad - Filtr s výrazem

Chceme vytvořit filtr z objednávek vydaných, které byly vystaveny v minulých čtrnácti dnech.

pic_1152

Obr.: Vyplnění polí porovnávací podmínky pro filtr objednávek vystavených v minulých 14-ti dnech

Stiskneme-li tlačítko Přeložit, program provede kontrolu syntaxe zadaného skriptového výrazu (v našem příkladu "DATE -14").

Příklad - Filtr s výrazem pro datumovou podmínku

Při výběru datumové podmínky můžeme mít uveden výraz napsaný v K2 skriptu (Typ hodnoty = "Výraz"). Výraz lze vepsat přímo do pole Hodnota, nebo může uživatel v tomto poli pomocí rozbalovací šipky vyvolat okno s editorem skriptu. Pro usnadnění sestavení výrazu slouží nové tlačítko Pomocník, které umí sestavit nejčastěji používané výrazy.

pic_2150

Obr.: Formulář pro doplnění hodnoty podmínky typu "Výraz"

Pomocníka lze vyvolat i pomocí tlačítka, umístěného ve formuláři definice podmínky v poli Hodnota vedle rozbalovací šipky.

pic_2199

Obr.: Tlačítko Pomocník na formuláři pro definici podmínky

pic_2152

Obr.: Formulář po stisknutí tlačítka Pomocník

Např. pokud chceme sestavit výraz, který vrací datum vystavení faktury posledního dne následujícího měsíce, pak vyplníme:

V poli Výsledný skriptový výraz je požadovaný výraz a pod ním i jeho aktuální hodnota. Po stisku OK se výraz přenese do editoru a pak i do  podmínky.

pic_2154
Obr.: Formulář po stisknutí tlačítka Pomocník - nadefinovaná podmínka

pic_2153

Obr.: Formulář pro doplnění hodnoty podmínky typu "Výraz" - nadefinovaná podmínka

Book Contents

Book Index

Příklad - Filtr z položkového formuláře

Chceme vytvořit filtr faktur vydaných, které obsahují položky typu Potraviny.

pic_2268
Obr.: Nabídková tabulka pole otevřená po stisknutí pravého tlačítka myši

pic_2269
Obr.: Vyplněný formulář porovnávací podmínky pro kód zboží

Book Contents

Book Index

Příklad - Filtr z formuláře podmínek

Chceme vytvořit filtr z výdejek vystavených v týdnu od 11.01.2017 do 31.01.2017 pro firmu OMEGA s.r.o.

  • v poli Filtrovací operátor vybereme "mezi",
  • v poli Hodnota(y) vyplníme požadovaná data - od "11.01.2017" do "31.01.2017",
  • tlačítkem OK uložíme podmínku do Filtru.
    • Firma (v poli Popis) a dvojitým stisknutím levého tlačítka myši otevřeme formulář porovnávací podmínky:
  • do pole Hodnota(y) dosadíme z vyvolané knihy firem "OMEGA s.r.o.",
  • zatržením pole Odkazem můžeme v poli Hodnota(y) přepínat mezi přímou ("35") a odkazovou ("OMEGA") hodnotou.
  • tlačítkem OK uložíme podmínku do Filtru.

pic_1157

Obr.: Formulář podmínek s otevřenou porovnávací podmínkou (filtr firmy OMEGA s.r.o.)

pic_3669

Obr.: Formulář podmínek s otevřenou porovnávací podmínkou (filtr firmy OMEGA s.r.o.) se zatrhnutou volbou Odkazem

Book Contents

Book Index

Příklad - Filtr s jiným kontejnerem

Chceme vyfiltrovat všechny faktury vybraných zákazníků, u kterých nebyla provedena žádná platba (tedy faktury, jejichž Datum zaplacení je nulové).

pic_1150

Obr.: Otevřená nabídka možných jiných kontejnerů faktur vydaných

Pozn.: V případě, že si nejsme jisti, jak se datové pole jmenuje, můžeme tento název zjistit stisknutím pravého tlačítka myši na hledaném poli (viz zadávání podmínky pro filtr adresáta v příkladu filtru).

Vytvořený filtr můžeme vytisknout standardním způsobem (v našem příkladu sestavou Seznam faktur setříděný podle dodavatele/odběratele).

pic_1151

Obr.: Seznam neuhrazených faktur vydaných setříděný podle zákazníků z filtru

Book Contents

Book Index

Příklad - výběr s křížovým výběrem

Chceme vybrat všechny zakázky, jejichž odběratel má ve zkratce obsaženo "Tesco".

pic_2161

Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr zkratky "Tesco"

pic_2162
Obr.: Otevřená nabídka možných jiných filtrů zakázek

pic_2163

Obr.: Jiný filtr ve filtru - Dodavatelé - odběratelé

pic_2164

Obr.: Formulář podmínek filtru s nadefinovanými podmínkami

Book Contents

Book Index

Příklad - Filtr podle pole z jiné knihy

Chceme vytvořit filtr ze zakázek, které mají částku brutto vyšší než 50 000 Kč a odběratel sídlí v kterékoliv části Ostravy.

pic_1145

Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr částky brutto

pic_1040

Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr všech částí města Ostrava

  • Stisknutím OK se provede filtr podle zadaných podmínek.

Vytvořený filtr můžeme uložit do menu filtrů. Také můžeme filtr vytisknout standardním způsobem (např. sestavou Seznam zakázek).

Book Contents

Book Index

Příklad - výběr s položkovou podmínkou

Chceme vybrat všechny faktury vydané, na kterých ještě nebyla čerpaná záloha.

pic_2116
Obr.: Otevřená nabídka možných položkových podmínek faktur vydaných

pic_2119
Obr.: Otevřená nabídka možných porovnávacích podmínek položkového modulu Advances - Deduction (Čerpání)

Nezávislé položkové podmínky

Chceme vybrat všechny zakázky, které obsahují položku se zbožím "MILKA" a neobsahují položku se zbožím "VÍNO".

pic_2165

Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr zboží obsahující "Milka"

pic_2166

Obr.: Formulář podmínek filtru s nadefinovanou podmínkou, výběr položkové podmínky

Obr.: Formulář se seznamem položkových datových modulů zakázek

pic_2168
Obr.: Formulář podmínek filtru s nadefinovanou podmínkou, výběr porovnávací podmínky

pic_2169

Obr.: Nadefinovaná porovnávací podmínka pro zboží obsahující "Víno"

pic_2170

Obr.: Formulář s nadefinovanými podmínkami filtru pro zboží

Book Contents

Book Index

Příklad - Filtr s vnořenou podmínkou

Chceme vybrat všechny položky platebních dokladů typu "bankovní výpis" nebo "pokladní doklad", jejichž položky jsou typu faktura přijatá, faktura vydaná, záloha přijatá nebo záloha poskytnutá.

pic_3072
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr typu položky pokl. dokladu

pic_3073
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr typu položky bank. výpisu

Pozn.: Podmínky ve filtrech jsou uspořádány do stromové struktury, podmínky na stejné úrovni patřící pod stejný uzel jsou vyhodnocovány buďto "A SOUČASNĚ" (nutné podmínky) nebo "NEBO" (postačující podmínky). Na nejvyšší úrovni jsou podmínky vždy vyhodnocovány "A SOUČASNĚ". Další úrovně (zanoření ve stromu) lze vytvářet pomocí podmínky typu "Vnořená podmínka", u které lze nově nastavit způsob vyhodnocení buďto "A SOUČASNĚ" nebo "NEBO".

Book Contents

Book Index

Příklad - Záznamy z kontejneru

Z kontejneru zakázek na zákazníka Ab Group chceme vybrat všechny zakázky z roku 2009.

pic_2121
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr období

pic_3668

Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr období se zatrhnutou volbou Odkazem

pic_2122
Obr.: Formulář podmínek filtru s nadefinovanými podmínkami

Book Contents

Book Index

Příklad - porovnání polí ze stejného datového modulu nebo i přes vazbu

Chceme vytvořit filtr z položek prodeje, kde skladová cena z položek prodeje je větší, než skladová cena ve zboží.

  • v poli Filtrovací operátor vybereme "větší",
  • v poli Typ hodnota vybereme "Datové pole",
  • rozbalíme pole Hodnota(y) a v seznamu polí najdeme C_Zbo (Číslo zboží) a přes jeho vazbu SkC (Skladová cena). V poli hodnota pak tedy bude C_Zbo;SkC (nadefinovali jsme skladovou cenu ze zboží),

pic_3144
Obr.: Nadefinovaná podmínka pro porovnání skladové ceny ve zboží a prodeji

  • tlačítkem OK uložíme podmínku do Filtru.
  • Po stisknutí tlačítka Spustit se vytvoří požadovaný filtr.

Book Contents

Book Index

Příklad - Filtr podle aktuálně nastavené firmy

Chceme vytvořit filtr ze zakázek z období 2010 - 2014 vytvořených na firmu "Bikeshop". Tato firma je nadefinovaná v knize "BS".

pic_3355

Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr období

pic_3355

Obr.: Nadefinovaná podmínka pro filtr knihy

  • Stisknutím OK se provede filtr podle zadaných podmínek.

Pozn.: Doklady v knihách, které nemají nadefinou vlastní firmu, se při použití této podmínky vždy zahrnou do vytvořeného filtru.

Book Contents

Book Index

Příklad - Filtr z menu

Chceme vytvořit filtr všech aktivit typu "Upomínka", u kterých je zodpovědná osoba "Barbora Černá".

Pozn.: Pokud jsou ve formuláři podmínek již nějaké podmínky zadané, pak se po vybrání volby Vytvořit filtr vyfiltrují aktivity podle těchto dříve nadefinovaných podmínek.

pic_1144

Obr.: Kniha Aktivity s otevřeným menu filtrů

  • Otevřeme nabídku Datového pole a vybereme "ActivityType;Abbr".
  • Tlačítkem OK výběr potvrdíme.
  • Do pole Hodnota vybereme "REM" (typ "Upomínka").
  • Tlačítkem OK výběr potvrdíme. Stiskneme-li tlačítko Spustit, ihned se provede filtr podle této zadané podmínky.

pic_1158

Obr.: Výběr pole Typ v porovnávací podmínce

  • Otevřeme nabídku Datového pole a vybereme "Zodp. os.".
  • Tlačítkem OK výběr potvrdíme.
  • Do pole Hodnota vybereme "Barbora Černá".

Book Contents

Book Index

Rozšířená nabídka (Kontextová nabídka)

Některá pole při vytváření filtrů mají k dispozici kontextovou nabídku jednotlivých částí, ze kterých je hodnota složena. Typickým příkladem je pole Doklad, které zobrazuje číslo dokladu např. ve formátu 10/2015/45. Na 0. straně dokladů nákupu, prodeje a skladu pokud stiskneme ve sloupci Doklad pravé tlačítko myši a vybereme možnost Vytvořit filtr, dojde ke zobrazení rozšířené nabídky pro vytvoření filtru z pole Doklad a lze vybrat z nabídky Doklad, Kniha, Období a Číslo.

pic_3846

Obr.: Rozšířená nabídka při vytváření filtru ze sloupce Doklad

Book Contents

Book Index

Uložení filtru

Pokud chceme definici filtru uložit, stiskneme ikonu pic_295i.

1. Zobrazí se formulář Filtr. Na záložce Filtr vyplníme potřebná pole a stiskneme ikonu . Dále jsou při ukládání tyto možnosti:

pic_2109

Obr.: Formulář pro výběr uložení filtru

Uložit

V novém filtru uloží změny ve formuláři, ale po zavření formuláře se filtr zruší. V již vytvořeném filtru změny uloží. Lze použít i klávesu F2.

Uložit jako

Uloží filtr pod námi zvoleným názvem, štítkem, uživatelem, úrovní... Filtr lze kdykoliv znovu vyvolat. Lze použít i klávesy Ctrl+F2.

Vlastnosti

Uloží případné změny v nastavení filtru. Lze použít i klávesy Shift+Ctrl+F2.

Uložit do souboru

Filtr uloží do námi zvoleného umístění do ".xml" souboru. Lze použít i klávesy Shift+Ctrl+S.

Načíst ze souboru

Načte uložený ".xml" soubor. Lze použít i klávesy Ctrl+O.

Vložit existující

Vloží již vytvořený filtr v K2. Lze použít i klávesy Alt+F10.

2. Otevře se formulář Filtr - Uložit, ve kterém můžeme podle potřeby vyplnit pole Úroveň, Uživatel, Mandant a Vlastní firma.

3. Po stisknutí tlačítka OK na obou formulářích bude nadefinovaný filtr uložen.

Uložené filtry se zobrazují v nabídce filtru a jsou seřazeny abecedně.

Uložení filtru

pic_2125
Obr.: Formulář pro uložení filtru

Popis vybraných polí:

Úroveň

Podle toho, kterou úroveň v tomto poli vybereme, zadáváme informace do dalších polí a záložek:

  • Tovární - nastavení výrobce.
  • Globální - ukládaný filtr bude přístupný pro všechny uživatele i skupiny.
  • Mandant - ukládaný filtr bude přístupný pro všechny zadané mandanty.
  • Skupina - ukládaný filtr bude přístupný pro všechny zadané skupiny.
  • Uživatel - ukládaný filtr bude přístupný pouze pro konkrétního uživatele.
  • Vlastní firma - ukládaný filtr bude přístupný pouze pro zadanou vlastní firmu.

Uživatel

Vybereme jméno uživatele z knihy uživatelů.

Mandant

Vybereme mandanta, pro kterého chceme daný filtr uložit.

Vlastní firma

Vybereme vlastní firmu aktuálního mandanta, pro kterou chceme daný filtr uložit.

Záložky 2_Uživatelé a 3_Skupiny se zobrazují pouze při úrovni Skupina. Abychom mohli ukládat filtry pro různé úrovně, musíme v parametrech uživatele na 5. straně Správce - Uživatelé - Nastavení práv - Popis jednotlivých práv - Správce - Přístup k úrovni nastavení nastavit práva "Globální", "Mandant", "Skupina" a "Vlastní firma".

pic_1147

Obr.: Uložený filtr Období a Město v nabídce filtrů

Book Contents

Book Index

Zařazení filtru do stromu

Pro přehlednější zobrazení je filtry možné zařadit do stromu (složek).

Pro filtry (třída TxFilter) je uspořádání v menu implicitně zapnuto, uživatel si však může zobrazení stromu pro vybraný modul (např. faktury vydané, příjemky, zakázky atd.) kdykoliv vypnout v nabídce Filtr\Uspořádání\Používat a dále používat neuspořádaný seznam filtrů.

pic_3935

Obr.: Kniha Zakázek - zapnutá volba Používat

Složky vytváříme pomocí Štítků. Při uložení filtru lze ve formuláři Filtr - Uložit jako vyplnit pole Štítek, které může obsahovat:

a) jednoduchý název (i víceslovný), např. Rychlý, Oblíbené, Pomalé filtry

b) název se zpětnými lomítky pro vytvoření víceúrovňové nabídky, např. Potraviny\Maso, Potraviny\Mléčné výrobky atd.

pic_3936

Obr.: Formulář pro uložení filtru - vyplněný pole Štítek - víceúrovňová nabídka

Stisknutím pic_301i u ikony pic_328i pak zobrazíme nabídku uložených filtrů uspořádanou ve složkách.

pic_3937

Obr.: Kniha Zakázek - uspořádaná nabídka filtrů

pic_3720

Obr.: Kniha Zakázek - neuspořádaná nabídka filtrů

Filtry jsou ve stromu (složkách) seřazeny abecedně, výjimkou je složka "Tovární", která je v seznamu zařazena vždy jako poslední. Složka Tovární obsahuje všechny tovární filtry nastavené výrobcem.

Book Contents

Book Index

Spuštění filtru

Spouštění filtru lze provádět také klávesovou zkratkou Ctrl+F9, a to z následujících míst:

pic_2171
Obr.: Formulář definice filtru

pic_2172
Obr.: Přidání podmínky přes pravé tlačítko myši

pic_2173

Obr.: Formulář definice podmínky po stisku pravého tlačítka myši na formuláři

pic_2174
Obr.: Formulář definice podmínky - Zadat před spuštěním

pic_2175

Obr.: Formulář spuštěné podmínky s nastaveným parametrem Zadat před spuštěním

Book Contents

Book Index

Správa podmínek

Po otevření nabídky Správa se zobrazí formulář pro správu filtrů. V tomto formuláři můžeme vytvářet nové filtry, mazat uložené a provádět další úpravy. Všechny uložené filtry se zobrazují v menu filtrů.

Formulář pro správu filtrů můžeme vyvolat z 0. strany také klávesami Ctrl+Shift+F.

pic_1148

Obr.: Formulář pro správu filtrů

Popis ikon:

Pic_1031i

Otevře formulář podmínek, ve kterém můžeme definovat nové podmínky filtru.

pic_200i

Otevře formulář s definicí podmínek, na kterém aktuálně stojí pravítko. Zde můžeme upravovat nadefinované podmínky zvoleného filtru.

Odmaže filtr, na kterém stojí pravítko, ze seznamu uložených filtrů.

Obnova (F3).

pic_291i

Posune pravítko na první záznam v seznamu.

pic_292i

Posouvá pravítko o jeden řádek nahoru.

pic_293i

Posouvá pravítko o jeden řádek dolů.

pic_294i

Posune pravítko na poslední záznam v seznamu.

Book Contents

Book Index

Sloupce filtrů

Stiskneme-li u ikony pic_331i pouze tlačítko s šipkou pic_301i, zobrazíme nabídku pro zobrazení sloupců a nabídku pro jejich správu. V rozbalené nabídce můžeme zvolit zobrazení implicitních sloupců bez přizpůsobení, implicitní sloupce, všechny nebo původní.

pic_1052

Obr.: Rozbalená nabídka pro sloupce na knize Zakázky

Book Contents

Book Index

Definice nastavení sloupců ve výběrech

Po stisknutí ikony pic_331i se zobrazí formulář, ve kterém můžeme definovat nastavení sloupců.

pic_1161

Obr.: Otevřený formulář pro definici nastavení sloupců

Popis ikon:

Pic_1031i

Otevře formulář pro definici nového sloupce.

pic_200i

Otevře formulář nastavení sloupce, na kterém aktuálně stojí pravítko. Zde pak můžeme upravovat dané nastavení.

Odmaže ze seznamu název sloupce, na kterém aktuálně stojí pravítko.

Obnova (F3).

pic_291i

Posune pravítko na první záznam v seznamu.

pic_292i

Posouvá pravítko o jeden řádek nahoru.

pic_293i

Posouvá pravítko o jeden řádek dolů.

pic_294i

Posune pravítko na poslední záznam v seznamu.

pic_304i

Posune datové pole, na kterém stojí pravítko, nahoru.

pic_305i

Posune datové pole, na kterém stojí pravítko, dolů.

Záložka Sloupce

Na této záložce můžeme zadat, případně uložit (pomocí ikony ), název nastavení sloupců nadefinovaného na druhé záložce. Možné způsoby uložení jsou obdobné jako v kapitole Základní funkce - Filtry - Filtry podmínky - Uložení filtru.

pic_1162

Obr.: Formulář pro definování názvu nastavení sloupců - záložka Sloupce

Book Contents

Book Index

Zařazení nastavení sloupců filtru do stromu

Možné způsoby zařazení nastavení sloupců filtru do stromu jsou obdobné jako v kapitole Zařazení filtru do stromu.

Pro sloupce filtrů (třída TxGridColumns) je uspořádání v menu implicitně vypnuto, uživatel si může stav pro vybraný modul kdykoliv změnit (např. faktury vydané, příjemky, zakázky atd.) kdykoliv vypnout v nabídce Sloupce\Uspořádání\Používat a dále používat neuspořádaný seznam.

Book Contents

Book Index

Správa sloupců ve výběrech

Po otevření nabídky Správa se zobrazí formulář pro správu sloupců. V tomto formuláři můžeme vytvářet nová nastavení sloupců, mazat uložené a provádět další úpravy. Všechna uložená nastavení se zobrazují v menu sloupců.

pic_1160

Obr.: Formulář pro správu sloupců

Popis ikon:

Pic_1031i

Otevře formulář pro definici nového nastavení sloupců.

pic_200i

Otevře formulář pro definici nastavení sloupců, na kterém aktuálně stojí pravítko. Zde pak můžeme upravovat dané nastavení sloupců.

Odmaže ze seznamu uložené nastavení sloupců, na kterém aktuálně stojí pravítko.

Obnova (F3).

pic_291i

Posune pravítko na první záznam v seznamu.

pic_292i

Posouvá pravítko o jeden řádek nahoru.

pic_293i

Posouvá pravítko o jeden řádek dolů.

pic_294i

Posune pravítko na poslední záznam v seznamu.

Book Contents

Book Index

Řazení filtru

Stiskneme-li u ikony pic_332i pouze tlačítko s šipkou pic_301i, zobrazíme nabídku uložených definic řazení a nabídku pro správu řazení. Řazení filtru znamená setřídění záznamů knihy podle vybraných polí.

pic_1053

Obr.: Rozbalená nabídka pro řazení na knize Zakázky

Stisknutím klávesy Shift + levého tlačítka myši na záhlaví sloupce přidáme daný sloupec do definice aktuálního řazení.

Book Contents

Book Index

Definice nastavení řazení

Po stisknutí ikony pic_332i se zobrazí formulář, ve kterém můžeme definovat řazení záznamů knihy.

pic_1164

Obr.: Otevřený formulář pro definici řazení filtru

Popis ikon:

Pic_1031i

Otevře formulář pro novou definici řazení záznamů.

pic_200i

Otevře formulář pro definici pole, na kterém aktuálně stojí pravítko. Zde pak můžeme upravovat dané nastavení.

Odmaže ze seznamu název řazení, na kterém aktuálně stojí pravítko.

Obnova (F3).

pic_291i

Posune pravítko na první záznam v seznamu.

pic_292i

Posouvá pravítko o jeden řádek nahoru.

pic_293i

Posouvá pravítko o jeden řádek dolů.

pic_294i

Posune pravítko na poslední záznam v seznamu.

pic_304i

Záznam, na kterém stojí pravítko, posune nahoru.

pic_305i

Záznam, na kterém stojí pravítko, posune dolů.

Dvojitým stisknutím levého tlačítka myši (nebo klávesou Enter) na položce zobrazíme formulář s definicí řazení.

pic_1167

Obr.: Formulář pro definování řazení

Popis polí:

Seřadit sestupně

Zatržením tohoto pole se seskupené záznamy setřídí sestupně.

Seskupit

Zatržení v tomto formuláři je akceptováno pouze v případě, že je také zatrženo pole Seskupit na první záložce Řazení a zároveň existuje zatržení ve všech předcházejících polích zadaného řazení! V takovém případě se budou záznamy řadit podle tohoto pole v rámci předchozího pole. Nebudou-li splněny tyto podmínky, zatržení nebude akceptováno.

Př.: Záznamy v knize budou setříděny podle Zkratky a v každém seskupení záznamů se stejnou zkratkou se setřídí podle Popisu.

Záložka Řazení

Na této záložce můžeme zadat, případně uložit (pomocí ikony ), název řazení nadefinovaného na druhé záložce. Možné způsoby uložení jsou obdobné jako v kapitole Základní funkce - Filtry - Filtry podmínky - Uložení filtru.

pic_1165

Obr.: Formulář pro definování názvu nastavení řazení - záložka Řazení

Je-li zatrženo pole Seskupit, budou záznamy v knize seskupeny podle nastavení zadaných polí. Jestliže je toto pole na první záložce zatrženo a u polí zadaných na druhé záložce nebude zatržení u žádného pole, pak se nebudou záznamy v knize seskupovat.

Book Contents

Book Index

Zařazení nastavení řazení filtru do stromu

Možné způsoby zařazení nastavení řazení filtru do stromu jsou obdobné jako v kapitole Zařazení filtru do stromu.

Pro řazení filtru (třída TxOrderBy) je uspořádání v menu implicitně vypnuto, uživatel si může stav pro vybraný modul kdykoliv změnit (např. faktury vydané, příjemky, zakázky atd.) kdykoliv vypnout v nabídce Řazení\Uspořádání\Používat a dále používat neuspořádaný seznam.

Book Contents

Book Index

Správa řazení filtru

Po otevření nabídky Správa se zobrazí formulář pro správu řazení záznamů v knize. V tomto formuláři můžeme definovat nové řazení, mazat uložené a provádět další úpravy. Všechna uložená nastavení se zobrazují v menu řazení.

pic_1163

Obr.: Formulář pro správu řazení

Popis ikon:

Pic_1031i

Otevře formulář pro definici nového nastavení řazení.

pic_200i

Otevře formulář pro definici nastavení řazení, na kterém aktuálně stojí pravítko. Zde pak můžeme upravovat dané nastavení řazení.

Odmaže ze seznamu uložené nastavení řazení, na kterém aktuálně stojí pravítko.

Obnova (F3).

pic_291i

Posune pravítko na první záznam v seznamu.

pic_292i

Posouvá pravítko o jeden řádek nahoru.

pic_293i

Posouvá pravítko o jeden řádek dolů.

pic_294i

Posune pravítko na poslední záznam v seznamu.

Book Contents

Book Index

Seskupování

Vybráním řazení se záznamy v knize setřídí podle zvoleného řazení (alespoň jeden záznam musí mít zatrhnuté zatrhávací pole Seskupit) a zpřístupní se ikona pic_311i pro seskupování záznamů. Stiskneme-li tuto ikonu, záznamy se seskupí podle nadefinování pro jednotlivá pole řazení.

pic_1168

Obr.: Seskupené záznamy v knize aktivit podle nadefinovaného řazení "Zkratka/Popis"

Vypnutím funkce Seskupování se záznamy opět zobrazí jako filtr podle zadaného řazení.

Book Contents

Book Index

Pohledy

Pod pojmem pohledy rozumíme kombinaci uložených filtrů, sloupců a řazení.

Stisknutím (spodní nástrojový panel) zobrazíme formulář pro uložení pohledu; můžeme definovat jeho název a jeho další vlastnosti.

pic_1027

Obr.: Formulář pro uložení nového pohledu

Popis vybraných polí:

Název

Název pohledu.

Popis

Bližší popis pohledu.

Filtr

Z nabídkové tabulky můžeme vybrat z již uložených pohledů.

Řazení

Z nabídkové tabulky můžeme vybrat z již uložených nastavení setřídění sloupců - řazení.

Sloupce

Z nabídkové tabulky můžeme vybrat z již nadefinovaných filtrů sloupců.

Klasický stav

Implicitně zatrženo. Zatržením a volbou typu filtru uživatel definuje v jakém stavu se mu po spuštění pohledu otevře formulář. Pokud si uživatel například uloží do pohledu pouze sloupce a setřídění (bez filtru), může takto ovlivnit, jestli se mu formulář otevře ve stavu kontejner, kniha, filtr atd.

Nadefinované vlastnosti pohledu uložíme pomocí ikony . Možné způsoby uložení jsou obdobné jako v kapitole Základní funkce - Filtry - Filtry podmínky - Uložení filtru.

pic_1028

Obr.: Formulář pro uložení pohledu (F2 nebo Ctrl+F2) - záložka Uložit

pic_1029

Obr.: Formulář pro uložení pohledu (F2 nebo Ctrl+F2) - záložka Uživatelé

Stiskneme-li na záložce Uživatelé nebo Skupiny ikonu pic_300i (Styl), zobrazí se ve formuláři na straně Dostupné záznamy seznam uživatelů (včetně skupin), nadefinovaných v knize Uživatelé (Správce - Uživatelé - nastavení práv - 0. strana).

pic_1031

Obr.: Formulář zobrazený po stisknutí ikony Styl

Na záložce Vše se zobrazují všechny položky v Dostupných záznamech, včetně těch, které byly případně přidány do Vybraných záznamů. Na záložce Nepoužité budou zobrazeny jen položky nevložené do levé části formuláře (Vybraných záznamů).

Book Contents

Book Index

Správa pohledů

Stiskneme-li na ikoně pouze tlačítko s šipkou pic_301i, zobrazíme nabídku uložených pohledů a nabídku pro jejich správu.

pic_1033

Obr.: Rozbalená nabídka pohledů v knize Zakázky

Po otevření nabídky Správa se zobrazí formulář s nadefinovanými a uloženými pohledy. V tomto formuláři můžeme definovat nové pohledy, mazat uložené a provádět další úpravy. Všechna uložená nastavení se zobrazují v menu pohledů.

pic_1032

Obr.: Formulář pro správu uložených pohledů

Popis ikon:

Pic_1031i

Otevře formulář pro definici nového pohledu.

pic_200i

Otevře formulář pro definici nastavení pohledů, na kterém aktuálně stojí pravítko. Zde pak můžeme upravovat dané nastavení.

Odmaže ze seznamu uložený pohled, na kterém aktuálně stojí pravítko.

Obnova (F3).

pic_291i

Posune pravítko na první záznam v seznamu.

pic_292i

Posouvá pravítko o jeden řádek nahoru.

pic_293i

Posouvá pravítko o jeden řádek dolů.

pic_294i

Posune pravítko na poslední záznam v seznamu.

Book Contents

Book Index

Nabídkové tabulky

Při vyplňování dokladů (karet) lze na některých položkách vyvolat klávesou F12 nebo kombinací kláves Alt+Šipka dolů nabídkovou tabulku. V této tabulce je uveden seznam položek, ze kterých lze provést výběr. Šipkami nastavíme pravítko na požadovanou položku a stisknutím klávesy Enter se provede dosazení položky do dokladu.

Obr.: Nabídková tabulka peněžních ústavů

Pokud je zadání položky povinné, objeví se nabídková tabulka automaticky. Tabulka se rovněž objeví, pokud do pole zapíšeme položku, která se nevyskytuje v databázi, a tedy ani v nabídkové tabulce. Program nám nedovolí postupovat dál dřív, než je chyba odstraněna.

Do nabídkové tabulky je možné také přidat další údaj. Po stisknutí klávesy Ins se vyvolá formulář pro zadání nové položky. Do něj zapíšeme požadované údaje a po ukončení zápisu klávesou Ctrl+Enter zařadíme novou položku do tabulky.

Pozn.: V modulu Správce lze přidělit vybraným osobám právo upravovat a doplňovat nabídkové tabulky (popis práv v kapitole Správce - Uživatelé - nastavení práv).

Graficky se nabídková tabulka neliší od standardní knihy dokladů. Dokonce lze zpravidla v nabídkové tabulce provádět shodnou činnost jako v samotné knize dokladů.

Speciálním typem nabídkových tabulek jsou jednoduché číselníky (uložené v databázi SpeStr). Jedná se o různé kódy, střediska apod. Každý údaj v číselníku se skládá ze zkratky a popisu. Zkratku může tvořit nejvýše dvanáct znaků (písmen i číslic). Tato zkratka se zapisuje do dokladů. V číselníku je možné upravovat (klávesou F5) pouze popis, nikoliv zkratku. Výmaz záznamu je pro běžného uživatele nemožný.

Book Contents

Book Index

Vyhledávání

V programu existuje několik možností, jak vyhledat potřebný doklad, resp. více dokladů. Výhodou je možnost vyhledávání jak v tabulce dokladů, tak v prohlížení jednotlivých dokladů, a to v libovolné stránce dokladu.

Book Contents

Book Index

Listování

Klávesa Šedé plus listuje vzestupně po jednotlivých dokladech, tedy dopředu.

Klávesa Šedé mínus listuje sestupně po jednotlivých dokladech, tedy dozadu.

Je-li aktivní filtr, uskuteční se listování jen v dokladech odpovídajících nastavení filtru.

Je-li aktivováno Vyhledávání, uskuteční se listování jen v dokladech odpovídajících podmínkám vyhledávání (např. ve fakturách jediného obch. partnera), a to nejen nad doklady, ale i nad tabulkou dokladů. Funkce Vyhledávání je popsána níže.

Klávesy PgUp a PgDn umožní nad tabulkou listování po stránkách nahoru a dolů.

Klávesy Ctrl+Home nastaví v tabulce pravítko na první záznam, klávesy Ctrl+End na poslední.

Pozn.: V knihách modulů a některých jejich stranách je možné listovat pomocí posuvníku (čtvereček v pravé liště). Jelikož není znám celkový počet záznamů ani pozice v celkové tabulce, posuvník se při listování vrací vždy do své stabilní polohy ve středu lišty. Nelze s ním tedy hýbat, jako v jiných programech. Posouvání v tabulce je možné provádět také kolečkem myši.

Book Contents

Book Index

Lokátor

Pro snadné vyhledávání zvolených položek, jak v tabulce dokladů, tak i přímo v dokladech v Prohlížení, slouží lokátor, tj. volné políčko s blikajícím kurzorem v záhlaví obrazovky.

Typy lokátorů:

Setřídění:

V některých případech lze ve výběru provést setřídění položek podle různých klíčů. Typickým příkladem je výběr z číselníku PSČ. Zde je potřeba vyhledávat města buď podle směrovacích čísel, nebo podle názvů měst. Mezi jednotlivými typy setřídění se lze přepínat buď horkou klávesou Alt+Z, nebo stisknutím tlačítka 'Z'.

Obr.: Setřídění v knize Dod./Odb.

Upozornění: Poslední zvolené setřídění si program pamatuje, i když z dané knihy „vystoupíte“. Toto pravidlo ovšem neplatí v případě, že vyvoláváte číselník z editovatelných polí. U těchto polí platí, že setřídění bude vždy takové, jaké je implicitně nastaveno pro dané pole. Např. v položce nákupu či prodeje vyvoláte číselník kódů zakázky, ve kterém si nastavíte setřídění podle popisu. Při vkládání další položky však bude setřídění opět podle zkratky.

Book Contents

Book Index

Rychlé vyhledávání Alt+F7

Funkci vyhledávání lze aktivovat stiskem klávesy Alt+F7. Objeví se okno pro zadání podmínek. Po jejich nadefinování a stisknutí tlačítka Hledej se provede první výběr. Tím je hledání zapnuto (ve stavovém řádku obrazovky je označeno aktivní vyhledávání).

Rychlé vyhledávání vrátí odpovídající záznamy podle volby uživatele v podobě označeného textu přímo v knize, nebo ve stavu Kontejner. V takto filtrovaných knihách lze listovat pomocí kláves Ctrl + šedé plus (dopředně) a šedé mínus (zpětně), ale navíc lze v tabulce klávesou F4 nebo Enter do dokladu nahlédnout bez ohledu na zapnuté vyhledávání. (Klávesou Esc se vrátíme zpět do tabulky a můžeme pokračovat v hledání.)

Obr.: Menu vyhledávání v knize Zakázky - Alt+F7

Popis polí:

Hledaný text

Do tohoto pole vepíšeme hledaný řetězec.

Směr

 

 

Dopředu

Postup vyhledávání dopředu.

 

Pozpátku

Postup vyhledávání pozpátku.

Rozsah

 

 

Všechny záznamy

Bude prohledán celý rozsah záznamů.

 

Pouze od aktuálního záznamu

Vyhledávání začne od záznamu, na kterém je pravítko.

Podmínky

 

 

Rozlišovat velikost

Při vyhledávání se budou rozlišovat velká a malá písmena.

 

Pouze aktuální sloupec

Vyhledávání bude probíhat pouze nad sloupcem, ve kterém je kurzor.

 

Prohledávání memo pole

Pokud se prohledává pole typu "Memo", pak bude prohledáno celé toto pole.

Výsledek

 

 

Aktualizovat kontejner

Již existující kontejner vymaže a vloží do něj záznamy vyhovující zadaným parametrům vyhledávání.

 

 

Aktualizovat označení

Pokud už jsou nějaké záznamy označené , pak toto označení zruší. A naopak označí takové záznamy, které vyhovují zadaným parametrům vyhledávání.

 

Vytvořit filtr

Záznamy, vybrané pomocí tlačítka Najít všechny nebo Filtr, vloží do filtru.

Operace

 

 

Vytvořit

Výsledek bude obsahovat pouze aktuálně hledaný výraz.

 

Přidat

Dodatečné vyhledávání. Přidá se k již vyhledaným záznamům.

 

Odebrat

Dodatečné vyhledávání. Odebere se od již vyhledaných záznamů.

Popis tlačítek:

Najít všechny

Po stisknutí tohoto tlačítka se projdou všechny záznamy, dostupné v daném stavu datového modulu a ty, které vyhovují parametrům vyhledávání, označí .

Filtr

Tlačítko je aktivní, pokud je zatržené pole Pouze aktuální sloupec a tento sloupec je typu string nebo widestring (znaky). Tlačítko vyhledává požadovaný řetězec v aktuálně vybraném sloupci. Vyhovující záznamy vloží do filtru.

Book Contents

Book Index

Vyhledávání dle poznámek

Další možností podmínek při výběru dokladů je test na poznámky, které byly přiřazeny k daným dokladům. Vyhledávání dle poznámek, stejně jako podle dalších podmínek (např. položek dokladů), je shodné s definicí podmínek vyhodnocovacího filtru podle položek.

Book Contents

Book Index

Fulltextové hledání

Fulltextové hledání slouží k vyhledávání vybraných částí textu, které mohou být umístěny na libovolné pozici. V podmínkách výběru jsou vyhrazeny speciální formuláře jak pro rychlé hledání, tak pro filtrování. Tyto navíc umožňují zadávat rozlišování malých a velkých písmen.

Pro fulltextové hledání nepoužíváme žádnou zvláštní klávesu, ale zadáváme ho ve formulářích Pole text, Poznámka text a Vazba text. Tyto formuláře vyvoláme např. při definování podmínek ve formulářích pro Rychlé vyhledávání Alt+F7 (viz odpovídající kapitola).

Obr.: Formulář Pole text

Do pole Text napíšeme text, který chceme vyhledat. Takto napsaný text musí přesně odpovídat hledanému textu, jinak hledání nebude provedeno. Při zadávání hledaného textu můžeme zatrhnout volbu Použít zástupné znaky (*,?). Zástupnými znaky lze nahradit část hledaného textu.

Zástupné znaky ve formulářích:

'*'

nahrazuje několik různých znaků (lze umístit na začátek, doprostřed, na konec)

'?'

nahrazuje jeden konkrétní znak (záleží na umístění)

Chceme-li zajistit rozlišování malých a velkých písmen, zatrhneme pole Rozlišovat malá a VELKÁ.

Toto hledání můžeme zadávat rovněž při nastavování parametrů sloupců (viz kapitola Základní funkce - Funkce Menu modulu - Zobrazit - Parametry sloupce). Ve formuláři Parametry větší než pak zadáme podmínky na políčku Fulltext. Zde musíme navíc použít znaky pro rozlišení velkých a malých písmen:

'.'

nahrazuje několik různých znaků (lze umístit na začátek, doprostřed, na konec)

'^'

nahrazuje jeden konkrétní znak (záleží na umístění)

Book Contents

Book Index

Redukční vyhledávání

Redukční vyhledávání slouží pro rychlé vyhledávání textu. Výhodou redukčního vyhledávání je, že se hledané záznamy filtrují, a právě pouze vyfiltrované záznamy zůstávají zobrazené ve formuláři. Používá se u generovaných formulářů.

Redukční vyhledávání:

pic_3403

Obr.: Redukční vyhledávání - podřetězec

pic_3404

Obr.: Redukční vyhledávání - podřetězec - více slov

pic_3405

Obr.: Redukční vyhledávání - zástupný znak "*"

pic_3406

Obr.: Redukční vyhledávání - zástupný znak "?"

Book Contents

Book Index

Vyhledávání v rozbalovací nabídce

V generovaných formulářích u polí, které obsahují rozbalovací nabídku (combobox) nyní funguje vyhledávání. Funkčnost využijeme např. při vložení nového zástupce na plochu K2 – ve formuláři pro vložení nové knihy se jedná o pole Formulář.

Vyhledávání funguje tímto způsobem:

Book Contents

Book Index

Tisk

Pro zobrazování tiskových sestav se používá vlastní interní program AM. Tento slouží rovněž jako nástroj na tvorbu těchto tiskových sestav.

Typy tiskových sestav:

Skript K2

Jedná se o vlastní programový interpreter. Jako základ byl použit programovací jazyk Pascal. Zdrojové texty jsou v souborech *.PAS:

Skriptem K2 lze provádět libovolné výpočty, vytvářet lokální výpočtové tabulky, popř. zapisovat přímo do dat K2. Lze z něj spouštět libovolné funkce K2 a zároveň lze spouštět libovolné jiné programy. Skript K2 může využívat OLE pro komunikaci s jinými programy. Tímto nástrojem lze tedy provádět srovnatelné operace jako např. s produktem Visual Basic s tím rozdílem, že zde je automaticky zabudována podpora prostředí K2 se všemi programovými objekty, což znamená podstatně pružnější programování, a potom i samotný běh výpočtu, než kdyby byly veškeré funkce K2 volány přes OLE z Visual Basicu, popř. jiného vývojového nástroje. Avšak i tato cesta je možná.

Book Contents

Book Index

Klasické formuláře

Book Contents

Book Index

Spouštění výstupních sestav

Výstupní sestavy lze spouštět následujícími způsoby:

Book Contents

Book Index

Tisk pomocí klávesy F9

Tiskové sestavy a skripty vyvoláme klávesou F9 nad knihou nebo nad dokladem. Po stisknutí této funkce se vyvolá nabídková tabulka, která obsahuje zařazené výstupní sestavy. Na obrázku vidíte rozdělení sestav do tzv. témat, což jsou složky, pod kterými je daná sestava zařazena. Rozbalení (zabalení) nabídky jednotlivých složek provádíme dvojitým poklepnutím myši nebo klávesou Enter.

Pokud si přejeme seřadit témata v knize jiným způsobem, než jsou zobrazena na obrazovce, nastavíme pravítko na jedno z témat a stiskneme klávesy Alt+šedé plus. Tímto se celá složka (včetně sestav, které jsou v ní zařazeny) přesune o jedno místo dolů. Současným stisknutím kláves Alt+šedé mínus se složka posouvá zpátky nahoru.

Obr.: Kniha zařazených výstupních sestav - F9

Požadovanou sestavu lze vybrat pomocí šipek nahoru a dolů a výběr potvrdit klávesou Enter. Standardně lze sestavu zobrazit na monitor, vytisknout na tiskárně nebo zapsat do souboru. Volbu výstupu můžeme provést pomocí tlačítek Monitor, Tiskárna a Export. Klávesou Esc lze přerušit vytváření dané sestavy.

Pozn.: Po spuštění výstupní sestavy mohou následovat dotazy na další vstupní parametry, které se musí zadat pro danou sestavu.

Book Contents

Book Index

Prohlížení tiskových sestav

pic_1128

Obr.: Formulář pro prohlížení tiskové sestavy

Book Contents

Book Index

Tisk ze standardního uživatelského panelu

Druhou možností, jak spustit výstupní sestavu či skript, je využít nabídky standardního uživatelského panelu. V tomto panelu jsou zařazeny sestavy a funkce, které lze spustit nad danou knihou. U každé ze zařazených sestav je zobrazena ikona a zkratka sestavy. Sestavu spouštíme kliknutím myši na ikonu.

Pozn.: Bližší popis uživatelského panelu včetně zařazování nových funkcí je uveden v kapitole Funkce Menu modulu - Zobrazit - Definice nástrojových panelů.

Book Contents

Book Index

Tisk ze stromového menu

V nabídce stromového menu jsou zařazeny základní tiskové sestavy každého modulu. Tyto sestavy jsou označeny ikonou pic_268i nebo pic_270i (u statistik a vyhodnocování). Po kliknutí myši na ikonu se spouští tisk dané sestavy. Pro tisk platí stejná pravidla jako při tisku pomocí F9 a uživatelského panelu. Spustíme-li tisk mimo datový modul dané sestavy (např. ze základní pracovní plochy), zobrazí se nejdříve formulář pro zadání filtrovacích podmínek.

Obr.: Formulář Nastavení podmínek - Filr faktur vydaných

Ve formuláři filtru zvolíme podmínky, které nás při tisku sestavy zajímají. Po zadání těchto podmínek se vytiskne sestava.

Příklad: Z nabídky stromového menu vybereme sestavu Faktura vydaná (Prodej - Faktury vydané - Tisk dokladů - seznamy). Po stisknutí ikony se zobrazí formulář pro zadání podmínek filtru. Zde nastavíme např. v poli Dod./Odb. firmu "AB GROUP" a po stisknutí tlačítka OK se sestava zobrazí na monitoru.

Ze stromového menu lze spouštět také skripty či funkce.

Book Contents

Book Index

Vložení nové sestavy

Je-li na obrazovce zobrazena aktuální nabídková tabulka vybraných výstupních sestav (buď po stisknutí klávesy F9 nebo vyvoláním z uživatelského panelu), lze tuto tabulku doplnit o další výstupní sestavu. Klávesou Ins vyvoláme seznam všech existujících sestav a skriptů. Tyto se načítají z databáze, a není-li nastavena v Parametrech mandanta volba Spouštět skripty pouze z databáze také z adresáře [K2]\SESTAVYW\SPECIAL.

V záhlaví této tabulky jsou uvedena pole s jednotlivými typy výstupních sestav a skriptů. Nabídka ve spodní části tabulky se mění podle toho, které z polí zatrhneme. Po zatrhnutí všech polí je nabídková tabulka sestav úplná.

Údaje v nabídce sestav:

K2 Skript

*.PAS

K2 sestavy

*.AM

K2 Plugin

 

Balíčky

*.BK2

Obr.: Tabulka všech nadefinovaných výstupních sestav - Ins

Pozn.: Po reinstalaci programu je nabídka sestav prázdná. Při prvním přihlášení se do programu kterýmkoliv uživatelem dojde automaticky k tzv. registraci reportů, čímž se seznam reportů naplní.

Pokud byly vytvořeny nové sestavy, které byly načteny do databáze nebo nahrány do adresáře SPECIAL, je nutné tuto tabulku aktualizovat tlačítkem Registrace nových. Nabídková tabulka se tak doplní o nově zařazené sestavy. Pro aktualizaci tabulky je také možné použít klávesy Alt+F3, které provedou výmaz všech reportů z nabídky a následné vytvoření nové nabídky. Z nabídky sestav budou odstraněny ty sestavy a skripty, které byly již odmazány.

Výběr z nabídkové tabulky sestav a skriptů provádíme buď šipkami, nebo lokátorem (vyhledávání pomocí klíčového slova). Je-li záznam vyhledán (označen pravítkem), potvrdíme výběr klávesou Enter.

Book Contents

Book Index

Konfigurace sestavy (1. strana)

Obr.: Formulář Konfigurace sestavy - 1. strana

Po vyplnění dalších výstupních parametrů (popsáno v následujícím textu) zbývá výběr potvrdit klávesou Enter. Tím se nová výstupní sestava objeví v aktuální tabulce.

Popis polí:

Původní název

Název vybrané sestavy, popř. skriptu K2 zadaný výrobcem.

Sestava
(K2 skript)
(Třída)

Název sestavy/skriptu nebo "Plugin" (pole se pak jmenuje Třída), která se bude spouštět.

Název

Název vybrané sestavy, který bude uveden v tabulce zařazených sestav. Pokud se jedná o vložení sestavy do uživatelského nástrojového panelu, doporučujeme mít tento název co nejkratší.

Po zařazení sestavy můžeme tento název změnit, tzn. bude odlišný od popisu v poli Původní název. Tato změna bude platná pro celou firmu.

Zkratka

Zkratka zařazené sestavy.

Téma

Při zařazování sestavy můžeme v tomto poli vybrat téma (složku), do které bude sestava začleněna. Toto téma se pak zobrazí na 1. straně nabídkové tabulky sestav. Seznam témat, která jsou k dispozici, lze klávesou Ins doplnit o další položku.

Ikona

V tomto poli lze dané sestavě přiřadit ikonu. Tuto možnost je vhodné využít při zařazování sestav do uživatelského nástrojového panelu, protože ikony nám pomohou ke snazší orientaci mezi sestavami zařazenými v panelu.

Skupina tisků

Výběrem z nabídkové tabulky lze provést přiřazení sestavy nějaké skupině uživatelů, čímž lze omezit přístup k této sestavě. Pokud se nezadá žádná skupina tisků, bude daná sestava přístupná všem uživatelům, kteří mají přístup k danému modulu.

Pozn.: Zařazení uživatele do skupiny tisků se provádí v modulu Správce - Uživatelé na 3. straně.

Lokální zařazení pro

V tomto poli je možné přiřadit sestavu pouze jednomu konkrétnímu uživateli. Na nulté straně formuláře se pak u této sestavy zobrazí ikona uživatele. Pokud nevybereme žádného uživatele, bude daná sestava přístupná všem uživatelům, kteří mají přístup k danému modulu nebo mají nastaveno právo Správce - Sestavy a funkce (F9) - Zobrazit lokální zařazení.

Tiskárna

Přednastavení tiskárny, na které požadujeme tisknout report. Pole lze ponechat prázdné.

Strany, Kopie

Zde lze zadat rozsah tištěných stran, popř. počet kopií. Zadání těchto parametrů není nutné.

Na šířku

Nastavení papíru na šířku.

Kompletovat

Pokud chceme nejprve vytisknout celou kopii dokumentu a teprve potom tisknout další kopii, zatrhneme tento příznak. Mají-li být naopak vytištěny nejprve všechny kopie první stránky a pak postupně kopie stránek následujících, pole nezatrháváme.

Book Contents

Book Index

Parametry sestavy (2. strana)

Na druhé straně lze zadat vstupní parametry sestavy. Tyto jsou rozděleny do základních skupin:

Obr.: Parametry dané sestavy - 2. strana

Obr.: Seznam všech parametrů k dané sestavě - Ins

Obecné parametry sestavy:

Akce_AplikacePo

Spuštění aplikace po sestavě - do textu vepíšeme aplikaci včetně cesty, která má být spuštěna po výpočtu sestavy.

Akce_AplikacePred

Spuštění aplikace před sestavou.

Akce_AsociovanáApl

Spuštění asociované aplikace se souborem exportu - pokud je součástí sestavy exportovaný soubor, lze tímto parametrem zadat jeho otevření, popř. vytištění asociovanou aplikací ve Windows (např. otevření MS Excelu apod.).

ESign_ThumbPrint

Certifikát (Thumbprint)

ESign_ToSign

Podepsat, nepodepsat, dle certifikátu

F9_CílExportu

Cíl exportu (Soubor, Mail, Outlook, …) - tímto parametrem se zadává způsob exportu.

F9_Nespustit

Nespustí se vlastní report - tímto parametrem lze docílit, že se provedou pouze připojené akce (spouštění aplikací před, po, otevření souboru, poslání pošty apod.), aniž by se spustila vlastní sestava, popř. skript K2.

F9_Přepsat

Přepsat soubor novým exportem Ano/Ne - takto lze předem definovat ochranu přepisu souborů bez nutnosti zadávání při každém běhu sestavy.

F9_SkryjLevé

Skryje levé tlačítko Ano/Ne - pro spuštění jsou k dispozici 3 tlačítka se standardními výstupy - Monitor, Tiskárna a Export. Počet tlačítek lze snížit a přiřadit jim jiný význam. Tento příkaz skryje levé tlačítko.

F9_SkryjPravé

Skryje pravé tlačítko Ano/Ne.

F9_SkryjStřední

Skryje střední tlačítko Ano/Ne.

F9_Soubor

Jméno souboru s exportem - bude použito v případě volby exportu do souboru.

F9_TextLevého

Text levého tlačítka - změněný popis levého tlačítka.

F9_TextPravého

Text pravého tlačítka.

F9_TextStředního

Text středního tlačítka.

F9_TlačítkoNaEnter

Tlačítko zmáčknuté na ENTER - tímto lze přednastavit tlačítko, které bude implicitně spouštěno klávesou Enter.

F9_Typ

Typ exportu (DOC, HTM, TXT…) - zde se jedná o formáty exportu.

F9_VýznamLevého

Význam levého tlačítka - přiřazení významu jednotlivých tlačítek. Tento příkaz změní význam prvního tlačítka.

F9_VýznamPravého

Význam pravého tlačítka.

F9_VýznamStředního

Význam středního tlačítka.

Jazyk_Polí

Jazyk doplňkových polí v sestavách.

Jazyk_Reportu

Jazyk textů v sestavách.

Mail_Adresa

Adresa elektronické pošty.

Mail_BCC

Adresy dalšího skrytého rozesílání.

Mail_CC

Adresy dalšího rozesílání.

Mail_Heslo

Heslo pro přihlášení k mail funkcím.

Mail_Poslat

Odeslat přímo bez mail dialogu Ano/Ne.

Mail_Profil

Profil pro přihlášení k mail funkcím.

Mail_Věc

Stručný popis pošty.

Mail_Zpráva

Zpráva předaná poštou.

Preview_GridName

Číslo gridu spojeného s náhledem.

Preview_K2FormLook

Režim formuláře, ve kterém je náhled zobrazen (v look-up, v knize, v obou).

Preview_K2FormMode

Režim formuláře, ve kterém je náhled zobrazen (ve Změně, v Prohlížení, v obou stavech).

Preview_PageNames

Strany zobrazující náhled.

Skript_ObnovaPozice

Obnovení pozice po skriptu.

SQL_DatabaseName

Jméno SQL databáze pro SQL tabulky v reportech.

SQL_Password

Heslo uživatele SQL databáze.

SQL_ServerName

Jméno SQL serveru pro SQL tabulky v reportech.

SQL_UserName

Jméno uživatele SQL databáze.

Book Contents

Book Index

Parametr

Každému vybranému parametru můžeme nastavit implicitní hodnotu, případně upřesnit nebo omezit zadávání povolených hodnot.

pic_4296

Obr.: Formulář Parametr

Hodnota

Nastavíme hodnotu parametru s jakou se bude zařazená sestava spouštět.

Pro parametr typu Boolean zvolíme hodnotu Ano/Ne. Pro číselné parametry zadáme číselné hodnoty. Pro stringové parametry zadáme požadovaný text (např. parametr Title u standardních dokladů nákupu a prodeje),

Popis

Popis parametru. Lze uživatelsky upravit.

Ruční vstup

Pokud je zatrženo, pak se při každém spuštění sestavy zobrazí formulář Parametr a zvolíme požadovanou hodnotu parametru. Typicky lze využít tehdy, pakliže je hodnota parametru pro každé spuštění jiná (např. výběr zákazníka, zboží...)

Auto plnění

Podle definovaného předpisu se vygeneruje hodnota parametru.

Výčet hodnot

Lze použít, pakliže je umožněno do parametru zadávat hodnoty oddělené středníkem. (např. inventura za konkrétní sklady).

Interval

Umožňuje omezit seznam povolených hodnot jen na konkrétní interval.

Book Contents

Book Index

Úprava parametrů sestavy

Pokud potřebujeme v již zařazené sestavě upravit libovolné údaje (např. zadat počty kopií, změnit parametry sestavy apod.), pomocí šipek označíme sestavu pravítkem a klávesou F5 vstoupíme do stavu Změna. Na 1. či 2. straně knihy Sestavy můžeme provést požadované změny. Klávesou F2 pak provedené změny uložíme.

Book Contents

Book Index

Možnosti exportu sestavy

Vytisknutou sestavu můžeme např. vyexportovat do požadovaného formátu souboru nebo poslat e-mailem.

pic_2921
Obr.: Možnosti sestavy

Popis funkcí:

pic_566i

Po kliknutí na toto tlačítko se otevře nabídka, kde si zvolíme možnost zobrazení sestavy.

pic_2922

Možnost Nerozděleno je implicitně nastavená. Znamená, že je vždy zobrazena jedna strana sestavy.

Možnost Vedle sebe vertikálně rozpůli okno na dvě části. V obou částech je pak zobrazena stejná sestava.

Možnost Nad sebe funguje obdobně jako předchozí možnost, ale okno rozdělí horizontálně.

Poslední dvě možnosti se používají pro lepší přehlednost v datech, např. při kontrole hodnot mezi horní a dolní části sestavy. Každá polovina okna má svůj posuvník.

pic_567i

Stisknutím této funkce zobrazíme v levé části obrazovky strom grup (skupin), kterými je sestava členěna. Skupiny jsou zobrazeny pro všechny vytištěné doklady.

pic_2923
Obr.: Zobrazení stromu group

pic_568i

Změnší přiblížení sestavy. V poli s hodnotou s procenty si můžeme sami nastavit přesnější přiblížení sestavy.

pic_569i

Zvětší přiblížení sestavy.

pic_130i

Vytiskne stránku ve 100 % velikosti.

pic_571i

Zobrazí celou stránku sestavy.

pic_572i

Zvětší sestavu tak, aby byla na celou šířku obrazovky.

pic_291i

Přeskočí na první stránku.

pic_292i

Přepne se o jednu stránku vzad.

pic_293i

Přepne se o jednu stránku vpřed.

pic_294i

Přeskočí na poslední stránku.

pic_573i

Tisk sestavy.

pic_574i

Umožňuje export sestavy do souboru, do aplikace, nebo poslat e-mail. Sestava lze exportovat do těchto formátů: *.MHT, *.HTM, *.XLS, *.XLSX, *.ODS, *.SLK, *.RTF, *.PDF, PNG obrázek.

pic_575i

Sestava se vyexportuje ve formátu *.PDF do aplikace podporující tento formát.

pic_576i

Exportuje sestavu do *.PDF a následně ji umožní odeslat e-mailem.

pic_577i

Volby exportu zapnuty/vypnuty. V případě vypnuté volby se nezobrazí formulář pro nastavení exportu, např. u exportu do *.PDF, do e-mailu.

Book Contents

Book Index

Vyřazení sestavy

Sestavu, kterou chceme z nabídkové tabulky vyřadit, označíme pomocí šipek a stiskneme klávesu Del. Po kladném zodpovězení dotazu se sestava z nabídky vyřadí.

Book Contents

Book Index

Spouštěcí dávky tisků

Spouštěcí dávky umožňují v rámci zařazování sestavy do výběru (klávesa F9) přímo definovat posloupnost spouštění filtrů, skriptů a sestav. Pro jednoduchou posloupnost kroků potom není nutné definovat samostatný skript apod. Další výhodou tohoto postupu je velmi jednoduché ovládání, které je určeno i pro běžnou obsluhu.

Příklad: Pro lepší pochopení si postup při sestavování dávky vysvětlíme nad fakturami vydanými. Do nabídky tiskových sestav chceme vložit sestavu Seznam faktur a zároveň chceme, aby se tato sestava spouštěla nad filtrem faktur.

Postup při sestavování spouštěcí dávky:

Obr.: Vstupní formulář pro sestavení dávky

Pozn.: Sestavy nadefinované v dávce se spouští postupně tak, jak jsou zadány. Protože se vložené sestavy a skripty řadí abecedně podle názvu, je nutné jejich názvy adekvátně upravit (např. číslováním položek), aby byly jednotlivé funkce spouštěny ve správném pořadí.

Nyní musíme nadefinovat datový modul, nad kterým se bude dávka spouštět. Nad položkou Tabulka, na 1. straně, využijeme tlačítko Možnosti a vybereme požadovaný datový modul - Faktury vydané. U pole Vyhodnocovací filtr zapnut ponecháme zatrhnutí.

Obr.: Výběr datového modulu pro sestavení dávky v položce „Tabulka“

Obr.: Nadefinovaná dávka sestavy

Pozn.: Stejným způsobem je možné zařadit spouštěcí dávku tisků do standardního uživatelského panelu a z něj ji pomocí tlačítka spouštět.

Obdobným způsobem můžeme místo filtru do dávky zařadit i výběr (TQueryED). Ve formuláři pro konfiguraci výběru je navíc zatrhávací pole V dávce spustit na aktuálním datovém modulu. Implicitně je pole nezatržené.

Pokud křížek není zatržený, pak je výběr spouštěn nad datovým modulem, který je určený nastavením. A další zařazení v dávce tento datový modul přebírají (analogie s pluginou Tabulka).
Pokud křížek bude zatržený, pak je výběr spouštěn nad aktuálním datovým modulem nebo nad modulem, který je specifikovaný dříve v plugině Tabulka (TExplicitDm).

Pokud výběr není zařazený v dávce, pak je tento křížek ignorován.

pic_2408

Obr.: Konfigurace výběru

Book Contents

Book Index

Protokolování sestav

IS K2 nabízí možnost evidovat každé spouštění sestav a doklady, které byly danou sestavou zpracovány. Dále umožňuje archivovat výstup na tisk, blokovat tisk dokladů, které již byly dříve alespoň jednou tištěny. Uchová informace o dokladu, kdo, kdy nebo kam tu kterou sestavu spustil.

V knize Sestavy na 3. straně je možné protokolovat záznamy tisku, exportu nebo zobrazení na monitor všech sestav.

pic_1087.png

Obr.: Kniha Sestavy - 3. strana

Popis polí

Protokolovat

Toto pole říká, která sestava se bude protokolovat. V knize Protokolování sestav se budou evidovat přístupy k příslušným sestavám podle zadání.

Skupina

Jednotlivé sestavy lze rozlišit podle potřeby do různých skupin. Po stisknutí tlačítka Zobrazit záznamy se otevře kniha Protokolování sestav, která zobrazí filtrované záznamy právě podle vybrané skupiny.

Na tiskárnu

Budou provedeny operace týkající se pouze spuštění sestavy na tiskárnu a to přímo z F9 nebo z náhledu sestavy pomocí ikony pro tisk (toto platí pouze pro AM sestavy, ne pro RPM).

Export

Budou provedeny operace týkající se pouze exportu do aplikací nebo do souboru a to přímo z F9 nebo z náhledu sestavy pomocí ikony pro export (toto platí pouze pro AM sestavy, ne pro RPM).

Na monitor

Budou provedeny operace týkající se pouze zobrazení na monitor.

Archivovat

Zatržením Archivovat bude systém archivovat data do "*.pdf" dokumentu. Tento dokument se bude nacházet v knize Protokolování sestav na 1. straně u příslušného záznamu. Pro fyzické ukládání na disk slouží pro tyto ".pdf" dokumenty ve firemním adresáři adresář REPARCHIVE.

Záznam ke každému zpracovanému dokladu

Zatržením této volby se uloží v knize Protokolování sestav na 1. straně každý záznam, který má být danou sestavou zpracován.

Blokování

Pole nabízí možnosti, jakým způsobem zamezit vytisknutí konkrétního dokladu více než jedenkrát. Pokud bude vybrána jakákoliv jiná volba než Neblokováno, automaticky budou zatrhávací pole Archivovat a Záznam ke každému zpracovanému dokladu uživateli nepřístupná, přičemž systém s nimi pracuje jako se zatrženými.

Práva

3. stranu knihy Sestavy může editovat pouze ten uživatel, který má v knize Uživatelů na 5. straně v sekci Správce/Sestavy a funkce F9 nastaveno právo Změna protokolovacích parametrů sestav a funkcí.

AM Reportovač

Pokud je žádoucí, aby na sestavu byl vždy vytvořen záznam pro Protokolování, je možné ve vlastnostech sestavy (po otevření v návrhu Ctrl+F5 (Object inspektor) v sekci "Logging" nastavit atribut "Required" na „True“. Tato vlastnost zajistí, že sestava bude otevřena pouze v případě, že na 3. straně bude zatrhnuté pole Protokolovat. Jinak se zobrazí chybové hlášení a akce pro spuštění sestavy skončí.

Možnosti pole Blokování

Spuštěná sestava (na 0. straně), která má na 3. straně knihy Sestavy v poli Blokování vybranou některou z hodnot „Archiv“, „Archiv nebo spustit“ či „Blokovat“, běží standardním způsobem. Avšak zjistí-li systém, že tato sestava již dříve tiskla doklad, který chce uživatel nyní tisknout znovu, přeruší tisk a otevře formulář příslušný vybrané hodnotě.

Pic_1117

Obr.: Výběr pro pole Blokování

Archiv

Při spuštění sestavy se otevře formulář, který zobrazí všechny aktuálně zpracovávané doklady dané sestavy. Ty doklady, které už byly alespoň jednou spuštěny, mají v příslušném sloupci zobrazen grafický symbol „Zákaz“. Tlačítkem Archiv je možné otevřít archivovanou sestavu s doklady, které jsou nyní blokované.

PIC_1119

Obr.: Blokace "Archiv" - 1. strana

2. strana blokovacího formuláře zobrazí podrobné údaje o spuštění sestavy. Tato strana je stejná pro všechny stavy blokování.

Levá tabulka zobrazuje sestavu, která byla spuštěna, a na kterou je blokace vázána. Pravé okno zobrazí doklady, které mají být danou sestavou zpracovány.

Pic_1122

Obr.: Blokace „Archiv“ – 2. strana

Pic_1120

Obr. Blokace „Archiv“ - Bez detailu

Archiv nebo spustit

Formulář nabídne tlačítkem Pokračovat další spouštění sestavy nebo tlačítkem Archiv otevřít archivovanou sestavu s doklady, které jsou nyní blokované.

Pic_1121

Obr.: Blokace „Archiv nebo spustit“ – 1. strana

Blokovat

Formulář nenabízí žádnou operaci, pouze zobrazení detailu o blokaci.

Pic_1118

Obr.: Blokace „Blokovat“ – 1. strana

Kniha Protokolování sestav

Zobrazení knihy Protokolování sestav v knize Sestavy je možná klávesovou zkratkou Ctrl+F4 z knihy Sestavy nebo tlačítkem Zobrazit záznamy z 3. strany.

Pic_1123

Obr.: Kniha Protokolování sestav

Pic_1124

Obr.: Kniha Protokolování sestav - 1. strana

Popis polí:

Skupina

Zobrazí zvolenou skupinu, která je zadána na 3. straně knihy Sestavy, viz výše.

Číslo

Číslo záznamu, pod kterým je blokovaná událost uložena v knize Protokolování sestav.

Název

Název sestavy.

Spustil

Jméno uživatele, který spustil sestavu. Datum a čas, kdy ji spustil.

Cíl

Pole zobrazí, jak chtěl uživatel sestavu zobrazit – na monitor, exportovat, tisknout.

Definice 1

Název sestavy nebo podpůrného skriptu na disku.

Definice 2

Název sestavy nebo podpůrného skriptu na disku.

Archiv

Název ".pdf" dokumentu, který archivuje výstup sestavy, jak ji spustil uživatel uvedený v poli Spustil, v daný datum a čas. Stisknutím tlačítka Otevřít se otevře archivovaný dokument.

Význam grafických symbolů:

Sestava je blokovaná (sloupec B).

Stav výstupu – zamítnut (sloupec O).

Pic_1124i

Stav výstupu – povolen, např. při blokování „Archiv nebo spustit“, po spuštění tlačítka Pokračovat (sloupec O).

pic_894i.png

Tento vykřičník upozorní, že daný záznam byl změněn. Chce-li uživatel změnit záznam z blokovaného na povolený, stiskne klávesu F8 nebo Del a tím odblokuje záznam pro spouštění sestavy (symbol "Stop" zmizí ze sloupce "B"). Použitím zmíněných kláves systém zaznamená manipulaci a symbol "Vykřičník" ve sloupci MB již zůstane i po vrácení záznamu do původního stavu (sloupec MB).

Book Contents

Book Index

Automatická sestava

Výhodou automatické sestavy je jednoduchá možnost tvorby výstupní sestavy bez návrhu v editoru AM sestav, jejíž vzhled vychází z podoby aktuálně spuštěné a nakonfigurované knihy. Ikonu pro tisk automatické sestavy nalezneme ve spodním panelu nástrojů. Stiskneme-li u ikony pic_379i pouze tlačítko s šipkou pic_301i, zobrazíme si nabídku uložených automatických sestav.

pic_2252
Obr.: Rozbalená nabídka automatických sestav v knize Zakázky

Popis nabídky automatická sestava:

Správa

Po otevření nabídky Správa se zobrazí formulář pro správu automatických sestav. Práce s formulářem pro správu automatické sestavy je obdobná jako u filtrů, viz kapitola Uložení filtru v knize Základní funkce.

Po stisknutí ikony pic_379i ve spodním panelu nástrojů se otevře formulář pro definici automatické sestavy.

pic_2021
Obr.: Automatická sestava

Popis polí:

Nadpis

Nadpis sestavy.

Formát

Tady zvolíme formát papíru, pro který se bude sestava vytvářet a zda se bude tisknout na výšku nebo na šířku.

Zobrazení

Zde si můžeme vybrat, jestli chceme zalamovat text, zobrazit pouze údaje pro export dat, nebo zda chceme pro nadpis sestavy použít název filtru.

Šablona

Toto rozbalovací pole obsahuje seznam předdefinovaných šablon (výchozí, pruhy, suma, tabulka, suma - 3 úrovně, suma - 6 úrovní). Šablonu lze vytvořit novou nebo změnit původní.

Popis funkcí v pruhu řazení/seskupování:

pic_2253
Obr.: Pruh řazení/seskupování

V tomto návrhu lze pomocí zatrhávacího pole pro seskupení zvolit, podle kterého pole se budou záznamy seskupovat. Např. podle "K." se záznamy seskupí podle knihy. Ikona pic_374i umožňuje seřadit záznamy vzestupně nebo sestupně. pic_377i provede řazení podle agregované hodnoty. Ikonou pic_376i můžeme přidat sloupec, podle kterého budeme řadit a seskupovat. Ikona pic_375i odstraní vložený sloupec. Stisknutím ikony pic_523i se každá skupina vytiskne na novou stránku. Ikona se změní na pic_524i. Po jejím dalším stisknutí se tisk na novou stránku vypne.

pic_2247
Obr.: Automatická sestava - zobrazení knihy a čísla zakázky

Popis ostatních funkcí obrázku:

V návrhu lze zvolit tisknuté sloupce. Ikonou pic_376i můžeme přidat další sloupec, který se bude na sestavě tisknout. Ikona pic_375i odstraní vložený sloupec. pic_377i spustí agregační funkci (Suma, Průměr, Maximum, Minimum, Počet). Je li automatická sestava spuštěna nástrojem pic_379i a zároveň je v gridu vybráno číselné pole, pak se automaticky na toto pole vytvoří agregace suma. Zapnutím ikony pic_378i si stanovíme minimální šířku sloupce. Minimální šířka je označena černým pruhem. V pruhu polí lze upravovat šířku sloupců táhnutím za předěl mezi poli. Pokud je při změně šířky stisknuta klávesa Ctrl, pak dojde ke změně šířky pouze uvnitř celkové šířky sestavy. Sloupce lze přesouvat i mezi sebou, a to táhnutím celého pole. Sloupce můžeme přesunout i do pruhu řazení/seskupování. Pokud při tomto přesouvání budeme také držet klávesu Ctrl, pak se sloupec nepřesune, ale zkopíruje do pruhu řazení/seskupování. Po kliknutí na název sloupce můžeme tento název změnit.

Tlačítko Zkrácená / kompletní sestava

Ve zkrácené variantě sestava vytiskne pouze 5 záznamů. Je zobrazena zarovnaně s pruhem polí. Je to výchozí stav návrhu automatické sestavy, který šetří čas potřebný pro zobrazení sestavy, např. po přidání pole.

pic_2248
Obr.: Automatická sestava - tlačítko Zkrácená / kompletní sestava - režim zkrácené sestavy

Režim kompletní sestavy zobrazuje všechna data tak, jak bude zobrazen výsledný report (není ho vlastně ani potřeba spouštět). Nevýhodou tohoto režimu je delší formátování sestavy při změně definice automatické sestavy.

pic_2250
Obr.: Automatická sestava - tlačítko Zkrácená / kompletní sestava - režim kompletní sestavy

Tlačítko Přepočítat šířky sloupců

Slouží k úpravě šířky polí přesně na šířku použitého formátu. Přepočítání zachová vzájemné poměry šířek jednotlivých polí.

pic_2249
Obr.: Automatická sestava - tlačítko Přepočítat šířky sloupců

Nadefinovanou sestavu můžeme spustit, uložit anebo upravit tento návrh také v AM editoru.

pic_2251

Obr.: Automatická sestava - nabídka akcí nad sestavou

Popis akcí:

Spustit sestavu F9

Spustí se sestava v běžném náhledu AM sestavy.

Upravit sestavu Ctrl+F5

Vygeneruje se sestava a spustí se na ní AM editor. Tuto sestavu lze uložit jako běžnou AM sestavu a lze ji zařadit do F9 nebo uživatelské lišty.

Uložit Ctrl+S

Definici sestavy lze uložit pro pozdější spuštění. Toto uložení je obdobné s ukládáním např. filtrů a podléhá stejným pravidlům. V tomto případě se ukládá nikoli sestava, ale její definice. Sestavy jsou spustitelné ve spodním nástrojovém panelu modulu pomocí ikony pic_368i, kde jsou vidět všechny uložené automatické sestavy.

Uložit jako

Uloží filtr pod námi zvoleným názvem, uživatelem, úrovní... Filtr lze kdykoliv znovu vyvolat.

Vlastnosti

Vlastnosti uložené definice sestavy. Můžeme zde změnit údaje.

Book Contents

Book Index

Podokno náhledu

Podokno náhledu nám umožňuje zobrazit sestavy a skripty pro daný datový modul bez toho, aniž bychom je museli spouštět klávesou F9 z knihy Sestavy. Podokno lze nastavit pro kterýkoliv datový modul a pro libovolnou stranu. Podokno používá speciálně vytvořené sestavy a skripty. Jejich nastavení je lepší ponechat konzultantům.

pic_2991
Obr.: Faktury vydané - podokno náhledu

Zobrazení podokna náhledu je podmíněno zapnutím parametru Zobrazovat podokno náhledu, který najdeme v Parametrech uživatele na 1. straně. Tím je zajištěno, že lze podokno náhledu zobrazit v kterémkoliv datovém modulu. Pro zobrazení v konkrétním datovém modulu ještě musíme v menu daného modulu zatrhnout volbu Zobrazovat podokno náhledu, viz obrázek níže.

pic_2992
Obr.: Faktury vydané - volba Zobrazovat podokno náhledu

Vzhled podokna náhledu stanoví konzultant na základě konkrétních požadavků. Můžeme si však nastavit, na kterých stranách či za jakých podmínek se bude podokno spouštět. K tomuto slouží volba v menu modulu položka Definice náhledů.

pic_2993
Obr.: Faktury vydané - volba Definice náhledů

Po jejím zvolení je zobrazen formulář známý jako F9. Klávesou Insert pak vložíme AM sestavu nebo PAS unitu (viz kapitola Základní funkce - Tisk - Vložení nové sestavy) se speciálním "náhledovým formulářem". V podokně náhledu však nelze nastavit parametry patřící pouze konkrétnímu skriptu nebo sestavě, ale pouze obecné parametry.

Pro práci s podoknem náhledu můžeme každé sestavě či skriptu nastavit tyto parametry:

Preview_GridName

- tento parametr obsahuje název (name) xGrid komponenty, ke které je náhled napojen (pohnutí pravítka, šedé plus tohoto gridu způsobí obnovení náhledu). Např. pro grid na nulté straně se použije fGrid0, pro položky na druhé straně použijeme fGrid21.

Preview_K2FormLook

- režim (Lookup/Kniha) formuláře, ve kterém je náhled zobrazován.

Parametr nabývá hodnot:

  • Kniha -  náhled je zobrazen jen v knize.
  • Kniha, Lookup - náhled je zobrazen v knize i v lookup-u.
  • Lookup - náhled je zobrazen jen v lookup-u.

Výchozí hodnota je Kniha.

Preview_K2FormMode

- režim (Změna/Prohlížení) formuláře, ve kterém je náhled zobrazován.

Parametr nabývá hodnot:

  • Prohlížení - náhled je zobrazen jen, pokud formulář není ve změně.
  • Změna - náhled je zobrazen jen ve změně.
  • Změna, Prohlížení - náhled je zobrazen ve změně i v prohlížení.

Výchozí hodnota je Prohlížení.

Preview_PageNames

- tento parametr udává strany (name TTabSheet-ů oddělené čárkami), na kterých je náhled zobrazen. Pokud je parametr prázdný nebo není uveden, je náhled zobrazován na každé straně – to se týká jen náhledů napojených na fGrid0, náhledy napojené např. na fGrid21 jsou zobrazeny pouze na té straně, na které je grid zobrazen (volbou gridu je zvolena i strana náhledu a není třeba parametr zadávat). Např. pro náhled napojený na fGrid0 a zobrazený na stranách 0, 1 a 4 je v tomto parametru: „Strana0, Strana1, Strana4“

K nastavení parametrů se také dostaneme stisknutím pravého tlačítka myši na sestavě/skriptu v podokně náhledu (viz obrázek níže). V knize Sestavy se pak přepneme na 2. stranu a pokračujeme stejně jako v Definici náhledů.

pic_2995
Obr: Podokno náhledu - nastavení sestavy/skriptu

Náhledy jsou umístěny u spodní hrany formuláře a jsou odděleny od zbytku formuláře rozdělovníkem. Jednotlivé náhledy jsou spouštěny až v okamžiku potřeby - tedy pokud je náhled zobrazen (vybrán jako aktivní záložka) a v napojeném gridu je pravítko na jiném záznamu než v okamžiku posledního spuštění.

Náhledy lze zakázat nebo povolit červeným křížkem nebo zelenou fajfkou v záložce. Pokud je náhled zakázán, pak není obnoven a jeho realizace nezdržuje např. procházení knihy, i když je vybrán jako aktivní záložka. Zakázaný náhled je vyšrafován:

pic_2998
Obr.: Podokno náhledu - neaktivní záložka

Pokud jsou bitmapy blokovány je zakázaný náhled zobrazen takto:

pic_5267.png

Obr.: Podokno náhledu - blokované bitmapy

Podokno náhledu lze také minimalizovat či úplně zavřít (tlačítka v červeném rámečku na obrázku níže). Když podokno zavřeme, zároveň se zruší "zatržítko" u volby Zobrazovat podokno náhledu v menu modulu. Podokno zapneme opětovným zatržením volby.

pic_2997
Obr.: Podokno náhledu - minimalizace a zavření

Minimalizované okno lze znovu maximalizovat pomocí tlačítka na obrázku níže. Také v minimalizovaném stavu lze křížkem podokno uzavřít.

pic_2999
Obr.: Podokno náhledu - maximalizace a zavření

V AM sestravě jsou nové vlastnosti:

PreviewType

 

 

Pohled - sestava je zobrazena v náhledu bez okrajů stránky a bez ovládacích komponent sestavy:

 

pic_5268.png

Obr.: Pohled

 

Tisknutelná sestava - sestava je v náhledu zobrazena jako normální report:

 

pic_5269.png

Obr.: Tisknutelná sestava

Color

Barva pozadí sestavy se bere v úvahu pouze pro zobrazení na monitor (podokno náhledu, nebo náhled sestavy).

Pro sestavy náhledů je silně doporučeno používat dataadaptér TADAAppendRecords a ne TADK2, který čte aktuální datový modul. Některé formuláře mohou mít problémy s tím že je aktuálním datamodulem manipulováno (a to přesto že TADK2 všechny datové moduly vrací zpět na původní pozice podle bookmarků).

Každý formulář si pro jednotlivé uživatele pamatuje výšku náhledové komponenty, stav (zakázáno/povoleno) a stav minimalizace.

Book Contents

Book Index

Univerzální formuláře

Book Contents

Book Index

Import sestav a skriptů z klasických do univerzálních formulářů

Zařazení sestav a skriptů v F9 není v klasických formulářích shodné se zařazením v univerzálních. Pomocí funkce č. 1230 - Import sestav a skriptů , je možné zařazení naimportovat hromadně z klasických formuářů.

pic_4098

Obr.: Import sestav a skriptů

V univerzálních formulářích se nepoužívají pro zařazení "Skupiny tisku", ale nově se používají "Skupiny uživatelů", proto je nutné v rámci importu zařazení původní původní Skupiny tisků spárovat ručně se Skupinami uživatelů a nebo povolit automatické vytvoření nových Skupin uživatel. Jestliže uživatel zvolí volbu Vytvoření automatických skupin, pak se v knize Skupin uživatelů vytvoří systémém nové Skupiny uživatelů odpovídající Skupinám tisků a budeou začínat na "ST_". Tlačítkem Spustit import všech formulářů, se dle zvolené činností sputí import zařazení.

Význam činností:

Vytvořit nové skupiny uživatelů

Volba vytvoří nové skupiny ve skupinách uživatelů ("ST_*") podle současných skupin tisku automacky. Automaticky zařadí uživatele do těchto nových skupin, pokud měl přiřazenou danou skupinu tisku. A tyto nové skupiny použije v modré F9.

Ruční mapování skupin uživatelů

Tato volba zobrazí záložku mapování, na které je nutné přiřadit Skupiny tisků Skupinám uživatelů a podle této záložky "mapování", tyto použije ve formuláři univerzální F9.

Book Contents

Book Index

Tisk pomocí F9

Tiskové sestavy a skripty vyvoláme klávesou F9 nad knihou nebo nad dokladem. Po stisknutí této funkce se vyvolá nabídková tabulka, která obsahuje zařazené výstupní sestavy. Na obrázku vidíte rozdělení sestav do tzv. témat, což jsou složky, pod kterými je daná sestava zařazena. Rozbalení (zabalení) nabídky jednotlivých složek provádíme dvojitým poklepnutím myši nebo klávesou Enter.

Klávesou Insert vložíme do seznamu sestavu nebo skript z knihy Sestavy. Novou sestavu, skript nebo dávku z databáze nebo ze souboru vložíme pomocí volby Nový v Nástrojovém panelu modulu. K editaci skriptu slouží klávesová zkratka Alt+F5, k editaci reportu Ctrl +F5 a k editaci nové sestavy Ctrl+F6, příp. pomocí právého tlačítka myši.

Pokud je aplikován pohled a grid má nastaveno jako výchozí nastavení tabulky nějaké nastavení a zároveň v aplikovaném pohledu jsou pro daný grid definovány sloupce, bere se jako výchozí právě to nastavení sloupců, které vychází z aplikace pohledu.

pic_4099

Obr.: Zobrazení Ikony

Dostupné funkce:

Předchozí

Posune pravítko v seznamu na předchozí záznam.

Další

Posune pravítko v seznamu na následující záznam.

Nový Ins

Otevře knihu sestav a umožní vybrat sestavu, skript nebo jinou funkci z této knihy.

Nový - sestava

Otevře formulář pro vložení a definici nové sestavy z databáze nebo souboru.

Nový - skript

Otevře formulář pro vložení a definici nového skriptu z databáze nebo souboru.

Nový - dávka

Otevře formulář pro vložení a definici nové dávky z databáze nebo souboru.

Změna

Změna záznamu

Kopie

Kopie záznamu

Oblíbené - zařadit na lištu

Sestavu, skript nebo dávku, na které je nastaveno pravítko, vloží do Nástrojového panelu modulu.

Oblíbené - zařadit na lištu do skupiny

Sestavu, skript nebo dávku, na které je nastaveno pravítko, vloží do Nástrojového panelu modulu do skupiny. Skupina, do které se zařadí je definovaná v detailu záznamu. Stromovou strukturu složek lze vytvořit v detailu v poli Skupina a pro odělení úrovní stromu použít "/" nako např. Doklady/FVOstrava.

Oblíbené - nezobrazovat na liště

Zruší zařazení sestavy, skriptu nebo dávky z Nástrojového panelu modulu.

Zobrazit i z lišty

Zobrazí/skryje v seznamu sestavy, skripty a dávky, které jsou zařazeny v Nástrojovém panelu modulu.

V tabulkovém zobrazení lze ve sloupcích přehledně vidět, cestu k souboru, zařazení do skupiny případně úroveň zařazení.

pic_4100

Obr.: Zobrazení Tabulka

Při zakládání nového záznamu prostřednictvím tlačítka na liště Nový (příp. pomocí pravého tlačítka myši) lze zvolit ze seznamu, zda budeme zakládat nový Skript, Sestavu nebo Dávku. V tom případě se nám zobrazí nové okno, kde lze upřesnit, jak chceme, aby skript (příp. sestava, dávka) fungoval. Po úspěšném zařazení skriptu či sestavy do seznamu je lze spustit pomocí tlačítek v dolní části okna nebo dvojitým poklepáním myši. V případě sestavy lze spuštění provést také zmáčknutím klávesy Enter.

pic_4926

Obr.: Zařazení nového skriptu

Popis polí:

Název

Název skriptu, který se zobrazí v seznamu Skriptů a sestav.

Popis

Popis skriptu, který se zobrazí v seznamu Skriptů a sestav.

Ikona

Ikona, která se zobrazí v seznamu Skriptů a sestav. Je určena pro jednodušší rozeznání mezi jednotlivými položkami.

Skupina

Název skupiny, pod kterou bude skript zařazen. Skupiny se zobrazují pokud je zapnuto zobrazení Ikony. Název skupiny je také přebírán v případě, že je skript zařazen na lištu do skupiny.

Skript

Otevře formulář pro vložení a definici nového skriptu z databáze nebo souboru.

Zdroj dat

Zde lze omezit zdroj dat na určitý Datový modul, nad kterým má být skript spuštěn.

Přiřazení

V této oblasti lze skript přiřadit určité skupině uživatelů a to podle Úrovně, Uživatele, Mandanta nebo Vlastní firmy. Implicitně je zde vybrána úroveň Mandant.

pic_4927

Obr.: Zařazení nové sestavy

Popis polí:

Název

Název sestavy, který se zobrazí v seznamu Skriptů a sestav.

Popis

Popis sestavy, který se zobrazí v seznamu Skriptů a sestav.

Ikona

Ikona, která se zobrazí v seznamu Skriptů a sestav. Je určena pro jednodušší rozeznání mezi jednotlivými položkami.

Skupina

Název skupiny, pod kterou bude sestava zařazena. Skupiny se zobrazují, pokud je zapnuto zobrazení Ikony. Název skupiny je také přebírán v případě, že je sestava zařazena na lištu do skupiny.

Sestava

Otevře formulář pro vložení a definici nové sestavy z databáze nebo souboru.

Spustit jako

V tomto poli lze zvolit, zda má být sestava spuštěna v samostatném okně nebo jestli má být rovnou vytisknuta či exportována.

Použít jazyk

Pokud je zatrženo, pak je sestava vytvořena ve zvoleném jazyce.

Elektronický podpis

Lze zvolit, zda má být sestava podespána či nikoliv.

Zdroj dat

Zde lze omezit zdroj dat na určitý Datový modul, nad kterým má být sestava spuštěna.

Nastavení tisku

V této oblasti lze upřesnit informace o tisku, jako jsou Tiskárna, Kopie či Zdroj papíru.

Nastavení exportu

V této oblasti lze upřesnit informace o exportu, tj. Cíl exportu, Formát, Jméno souboru.

Přiřazení

V této oblasti lze sestavu přiřadit určité skupině uživatelů a to podle Úrovně, Uživatele, Mandanta nebo Vlastní firmy. Implicitně je zde vybrána úroveň Mandant.

Book Contents

Book Index

Pohledy

Pohledy slouží k zachování nastavení knihy - sloupců, formátu sloupců, barevného zvýraznění dat, stavu tabulky, podmínek filtru, setřídění atd. Pohledy si můžeme ukládat a v případě potřeby kdykoliv vyvolat. V případě, že pohled obsahuje rovněž spuštění filtru, dochází k aktualizaci dat v tabulce. Tento pohled má oproti Pohledy - SQL výhodu, že si pamatuje stav podřízeného datového modulu.

Popis polí:

Pohled

Zkratka pohledu.

Popis

Popis pohledu.

Soubor

Soubor, do kterého se pohled ukládá.

Stav knihy a setřídění

Zapamatuje si stav knihy (rychlý filtr, kniha, vyhodnocovací filtr) a zvolený typ setřídění.

Sloupce

Zapamatuje si nastavení sloupců.

Parametry řádků a sloupců

Zapamatuje si nastavené parametry řádků a sloupců.

Nastavení formuláře

Nastavení formuláře - kniha, sklad, periody (tj. nastavení pomocí kombinace kláves Alt+F10).

Podmínky rychlého filtru

Toto pole je aktivní, pokud zadáváme nový pohled nad rychlým filtrem. Zapamatuje si podmínky rychlého filtru.

Podmínky vyhodnocovacího filtru

Toto pole je aktivní, pokud zadáváme nový pohled nad vyhodnocovacím filtrem. Zapamatuje si podmínky vyhodnocovacího filtru.

 

Spustit vyhodnocovací filtr

Automaticky spustí vyhodnocovací filtr:

  • s dotazem - po spuštění filtru se zobrazí formulář pro spuštění filtru (přidat, vytvořit, odmazat, ...),
  • bez dotazu - automaticky se provede akce vyhodnocovacího filtru bez spuštění dotazu.

 

Spustit akci filtru

Která z akcí vyhodnocovacího filtru se má spustit - zda přidat, vytvořit, odmazat apod.

tlačítko pro uložení pohledu (v nástrojovém panelu modulu)

Book Contents

Book Index

Potvrzení Alt+F2

Pojem potvrzení dokladu se v běžné účetní praxi nevyskytuje, ale u programu instalovaného v síti s více uživateli, kteří mají přístup k dokladům, znamená znemožnění dodatečných změn a úprav v dokladech. Potvrzená zakázka tak má charakter definitivně uzavřené obchodní smlouvy, potvrzená faktura je k dispozici pro nahlédnutí, ale ne pro změny atd.

Vlastnosti nepotvrzených dokladů:

Vlastnosti potvrzených dokladů:

V celém systému K2 se doklady potvrzují klávesami Alt+F2 a na 0. straně dokladu přes pravé tlačítko myši - volba Potvrzení. Jakmile je nějaký doklad potvrzen, nelze v něm již provádět žádné změny. Potvrzené doklady jsou označeny speciální ikonou potvrzení, tzn. je možné je na první pohled odlišit od nepotvrzených dokladů.

pic_741i ikona potvrzeného dokladu

pic_740i ikona prvního potvrzení skladového dokladu

Odpotvrzení dokladů je možné stisknutím kláves Ctrl+F2 nebo vybráním volby Odpotvrzení přes pravé tlačítko myši na 0. straně dokladu. Na odpotvrzení musí mít uživatel příslušné právo. Pro odpotvrzení dokladu jehož datum potvrzení je starší než aktuální datum musí mít uživatel navíc právo na změnu data potvrzení.

Při opětovném potvrzení dokladu (tj. při potvrzení dokladu který byl odpotvrzen) je doklad automaticky potvrzen k původnímu datu potvrzení. Pokud by mělo u skladových dokladů dojít k zápornému stavu, nebo spadá původní datum potvrzení do blokovaných periodách, nebo by datum druhého potvrzení mělo být menší než datum prvního potvrzení, má uživatel možnost potvrdit doklad k aktuálnímu datu - tato akce však vyžaduje právo na Změnu data potvrzení příslušného dokladu.

Změnu data potvrzení lze provést kombinací kláves Ctrl+F5. Ke změně data potvrzení musí mít uživatel příslušné právo.

Book Contents

Book Index

Obnova - F3

Stisknutí klávesy F3 nad tabulkou aktualizuje tuto tabulku. Jedná se o obnovu obrazovky. V Parametrech uživatele lze nastavit časový interval automatické obnovy. Lze tak například zajistit zobrazení neustále aktuálních stavů na skladě, aniž by muselo být zasahováno do programu z klávesnice.

Stisknutí klávesy F3 nad dokladem vede k obnově, tj. k uvedení údajů v položkách do stavu před provedením změny.

Book Contents

Book Index

Knihy Alt+F10

Knihy (řady) slouží k rozdělení dokladů (zakázek, objednávek, faktur, dodacích listů atd.) do skupin, ve kterých jsou číslovány samostatně. Rozdělení dokladů do knih lze přirovnat k jejich členění do „papírových šanonů“, ve kterých je možné mít odděleně zařazeny doklady tuzemské, zahraniční, interní, reklamace apod.

Všechny knihy, které lze v IS K2 nastavit, vidíte po rozbalení nabídky stromového menu Základní data. Před započetím práce v každém modulu je nutné si nastavit alespoň jednu knihu a její číslování, aby bylo možné správným způsobem zakládat nové doklady. Vlastnosti knih lze také zadávat přímo v nabídce daného modulu, a to v části Základní data - Nastavení…

Informace o tom, ve které knize se zrovna nacházíme, je zobrazena v horní modré liště daného dokladu. Vejdeme-li např. do knihy Faktur vydaných, potom při zapnutém stavu Kniha svítí v horní modré liště popis aktuální knihy (šanonu) - např. Kniha: 10 - Tuzemsko (zkratka a popis knihy). V tabulce jsou tedy zobrazeny všechny tuzemské faktury.

Potřebujeme-li se mezi jednotlivými knihami přepnout, tzn. zobrazit si doklady z jiného šanonu (např. zahraniční faktury), stiskneme klávesy Alt+F10. Tím se vyvolá nabídková tabulka s nastavenými knihami, ve které lze pomocí šipek označit zvolenou knihu. Po odsouhlasení výběru klávesou Enter se zobrazí doklady nové knihy (šanonu) a pravítko se nastaví na poslední záznam v tabulce.

Obr.: Výběr knihy nad knihou Faktur vydaných - Alt+F10

Číslování dokladů v jednotlivých knihách je oddělené. Toto číslování lze ovlivnit v definici jednotlivých knih (nabídka stromového menu Základní data), kde lze zadávat nové knihy a nastavovat čísla posledních dokladů v dané knize. Pro doklady, které se začínají zakládat od počátku kalendářního roku, se používá číslování od jedničky.

Obdobně pokud se doklady začínají vystavovat až v průběhu roku (např. při přechodu z jiného systému na IS K2), je možné v knihách nastavit číslování dokladů od konkrétního čísla a tím navázat na číslování dokladů z předchozího systému.

Book Contents

Book Index

Období

Období slouží pro nadefinování roku, ve kterém mají být doklady vystavovány. Období definujeme v modulu Základní data - Období, přičemž pro každý rok používáme nový záznam. Nulté období je vždy povinné.

pic_1201

Obr.: Číselník Období

Na 1. straně záznamu můžeme do polí Datum od a Datum do zadat rozsah období. Při uložení nového dokladu se pak kontroluje, zda datum dokladu spadá do intervalu období, které má uživatel nastaveno (kontrola se týká dokladů, které se účtují).

pic_3896

Obr.: Číselník Období - 1. strana

Pro správné fungování je nutné po založení nového období restartovat aplikační server a provést odhlášení všech uživatelů ze systému IS K2.

Nastavení číselných řad dokladů ve "starých" knihách:

Ve "starých" knihách (např. Knihy listovní pošty, Knihy JCD a dopravy) vyvolaných ze stromového menu Základní data - Knihy … se pro každé období nastavuje nové číslování dokladů, jakoby šlo o novou knihu, pouze označení knihy je pro všechna období stejné. V jednotlivých knihách lze zadat interval období, tzn., že jedno číslování může být spojité přes více období. Pokud není zadána žádná kniha s obdobím (pouze s nultým), jsou v této knize vytvářeny doklady spojitě bez ohledu na uživatelské nastavení období.

Tvorba dokladů v období:

Aktuální období si každý uživatel zvolí v modulu Správce - Parametry uživatele. Toto období je neustále zobrazeno ve stavovém řádku (ve spodní části obrazovky). Podle takto nastaveného aktuálního období je při zakládání dokladu určeno, ve které číselné řadě bude daný nový doklad vytvořen.

Pro každého uživatele lze tedy nastavit, ve které číselné řadě bude vystavovat nové doklady. Jeden uživatel může vystavovat nové faktury v novém roce, zatímco někdo jiný může ještě řadit některé nové faktury do roku předchozího, či účtovat do starého roku apod.

Nadřízený doklad (zakázku) lze otevřít v jednom roce a podřízené doklady pak vytvářet v dalších letech. Tyto doklady budou sice vytvářeny v různém období, ale v jedné knize, a budou tedy připojeny k nadřízenému dokladu (zakázce).

Období nemusíme měnit pouze v Parametrech uživatele, ale rovněž stisknutím pravého tlačítka myši na období ve stavovém řádku. Z vyvolaného číselníku vybereme klávesou Enter požadované období. Zvolené období se automaticky dosadí do Parametrů uživatele.

Upozornění: Nastavení období ve stavovém řádku nefunguje jako filtr, tzn. po zvolení období jsou na obrazovce zobrazeny všechny doklady a ne pouze doklady zvoleného roku.

Book Contents

Book Index

Periody

Periody slouží k vyhodnocování různých stavů ve vymezených časových obdobích. Pro periody se nejčastěji zadávají měsíční rozsahy. Delší interval není vhodný především vzhledem k účetnictví, kdy je nutné provádět mezisoučty hlavní knihy nejdéle v měsíčních intervalech.

Periody se definují v modulu Správce - Číselníky - Periody. Při zadávání nových period lze využít automatické vytvoření period klávesami Ctrl+F6. Po jejich stisknutí se objeví hlášení systému, zda si přejeme vytvořit periody pro další rok. Po kladném odsouhlasení dotazu se periody automaticky vytvoří.

Po periodách dochází k těmto vyhodnocením:

Všechna vyhodnocení prováděná ve zvoleném modulu se pak týkají pouze údajů z nastavené periody.

Nabídkovou tabulku k vymezení period můžeme vyvolat např. v účetnictví v Hlavní knize, na 2. až 4. straně karty Dod./Odb., v knize Zboží (a dále také na 6. až 8. straně) atd. Ve všech uvedených případech slouží k vyvolání nabídkové tabulky period klávesy Alt+F10. Nastavený rozsah period je vždy uveden v horní modré liště obrazovky. V tabulce (ve formuláři) pak vidíme pouze údaje, které se týkají zvolených period.

Nastavení period v knize Zboží:

Nabídková tabulka nad knihou Zboží umožní vybrat libovolnou periodu a tím zobrazit stav na zadaném skladě ke konci vybrané periody. Pokud vybereme periodu, která je aktuální k dnešnímu dni, zobrazí se aktuální stavy na skladech.

Obr.: Nabídková tabulka pro stanovení periody a skladu nad knihou Zboží - Alt+F10

Nastavení period nad Hlavní knihou:

Nabídková tabulka nad Hlavní knihou a v analýzách umožňuje nastavit délku sledované periody. V poli Perioda od nastavíme měsíc, v jehož prvém dni perioda začíná, v poli Perioda do měsíc, v jehož posledním dni perioda končí. Dále je možné nastavit knihu, ze které mají být údaje zobrazeny.

Obr.: Nabídková tabulka pro stanovení intervalu period a knihy nad Hl. knihou - Alt+F10

Book Contents

Book Index

Adresy

Pro zadání adresy např. zákazníka nám slouží formulář Adresa. Používá se v těchto modulech:

Dod./Odb., Kontaktní osoby, Servisní zakázky, Sklady, Personalistika, Interní doklady, Pokladní doklady, Listovní pošta, doklady nákupu a prodeje, Zásilky.

pic_2888.png

Obr.: Formulář Adresa

Pozn.: Vybereme-li z nabídky PSČ, automaticky se dosadí podle číselníku i Místo. Stejně tak, když z nabídky vybereme Místo, pak se dosadí PSČ. K Místu také můžeme přiřadit libovolné PSČ. PSČ se pak podbarví červeně. Další možností je Místo a PSČ vyplnit ručně bez výběru z číselníku.

Popis tlačítek:

Výmaz

Vymažou se všechny údaje ve formuláři.

...

Tlačítko otevře internetovou stránku "maps.google.com", a pokud je již adresa uložená, vyhledá zadanou adresu na mapě.

Načti

Načte souřadnice pro vloženou adresu.

Historie

Evidence historie adres, viz níže.

V poli Platnost od můžeme zadat platnost dané adresy. Toto pole je ve formuláři zašedlé. Do stavu změna se přepne až po provedení změny v adrese a odkliknutí těchto změn klávesou Enter. Datum v poli Platnost od můžeme vybrat také přímo z kalendáře přes pic_018i.

Historie adres

Tlačítko Historie slouží nejen pro přehled změn údajů v historii, ale také pro nastavení platnosti uložených záznamů. Po stisknutí tlačítka se otevře formulář Historie adresy.

pic_2889
Obr.: Formulář Historie adres

Platnost adresy můžeme kdykoliv změnit. Pokud změníme pole Platnost od, automaticky se přizpůsobí pole Platnost do na předchozím záznamu a naopak.

Pozn.: Při vytváření nové adresy vždy musíme vyplnit pole Platnost od. Pokud datum necháme nulové, změní se poslední uložený záznam.

pic_2890
Obr.: Formulář pro změnu platnosti záznamu

Book Contents

Book Index

Vzory dokladů

Pro jakékoliv typy dokladů je možné vytvářet tzv. vzory dokladů, které se používají pro zrychlené zadávání a vytváření nových dokladů. Vzhledem k tomu, že se vzory zakládají zvlášť pro každou knihu, je vhodné mít v dané knize alespoň jeden vytvořený doklad, ze kterého bude možné vytvořit vzor. (V případě, že žádný záznam v knize neexistuje, lze pomocí skriptu vytvořit celý nový doklad. Předpokladem je ovšem velmi dobrá znalost skriptu!)

Pozn.: Vzory se ukládají jako ".xml" soubory do adresáře mandanta "Samples". Každý záznam má své unikátní číslo, na základě kterého se pojmenovávají jednotlivé soubory ".xml".

Pozn.: Pochod vytváření vzoru a dokladu ze vzoru bude pro názornost popsán na fakturách vydaných.

Stiskneme-li v knize dokladů klávesu Shift+F6, objeví se nám nabídka obecných vzorů. Z této knihy vzorů pak klávesou Enter vybíráme některý z existujících (nabízených) vzorů, a tím vytváříme nový doklad.

Obr.: Kniha vzorů faktur vydaných

Book Contents

Book Index

Vytvoření nového vzoru

V knize nastavíme pravítko na doklad, který bude sloužit jako podklad pro vzor. Klávesami Shift+F6 vyvoláme knihu vzorů. Pro vytvoření nového vzoru použijeme klávesu Ins a vyplníme 1. stranu budoucího vzoru.

pic_084

Obr.: Vytvoření nového vzoru pro faktury vydané

Popis polí:

Číslo

Automaticky přiřazené pořadové číslo vzoru.

Zkratka

Zkratka vzoru.

Název

Název vzoru.

Popis

Bližší popis vzoru.

Načtení do vzoru

Klávesou F12 nebo tlačítkem vedle pole vyvoláme knihu Skripty, sestavy. Z této knihy může uživatel vybrat skript, kterým je definováno, která pole dokladu se budou do vzoru načítat. V knize skriptů a sestav jsou zařazeny vzory pro všechny standardní doklady. Tyto přednastavené skripty hledáme podle klíčového slova "vzory". Jestliže v tomto poli není vybrán žádný skript, uloží se do knihy Obecné vzory jako vzor hlavička toho dokladu, na kterém stojí pravítko.

Editace vzoru

Tímto tlačítkem lze editovat pouze vzory vytvořené speciálním skriptem. Rovněž tato akce vyžaduje velmi dobrou znalost skriptu. (Nový vzor nelze editovat přes toto tlačítko. Můžeme však po změně přeuložit stávající vzor pomocí tlačítka Načtení.)

Uložení ze vzoru

Jestliže je v poli Uložení ze vzoru vybrán z knihy Skripty, sestavy konkrétní skript, můžeme jím ovlivnit načtení polí ze vzoru. Jestliže zůstane pole nevyplněno, načte se pouze hlavička dokladu.

Tlačítkem Načtení se načtou pole vybraného dokladu a uloží se do vzoru. Pokud se do vzoru načítají pole pomocí skriptu, objeví se hlášení o úspěšném načtení. Pokud není v poli Načtení do vzoru vybrán žádný skript, akce se provede, ale hlášení se nezobrazí.

Pozn.: Původní vzory nelze vytvářet. Je možné je pouze editovat používat je.

Tlačítko Uložení má stejný význam jako stisknutí klávesy Enter na vybraném vzoru - dojde k vytvoření nového dokladu ze vzoru.

Book Contents

Book Index

Vytvoření dokladu ze vzoru

V knize dokladů stiskneme klávesu Shift+F6 a tím se přepneme do knihy vzorů. Pravítkem najedeme na příslušný vzor a klávesou Enter výběr potvrdíme. Tímto se otevře formulář dokladu na 1. straně ve Změně s předvyplněnými údaji ze vzoru. Ostatní nezadaná povinná pole musí uživatel doplnit.

Pozn.: Parametrech uživatele - Obecné je možné zatrhnout volbu Záměna klávesy Insert a Shift+F6. Tím dojde k záměně těchto funkcí - po stisknutí klávesy Ins se vyvolá kniha vzorů a klávesami Shift+F6 založíme nový doklad.

Book Contents

Book Index

Funkce Menu modulu

Nacházíte-li se uvnitř modulu, tzn. v tabulce, nebo na některé stránce dokladu, vidíte v horní šedé liště Menu modulu systému K2. Z něj lze otevřít nabídku Formulář, Úpravy, Zobrazit, Nástroje, (Okno) a Nápověda. Na jednotlivé položky menu modulu se dostanete stisknutím klávesy Alt nebo jedním stisknutím levého tlačítka myši na příslušné nabídce. Dál se pohybujete šipkami (nebo myší), zpátky do tabulky se dostanete klávesou Alt nebo dvojím stisknutím klávesy Esc.

Funkce menu modulu jsou nad jednotlivými moduly podobné. V následujícím textu jsou uvedeny společné znaky, specifické funkce menu modulu budou popsány v odpovídajících kapitolách příslušných modulů.

Book Contents

Book Index

Formulář

Obr.: Formulář Menu modulu Faktury vydané

Book Contents

Book Index

Hromadné akce

Hromadné akce se používají, potřebujeme-li provést danou akci (funkci) nad více záznamy (doklady) najednou. Nabídka hromadných akcí se pro různé moduly částečně liší. Některé akce zařazené v této nabídce plní stejnou funkci jako klávesové zkratky, které se běžně používají.

Hromadné akce lze spustit následujícím způsobem:

Obr.: Hromadné akce - Formulář Menu modulu Faktury vydané

Akce

Popis akce

Potvrzení

Potvrzení (uzamčení) dokladu (obdoba funkce Alt+F2). Tato funkce nastaví ikonu potvrzení dokladu a datum potvrzení dokladu. Po provedené akci se doklady z kontejneru odmažou.

Potvrzení bez odmazání

Potvrzení dokladu (obdoba funkce Alt+F2). Po provedené akci zůstávají vybrané doklady v kontejneru.

Odpotvrzení

Odpotvrzení dokladu (obdoba funkce Ctrl+F2). Tato funkce ruší příznak a datum potvrzení dokladu.

Změna data potvrzení

U potvrzených dokladů umožňuje změnit datum potvrzení (obdoba funkce Ctrl+F5).

Storno

Hromadné stornování vybraných dokladů (obdoba funkce F8), u kterých nastaví ikonu stornování.

Odstorno

Odstornování stornovaných dokladů (obdoba funkce F8). U těchto dokladů zmizí ikona stornování.

Změna záznamu

Umožňuje hromadně měnit vybrané položky záznamů jednotlivých modulů (viz nabídka každého formuláře).

Zneplatnění

Zneplatnění záznamu (obdoba funkce F8), tzn. znemožnění záznamu používat ho pro další práci. Funkce zneplatnění se používá např. u karet zboží nebo dodavatelů/odběratelů.

Zplatnění

Opětovné zplatnění zneplatněného záznamu (obdoba funkce F8). Záznam je možné po provedené akci dále používat.

Změna práva na záznam

Přidělení skupiny práv na prohlížení a změnu pro vybrané karty. Takové karty pak mohou prohlížet nebo měnit jen ti uživatelé, kteří mají danou skupinu práv. Ostatní uživatelé vidí místo karet jen křížky. Práva na záznam se přidělují na 4. straně knihy Uživatelé.

Vložení poznámky

K vybraným záznamům se vloží poznámka stejného typu.

Výmaz poznámky

Hromadné vymazání poznámky z vybraných záznamů.

Po spuštění funkce se vyvolá formulář Hromadný výmaz poznámek, ve kterém nadefinujeme typ poznámky pro odmazání. Pokud vyplníme pole Formulář, vymažou se poznámky se stejným vstupním formulářem. Můžeme také zadat pořadí vymazávané poznámky. Pokud však pole Řádek není vyplněno, smaže se první poznámka zadaného typu. Ve formuláři lze také nastavit, zda záznamy po provedené akci zůstanou či nezůstanou v kontejneru.

Změna položek

Změní se položky, které uživatel zadá ve formuláři. Položky může uživate Přidávat, Aktualizovat, Odebírat.

Book Contents

Book Index

Akce

V nabídce menu modulu Akce jsou zařazeny doplňující funkce, které je možné spustit přímo nad daným modulem. Některé z funkcí mohou být nad modulem potlačeny. Akce jsou pro přehlednost zařazeny do jednotlivých skupin:

Obr.: Akce - Formulář Menu modulu Faktury vydané

V nabídce akcí mohou být zařazeny další specifické funkce pro daný modul, např. přepnutí cen, přepnutí mezi doklady v Nákupu a v Prodeji, přepočty nad knihou Zboží apod. Pro názornost je v následujícím textu uveden přehled akcí nad knihou Faktur vydaných.

Book Contents

Book Index

Základní

Základní akce se týkají jednoduchých funkcí, např. uložení změn, obnova, přepnutí mezi knihou a záznamem. U každé z akcí je vypsána klávesová zkratka, kterou se dá tato funkce spustit.

Obr.: Základní akce - Formulář Menu modulu Faktury vydané

Book Contents

Book Index

Pokročilé

V pokročilých akcích jsou zařazeny funkce, které se týkají potvrzování (odpotvrzování) dokladů, přepínání mezi kontejnery, nastavení podmínek pro kontejnery apod. U jednotlivých funkcí jsou uvedeny klávesové zkratky.

Obr.: Pokročilé akce - Formulář Menu modulu Faktury vydané

Pozn.: V následujícím textu je uveden popis specifických funkcí.

Popis akcí:

Uložení do vzoru

Touto akcí otevřeme formulář Obecné vzory pro uložení vzorů dokladů. (Bližší popis viz kapitola Vytvoření nového vzoru.)

Otevření dokl. dokumentu

Ke každému dokladu je možné na 9. straně přiřadit různé dokumenty. Pomocí této nabídky je možné dokument otevřít. Bližší popis práce s dokumenty je uveden v kapitole Základní číselníky a podpůrné moduly K2 - 9. strana.

Zavření dokl. dokumentu

Navazuje na otevření dokladového dokumentu. Je-li dokument otevřen z IS K2, po skončení práce v něm ho uzavřeme pomocí funkce Zavření dokl. dokumentu.

Otevření dokl. dokumentu
bez kontroly

Otevření dokladového dokumentu na 9. straně. Při spuštění této funkce není požadováno zavření předchozího dokumentu.

Uložení implicitních hodnot

Některé položky jsou programově přednastaveny jako implicitní, tzn., že mohou mít uživatelem nebo správcem přednastavenu určitou hodnotu. Pokud v Novém záznamu nebo ve Změně po vyplnění jednotlivých položek dokladu nebo číselníku vyvoláme tuto akci, uložíme hodnoty položek jako implicitní.

Z knihy nebo z Prohlížení lze pak načtením implicitních hodnot (funkce Načtení implicitních hodnot) zadat nový doklad, který do zakázaných polí pro uživatele nakopíruje přednastavené implicitní hodnoty. Pole, která bude mít uživatel zakázaná, lze zadat na 6. straně karty Uživatelé (v modulu Správce).

Načtení implicitních hodnot

Akce je obdobou klávesy F6 (nový doklad). Spuštěním akce Načtení implicitních hodnot se v novém formuláři do zakázaných (nepřístupných) polí automaticky dosadí implicitní hodnoty (tyto je však nutné nejdříve uložit).

Parametrech uživatele lze pak stanovit, jestli se budou vyplňovat pouze pole povinná, nebo i další přednastavená implicitní pole (příznak Implicitní hodnoty jen u požadovaných polí).

Přizpůsobení 2.strany

Akce je dostupná jen pro faktury vydané. Spuštěním akce dojde k původnímu nastavení formuláře na 2.straně faktur vydaných.

Vhodné spustit, pokud je program K2 spuštěn na monitoru s atypickým rozlišením nebo poté, co bylo uživatelsky změněno nastavení formuláře na 2.straně FV. Např. nastavení výšky sekce se zálohama na 2.straně faktury vydaných.

Obnovení rozložení formuláře

Po spuštění funkce a znovuotevření formuláře dojde k implicitnímu nastavení formuláře. Vhodné použít pro uživatele K2, kterému se znejasných důvodů například překrývají částí formulářů nebo nějaká část formuláře není k dispozici.

Book Contents

Book Index

Filtr

V nabídce Kontejner jsou přístupné další akce, které je možné spustit nad modulem. Jedná se o práci s kontejnery dokladů.

Obr.: Kontejner - Formulář Menu modulu Faktury vydané

Vytvoření jiného kontejneru:

Některé položky dokladů mají vazby také do jiných databází. Díky tomu můžeme získávat informace pomocí tzv. jiných kontejnerů (viz kapitola Základní funkce - Filtry Alt+F9 - Jiné kontejnery). Pomocí této funkce můžeme např. zjistit, jaké zboží z faktur vydaných bylo vyfakturováno.

Obr.: Číselník Jiné odkazy

Postup při vytvoření tohoto kontejneru je následující:

Popis ostatních akcí:

Přidání do jiného kontejneru

Pomocí této funkce je možné přidat do již vytvořeného kontejneru další položky. Potřebujeme-li např. jiný kontejner zboží doplnit o další fakturované položky, přidáme do kontejneru faktur vydaných další doklad. Nad kontejnerem faktur pak zvolíme funkci Akce - Přidání do jiného kontejneru, vybereme opět položku s označením Položky prodeje - Zboží a výběr potvrdíme. Po odsouhlasení dotazu se do kontejneru zboží přidají položky z nové faktury.

Odmazání z jiného kontejneru

Tato akce funguje podobným způsobem jako předchozí s tím rozdílem, že se příslušné záznamy z vytvořeného kontejneru odmažou. Tzn. spustíme-li tuto akci nad kontejnerem faktur vydaných, po výběru položky označené Položky prodeje - Zboží se z kontejneru zboží odmažou všechny karty, které byly zařazeny na příslušných fakturách vydaných.

Přidání vybraných do kontejneru

Pomocí této akce je možné přidat do kontejneru záznamy označené hvězdičkami. Plní tedy podobnou funkci jako klávesová zkratka Alt+Ctrl+Shift+F9 (tato však navíc slouží i pro vytvoření nového kontejneru obsahujícího pouze vybrané záznamy).

Příklad: Potřebujeme-li např. přidat do kontejneru faktur vydaných další doklady, označíme je pomocí hvězdiček (např. klávesami Ctrl+mezerník) a zvolíme akci Přidání vybraných do kontejneru. Po kladném odsouhlasení dotazu se záznamy do kontejneru přiřadí.

Načtení / Uložení kontejneru

Při práci s kontejnery je možné vytvářet si zálohy každého kontejneru. Toto se provádí nad knihou filtrovaných dokladů, kdy spustíme funkci Načtení / uložení kontejnerů. Tím se vyvolá kniha Načtení a uložení kontejneru, ve které jsou zobrazeny všechny existující zálohy kontejnerů.

Do této knihy je možné klávesou Ins zavést nový záznam, kdy zadáme pořadové číslo a popis kontejneru. Klávesou F2 pak zálohu uložíme. Nově vytvořený záznam se pak zařadí do knihy. Pokud chceme kontejner opět načíst, zvolíme nabídku z menu modulu Akce - Načtení / Uložení kontejneru. V tabulce vybereme pravítkem požadovaný kontejner a volbu potvrdíme stisknutím tlačítka Načíst.

Přejeme-li si uložený kontejner odmazat, pak jej v knize Načtení a uložení kontejneru označíme pravítkem a stiskneme tlačítko Odmazat. Tím dojde k výmazu zálohy kontejneru.

Book Contents

Book Index

Doklady

Přepnutí modulů se standardně provádí přes Hlavní menu K2. Nabídka Doklady urychluje přepínání příbuzných modulů přes zrychlující klávesy přímo z formuláře.

Obr.: Doklady - Formulář Menu modulu Faktury vydané

Book Contents

Book Index

Následující záznam

Funkce Následující záznam umožní přechod na následující záznam v tabulce. Pokud si prohlížíme doklad, listujeme po jednotlivých dokladech vzestupně. Listování po záznamech vzestupně umožňuje také klávesa šedé plus.

Book Contents

Book Index

Předchozí záznam

Funkce Předchozí záznam umožní přechod na předcházející záznam v tabulce. Pokud si prohlížíme doklad, listujeme po jednotlivých dokladech sestupně. Listování po záznamech sestupně umožňuje také klávesa šedé mínus.

Book Contents

Book Index

Ceny

Ceny se týkají všech modulů, které pracují s položkami nákupu nebo prodeje. Zde jsou zobrazeny přepínače pro zobrazení různých cen v tabulce položek 2. strany těchto dokladů.

Obr.: Ceny - Formulář Menu modulu Faktury vydané

Přehled funkcí:

Ctrl+Alt+M

Přepnutí měny.

Ctrl+Alt+B

Přepnutí ceny brutto/netto.

Ctrl+Alt+F

Přepnutí plánované/fakturované ceny.

Ctrl+Alt+S

Přepnutí skladové/plánované skladové ceny nebo ceny skladové/vedlejších nákladů.

Ctrl+Alt+D

Přepnutí ceny/skladové ceny.

Book Contents

Book Index

Ostatní

V nabídce Ostatní jsou zařazeny další doplňující funkce. V případě faktur vydaných se jedná o přesun na kartu partnera a dále o rozpad položek podle středisek a kódu zakázky.

Obr.: Ostatní - Formulář Menu modulu Faktury vydané

Book Contents

Book Index

Konec

Vyvoláním této funkce uzavřeme aktuální knihu či formulář. Pro uzavření můžeme rovněž použít klávesy Alt+F4.

Book Contents

Book Index

Úpravy

V nabídce Úpravy jsou vypsány horké klávesy, které lze používat při práci s textem. Klávesové zkratky a jim přiřazené funkce jsou stejné jako v prostředí Windows.

Obr.: Úpravy Menu modulu Faktury vydané

Popis funkcí:

Ctrl+X

Zkratka pro vyjmutí označeného textu do schránky.

Ctrl+C

Kopírování textu označeného do bloku.

Ctrl+V

Vložení textu ze schránky.

Pozn.: Tatáž nabídka se zobrazí po stisknutí pravého tlačítka myši ve Změně formulářů v prostoru polí, která se dají editovat (jsou prosvětlena bíle).

Book Contents

Book Index

Zobrazit

Obr.: Zobrazit Menu modulu Faktury vydané

Book Contents

Book Index

Klávesová nápověda

Zapnutí nebo vypnutí zobrazení řádku ve spodní části obrazovky. Číslice s pořadovým číslem 1 - 10 odpovídají funkčním klávesám F1 - F10, přičemž u každého čísla je zobrazen zkrácený popis volatelné funkce. Po stisknutí pomocných kláves Alt, Ctrl nebo Shift se tento popis mění aktuálně podle stisknuté klávesy.

Obr.: Klávesová nápověda nad knihou Faktur vydaných

Book Contents

Book Index

Stavový řádek

Zapnutí nebo vypnutí zobrazení řádku ve spodní části obrazovky s informací o stavu modulu. Stavový řádek je rozdělen na několik částí.

Obr.: Stavový řádek

Popis polí stavového řádku:

Část

Funkce

Příklad

Viz kapitola

1

Informace o stavu knihy

Kniha, Kontejner, Vše, Rychlý filtr, Filtr

Filtry Alt+F9

2

Hledání

Změna dokladu (*)

Hledej

Změna

Rychlé vyhledávání Alt+F7

Základní ovládání programu

3

Aktuální období

2004

Období

4

Aktivní/Neaktivní přepis

PŘES

Kniha

5

Počet vybraných záznamů

5

Označování záznamů

6

Zkratka skladu vybraného v knize Zboží

EXP, MAT

Kniha Zboží

7

 

 

 

8

Zkratka mandanta, ve kterém pracujeme

DEMO

 

9

Počet záznamů ve složce

12

 

10

Nápověda pro tlačítka nástrojových panelů

Změna (F5)

Nástrojové panely

(*) V okamžiku změny kterékoliv položky dokladu se ve stavovém řádku zobrazí Změna.

Book Contents

Book Index

Nástrojové panely

Zapnutí nebo vypnutí zobrazení panelů s ikonami (tlačítky) pro základní funkce modulu. Z této nabídky je možné nastavit zobrazení standardního a uživatelského panelu. Pokud není definována žádná uživatelská funkce, nelze zobrazení uživatelského nástrojového panelu zapnout.

Book Contents

Book Index

Definice nástrojových panelů

Obr.: Definice nástrojových panelů - Zobrazit Menu modulu Faktury vydané

Definici jednotlivých nástrojových panelů vyvoláme přes Menu modulu Zobrazit, nebo dvojitým stisknutím levého tlačítka myši na příslušném panelu. Formulář slouží k výběru funkcí pro jednotlivé nástrojové panely. Funkce lze do panelu přidávat a odebírat tlačítky Přidat, Přidat vše, Odebrat, Odebrat vše. Uspořádání funkcí nastavujeme tlačítky Nahoru a Dolů.

Book Contents

Book Index

Standardní nástrojový panel

Ve standardním nástrojovém panelu jsou uvedeny funkce definované výrobcem programu K2. Příkladem mohou být např. funkce Ulož, Obnova, Změna, Potvrzení, funkce pro práci s dokumenty.

Obr.: Definice standardního nástrojového panelu

Stiskneme-li pravé tlačítko myši na standardním panelu, zobrazí se nám všechny nabízené funkce, které lze tímto přímo spustit.

Obr.: Výběr funkcí pravým tlačítkem myši na řádku s ikonami

Book Contents

Book Index

Uživatelský nástrojový panel

V uživatelském nástrojovém panelu jsou uvedeny funkce předdefinované v knize Uživatelských funkcí.

Obr.: Definice uživatelského nástrojového panelu

V definici pro uživatelský nástrojový panel určujeme, které nadefinované uživatelské funkce budou v panelu zobrazeny.

Book Contents

Book Index

Uživatelské funkce

Knihu Uživatelských funkcí vyvoláme přes nabídku menu modulu Zobrazit, nebo stisknutím pravého tlačítka myši v uživatelském panelu. Zobrazí se standardní obsluha klávesy F9. Uživatelskou funkcí máme na mysli sestavu nebo skript.

Obr.: Kniha Uživatelské funkce

Book Contents

Book Index

Nastavení tabulky

Pomocí této funkce si můžeme nastavit vzhled a uspořádání sloupců v Knize. Funkci vyvoláme buď přes nabídku menu modulu Zobrazit, nebo stisknutím pravého tlačítka myši v záhlaví sloupců.

Obr.: Nastavení tabulky - Zobrazit Menu modulu Faktury vydané

Popis funkcí:

Výběr sloupců

Výběr sloupců ovlivní uživatelské nastavení v knize. Přidáním nebo odebráním sloupců lze nastavit požadované položky. Podrobněji popsáno níže.

Parametry sloupce

Touto volbou nastavujeme formát vybraného sloupce. Podrobněji popsáno níže.

Implicitní sloupce

Toto nastavení sloupců je definováno výrobcem IS K2 a po volbě této funkce se pro dané setřídění obnoví. Pokud změníme velikost okna, jejich šířka se automaticky přizpůsobí. Při zmenšování okna vidíme stále všechny sloupce, přičemž údaje jsou při nedostatku místa nahrazovány tečkami.

Implicitní sloupce bez přizpůsobení

Pro každý sloupec je určena minimální šířka, která je nezávislá na velikosti okna. Zmenšujeme-li okno, sloupce se postupně zakrývají. Údaje v tabulce zůstávají nezměněny.

Všechny sloupce

Po výběru této možnosti se zobrazí všechny možné sloupce datového modulu. Pole modulu mohou být následující:

  • Databázová - zadáváme do databáze (např. v knize Faktur vydaných variabilní symbol, měna…)
  • Vypočtená - tato jsou zobrazena na začátku, počítají se automaticky (např. DPH, suma penále…)

Původní sloupce

Provedeme-li v Knize změny v uspořádání sloupců, po výběru této volby se změny zruší a nastavení sloupců se uvede do stavu po přihlášení do programu. Provedené změny se uloží buď korektním ukončením práce s programem K2, nebo spuštěním funkce Vyprázdnění cache v modulu Správce.

Přizpůsobovat sloupce

Při zatrhnutí tohoto pole se šířka sloupců přizpůsobuje změně velikosti okna. V opačném případě se velikost sloupců nemění. Po zmenšení okna se sloupce postupně zakrývají a v dolní části obrazovky máme k dispozici lištu pro rolování.

Šířku sloupce si můžeme podle potřeb upravovat. V záhlaví tabulky najedeme myší na hranici dvou sloupců a tažením hranice si šířku přizpůsobíme. Tažením celého sloupce můžeme měnit pořadí sloupců v Knize. Pořadí zadáváme buď ve formuláři pro Výběr sloupců (popsáno níže), nebo tažením myši.

Příklad: V knize Faktur vydaných si nastavíme implicitní sloupce. Budeme chtít vložit sloupec Číslo na počátek tabulky a za něj sloupec Firma. Na sloupec Číslo najedeme myší, stiskneme levé tlačítko a tažením posuneme ukazovátko na sloupec Pr.Z. Stejným způsobem přesuneme sloupec Firma. Nové pořadí sloupců bude tedy následující: Číslo, Firma, Pr.Z, Zak. atd.

Z tabulky je možné odebrat sloupec těmito způsoby:

pic_2343
Obr.: Kniha Faktury vydané - pravé tlačítko myši na sloupci Firma

pic_2344
Obr.: Kniha Faktury vydané - po výběru volby Skrýt sloupec na sloupci Firma

Export do Excelu nebo do CSV souboru:

Nastavenou tabulku je možné vyexportovat do Excelu nebo do CSV souboru. Uživatel si tedy může v tabulce zvolit ty sloupce, které ho zajímají, a údaje z těchto sloupců následně vyexportovat do jiných aplikací. Pro export se používají tlačítka zařazená ve standardním uživatelském panelu - viz kapitola Funkce Menu modulu - Zobrazit - Standardní nástrojový panel.

Exportovat do aplikace Microsoft Excel

  • Po stisknutí tohoto tlačítka se data vyexportují rovnou do Excelu.

Exportovat do CSV

  • Po stisknutí tlačítka nejdříve zapíšeme název výstupního souboru a poté se provede export do CSV.

Pozn.: Tlačítko není implicitně zařazeno ve standardním nástrojovém panelu.

Book Contents

Book Index

Výběr sloupců

Ovlivní uživatelské nastavení zobrazení dat v tabulce. Přidáním nebo odebráním lze zobrazit jen požadované položky.

Obr.: Formulář Výběr sloupců

Ve formuláři Výběr sloupců si zvolíme, které sloupce budou v knize uvedeny. V levé části jsou zobrazena Pole příslušného datového modulu, která máme k dispozici. V pravé části tabulky jsou uvedena pole, která chceme zobrazit v příslušném pořadí. Pole z levé a pravé části můžeme libovolně přesouvat tlačítky Přidat, Přidat vše, Odebrat, Odebrat vše. V pravé části tabulky pomocí tlačítek Nahoru a Dolů volíme uspořádání sloupců.

U každého pole je uvedeno jeho Jméno, sloupec s Ikonou, Zkratka a případně i Popis.

Význam ikon pole datového modulu:

Ikona „Obrázek“ - jedná se o pole s obrázkem (bitmapou). Např. pole 'Z' (ikony o zaplacení).

Ikona „zelené V“ - tuto ikonu mají pole, u kterých je možná vazba do jiných datových modulů, tzn. dále se zanořují.

Vytvoření nového sloupce:

Příklad: Do knihy Faktur vydaných chceme přidat nový sloupec, ve kterém bude uvedena „Zkratka 1 zákazníka“.

CDo

Volba pole z aktuálního datového modulu - v našem případě z modulu Faktur vydaných - Číslo Dod./Odb.

;

Označuje další zanoření.

Zkr

Volba pole z jiného datového modulu - zde z modulu Dod./Odb. - Zkratka 1.

Příklad: V knize Faktur vydaných chceme mít uvedeno město zákazníka.

Book Contents

Book Index

Parametry sloupce

Touto volbou nastavujeme formát vybraného sloupce.

Způsoby nastavení parametrů sloupce:

Obr.: Formulář Nastavení parametrů sloupce

Popis polí:

Nadpis

Nastavení nadpisu sloupce v záhlaví.

Font záhlaví

Nastavení typu písma pro hlavičku sloupce (viz kapitola Správce - Číselníky - Názvy - Písma).

Zarovnání záhlaví

Nastavení zarovnání hlavičky vlevo, vpravo, na střed.

Zarovnání sloupce

Nastavení zarovnání údajů sloupce vlevo, vpravo, na střed.

Formát

V nabídce jsou přednastaveny vzory formátování sloupce. Podrobněji popsáno níže.

Nastavení šířky

Můžeme zadat formátování pro šířku daného sloupce. Zobrazí se šířka sloupce s námi požadovaným počtem znaků. Když budeme sloupec rozšiřovat, budou znaky přibývat. Pro nastavení šířky lze používat všechny typy formátu, nejčastěji 'S' nebo 'W'. Opět vybíráme z přednastavených možností.

Př.: Ve sloupci Město nastavíme šířku 'S10', zobrazí se Ústí nad L a po roztažení sloupce pak bude zobrazen celý název.

Nastavení sloupce

Nastavení platí pro jeden sloupec. Podrobněji popsáno níže.

Parametry sloupce

Pomocí kláves Alt+F5 v Nastavení sloupce - kniha si uživatel může nastavit parametry sloupce a obarvování. Vyhodnocování barev je nastaveno dle úrovní, přičemž čím vyšší úroveň, tím je obarvení víc nahoře.

  1. 0. úroveň - základ
  2. 1. úroveň - obarvení sudých řádků
  3. 2. úroveň - obarvení řádků na podmínku
  4. 3. úroveň - obarvení sloupců na podmínku

Nastavení řádků

Nastavení platí pro všechny sloupce v tabulce. Podrobněji popsáno níže.

Linky v řádcích

Po zatržení se zobrazí vodorovné linkování.

Linky ve sloupcích

Po zatržení políčka je v tabulce linkování svislé.

Proužky podle
už. nastav.

V tabulce budou (nebudou) sudé řádky zvýrazněny jinou barvou, pokud v Parametrech uživatele je (není) zatrhnut příznak Zobrazovat sudé proužky v gridu jinou barvou.

Proužky zobrazit vždy

Po zatrhnutí příznaku budou v tabulce zobrazeny sudé řádky jinou barvou, bez ohledu na zapnutý/vypnutý příznak v Parametrech uživatele.

Progr. pole

Zobrazení zkratky pole z datového modulu.

Jméno pole

Zobrazení jména pole z datového modulu.

Book Contents

Book Index

Formát

Na tomto místě nastavujeme typ formátování, který je pro každý sloupec jiný. Pro text a pro čísla se používají odlišné typy znaků.

Přehled znaků pro formátování:

Znak

Popis

S

Používá se pro texty a uvádí se v kombinaci s číslem. (Celková šířka se určuje jako součin průměrné šířky znaků pro daný font a počtu znaků.) 'S' znamená řetězec znaků a číslovka jejich počet včetně mezer. Pokud budeme sloupec rozšiřovat, zůstane nastavení znaků beze změny.

T

Tento znak se používá pro čas, a to nejběžněji v nastavení 'T4'. Zobrazí se hod. - min. - sek.

D

Znak používaný pro datum v běžném nastavení 'D6'. Ve sloupci se zobrazí datum v pořadí den - měsíc a rok.

M, N

Znaky se používají pro formátování čísel. Užívají se v kombinaci s čísly (celkový počet znaků) a se zvláštními znaky.

 

 

'M'

Tento znak slouží k redukci oddělovačů v případě nedostatku počtu znaků, používá se při zobrazení v Knize.

 

 

'N'

Zobrazuje veškeré znaky. Při nedostatku počtu znaků se mění na křížky, používá se ve formuláři.

 

Speciální znaky:

 

 

'-'

Číslo není v absolutní hodnotě, tzn. jsou zobrazena čísla kladná i záporná.

 

 

'_'

Číslo je ořezané o znaky, vynechávají se mezery (není napsáno 1 284, ale 1284).

 

 

'0'

Zleva se dopisují nuly na potřebný počet znaků.

 

 

'''

Použití desetinné čárky (tečky), tečkou (mezerou) odděluje tisíce. Zobrazení znaků se odvíjí od nastavení ve Windows.

 

 

'.'

Místo desetinné čárky se používá desetinná tečka.

W

Podobně jako 'S', výpočet šířky podle nejširšího písmenka (nejčastěji 'W').

I

Podobně jako 'S', pro výpočet šířky se používá šířka znaku čísla.

P

Speciální znak pro poznámky, kromě něj se používá taky 'F' a dalších 9 znaků (to je složitější).

Příklady:

Formát

Zobrazení

Formát

Zobrazení

S30

„Ústí nad Labem“

S10

„Ústí nad L“

D5

„11.05.99“

D6

„11.05.1999“

T1

„9:53“

T4

„9:53:41“

Příklad: Zobrazení částky „-1 234 567,89“ ve sloupci Cena. Celkový počet znaků včetně mezer a znaménka je 13.

Formát

Zobrazení

Formát

Zobrazení

N15

1.234.568

M15

1.234.568

N8

#####

M8

1234.568

N-15

-1.234.568

M-15

-1.234.568

N_15

1234568

M_15

1234568

N-_15

-1234568

M-_15

-1234568

N10`2

#####

M10`2

1234567,89

N-15'2

-1.234.567,89

M-15'2

-1.234.567,89

N_15'2

-1234567,89

M_15'2

-1234567,89

N015

000000001234568

M015

000000001234568

N-015.2

-00001234567.89

M-015.2

-00001234567.89

N-15.2

-1.234.567.89

M-15.2

-1.234.567.89

Book Contents

Book Index

Nastavení sloupce a nastavení řádků

Knize máme možnost zvýraznit vybrané řádky nebo sloupce. Zadávání podmínek je v obou případech stejné. Údaje v kolonce Nastavení sloupce platí pro daný sloupec, údaje v kolonce Nastavení řádků jsou platné pro všechny sloupce.

Stisknutím klávesy F12 se dostáváme do knihy Procedury pro barvy, ve které je uveden seznam procedur. Běžnými klávesami (Insert, F5, F6) editujeme Zkratku, Popis a z číselníku vybereme Funkci. Klávesou Alt+F5Prohlížení zadáváme vlastní podmínky funkce. Vyvolá se formulář s názvem Historie - porovnání pole, který je rozdělen na dvě části. V horní části formuláře zadáváme podmínky pro platnost dané funkce a ve spodní části nastavujeme barvy a typy písma.

Obr.: Formulář Historie - porovnání pole - Alt+F5

Položky formuláře:

Vstupní pole

Vstupní pole pro testování podmínky. Pokud formulář vyplňujeme pro políčko Nastavení řádků, tak ho musíme vyplnit. Když není vyplněno, vyhodnocuje se funkce pro každý sloupec samostatně.

Při vyplňování formuláře pro Nastavení sloupce nemusí být vyplněno, podmínky pak platí pro hodnotu pole vybraného sloupce. Pokud je Vstupní pole vyplněno, nabývá funkce stejné hodnoty bez ohledu na vybraný sloupec.

Následují funkce

Pokud nevyhovuje námi zadaná podmínka, lze zadat podmínku, která se má vyhodnotit jako následující. Tímto způsobem lze vytvořit řetězec za sebou testovaných podmínek. Nevyhovuje-li sloupec podmínce, testuje se následující funkce. Pokud není výsledek ani u poslední podmínky, tak se zobrazuje standardní barva.

Celé číslo

Nastavení podmínek pro testování čísel v intervalu Od do.

Reálné číslo

Nastavení podmínek pro testování čísel v intervalu Od do.

Text

Nastavení podmínek pro testování textového řetězce v intervalu Od do.

Fulltext

Nastavení podmínek pro testování textu. Používají se speciální znaky:

 

'.'

povinný znak na první pozici; rozlišuje malá a velká písmenka,

 

'^'

povinný znak na první pozici; nerozlišuje malá a velká písmenka,

 

'*'

nahrazuje libovolný počet znaků (lze umístit na začátek, doprostřed, na konec),

 

'?'

nahrazuje jeden znak.

Spodní část formuláře slouží pro nastavení a výběr barev a písma v tabulkách. V dokladech rozlišujeme několik typů barev. Základní rozlišení je barva písma a barva pozadí. Tyto barvy pak mohou být v Prohlížení a ve Změně různé. Zvýrazněná barva pozadí odpovídá poloze pravítka.

Barva pozadí v prohlížení

Základní barva pozadí v Prohlížení je při standardním nastavení "Windows" šedá.

Barva pozadí ve změně

Základní barva pozadí ve Změně je při standardním nastavení Windows bílá. Kromě dokladů ve Změně se jedná o všechny tabulky na 0. straně. Po nastavení jiné barvy se změní pozadí odpovídajících položek.

Zvýrazněná barva pozadí

Zvýrazněná barva pozadí odpovídá poloze pravítka - základní barva je při standardním nastavení Windows modrá. Po změně barev v tomto políčku se budou měnit barvy pozadí na položkách pravítka.

Neaktivní zvýrazněná barva pozadí

Tato barva odpovídá poloze pravítka v okamžiku, stiskneme-li v horní části obrazovky výběrové políčko. Při standardním nastavení Windows se jedná o barvu světle šedou.

Barva písma

Změna barvy písma ve Změně a v Prohlížení. Základní barva písma při standardním nastavení Windows ve Změně i v Prohlížení je černá.

Zvýrazněná barva písma

Změna barvy písma v položkách pravítka. Základní barva při standardním nastavení Windows je bílá.

Neaktivní zvýrazněná barva písma

Neaktivní zvýrazněná barva odpovídá barvě na tzv. „šedém pravítku“, která je černá.

Písmo

Na této položce vybíráme různé typy písma z Knihy písem.

Barvy a písma zadané ve formuláři Parametry větší než mají větší prioritu než barvy a písma zadané v Knihách barev a písem.

Book Contents

Book Index

Masky sloupců

Pro zjednodušení nastavení zobrazení, zvláště pro více uživatelů, můžeme využít funkce Masky sloupců a vytvořit si vlastní nastavení (masky) podle našich potřeb. Tato nastavení se ukládají pod konkrétním jménem, pod kterým je lze opět u libovolného uživatele vyvolat.

Obr.: Číselník Masky

Funkci Masky sloupců vyvoláme přes nabídku menu modulu Zobrazit. Klávesou Insert vkládáme novou masku. Ve formuláři vyplníme Název masky, Popis, můžeme jí také přiřadit Ikonu. Do masky se automaticky nastaví ty sloupce, které jsou zobrazeny v Knize. Změníme-li v Knize nastavení sloupců, můžeme tuto změnu provést také v knize Masek. Pravítko nastavíme na masku, kterou chceme změnit, a po stisknutí klávesy F2 se nové nastavení uloží. Masku lze také z knihy masek vymazat. Nastavíme pravítko na masku, kterou chceme vymazat a stiskneme klávesu F8.

Program si pamatuje nastavení sloupců při vypnuté masce pro každé setřídění a pro každé nastavení filtru zvlášť. Po výběru vlastní masky je nastavení sloupců pro všechny typy setřídění stejné. Pokud masku vypneme (nastavení bez masky), obnoví se nám nastavení pro každé setřídění zvlášť, a to do stavu před výběrem vlastní masky. Pokud máme nastaveno zobrazení podle masky a v nějakém setřídění toto zobrazení změníme, po jakékoli změně setřídění nebo opuštění programu se obnoví zobrazení podle vybrané masky. Pokud máme nastavení bez masky, zobrazení se neobnovuje.

Book Contents

Book Index

Nástroje

Obr.: Nástroje Menu modulu Faktury vydané

Popis funkcí:

Pracovní plocha

Jestliže při práci v IS K2 spustíme v kterémkoliv modulu z jeho menu tuto funkci, otevře se pracovní plocha podle aktuálního nastavení (viz kapitola Správce - Systém - Masky pracovní plochy). V této nově otevřené pracovní ploše bude v horní modré liště za adresou firmy zobrazeno „2. inst.“. V tomto zobrazení však není možné editovat vzhled záložek.

Editace formuláře

Pomocí této funkce se uživatel dostává do možností pro editaci formuláře. Jedná se o specifickou funkci, na kterou existuje zvláštní právo.

Počet záznamů

Zobrazí počet záznamů v tabulce.

Upozornění: Číslo vyjadřující počet záznamů nemusí vždy odpovídat zobrazenému počtu položek.

  • Pokud tuto funkci spustíme v zapnutém vyhodnocovacím filtru (stav „Filtr Zap.“), zobrazí se počet záznamů filtrovaného souboru, tzn. zobrazí se stejný počet, který je vidět v tabulce.
  • Pokud funkci spustíme ve vypnutém vyhodnocovacím filtru (stav „Filtr Vyp.“) zobrazí se celkový počet záznamů včetně tzv. nultého záznamu (ten obsahují všechny číselníky v K2) či jiných záznamů, které nejsou vidět (u typových číselníků). V případě dokladů se tedy zobrazí stejný počet, u číselníků o jedno číslo větší a u typových číselníků o „n“ čísel větší.
  • Funkci můžeme spustit také ve stavu „Kniha“, pokud zde není umožněno filtrování. Princip zobrazování je pak stejný jako při vypnutém vyhodnocovacím filtru.

Book Contents

Book Index

Nápověda

Obr.: Nápověda Menu modulu Faktury vydané

Popis funkcí:

Obsah a rejstřík

Vyvolá tuto uživatelskou příručku.

Co je…

Informuje o systému K2. Ve vyvolaném formuláři můžeme nalézt mj. také číslo licence a číslo verze programu, kterou právě používáme.

Obr.: Formulář Co je...

Ve formuláři O aplikaci lze pomocí klávesové zkratky Ctrl+C zkopírovat číslo verze. Verze se kopíruje ve tvaru X.XXX.XX.XXXXX. Klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+C lze zkopírovat podrobnější informace o K2 a systému.